Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Za zgodą redakcji miesięcznika bikeboard umieszczam tutaj artykuł poświęcony temu zagadnieniu.

 

Dobór rozmiaru

Na dobranie rozmiaru ramy rowerowej trzeba poświęcić dużo czasu i uwagi. Optymalny rozmiar ramy to raczej przedział, w którym mieszczą się rowery, na których dany rowerzysta dobrze się czuje. Ci, którzy stają w obliczu tego problemu po raz pierwszy powinni skorzystać z pomocy niezależnego eksperta. Kolegi rowerzysty, czy doświadczonego i zaufanego sprzedawcy w zacnym sklepie. Jeśli zakup będzie kolejnym rowerem, warto sprawdzić jaką geometrię miał dotychczasowy rower przy pomocy miarki lub katalogu. Na tej podstawie można zastanowić się co Ci odpowiada, a co chciałbyś zmienić. Uwaga, ramy różnych producentów są swoiste różnią się geometrią i dlatego w różny sposób zachowują się na trasie. Należy pamiętać, że wspornik siodełka zapewnia spory zakres regulacji, ale bardzo istotnym parametrem ramy jest długość jej górnej rury. Ten parametr jest ściśle skorelowany z wysokością ramy czyli rozmiarem. Wysuwając siodełko zmienia się jeden parametr, drugi (długość) pozostaje niezmieniony. Od wysokości (rozmiaru) zależy więc nie tylko odległość górnej rury od wrażliwych części ciała, ale i odległość pomiędzy siodełkiem a kierownicą, czyli stopień pochylenia ciała itd., itd. Dla osobnika o krótkich nogach, długim korpusie i ramionach ideałem będzie możliwie jak największy rozmiar ramy. Tylko wtedy pozostanie dość miejsca na wyciągnięcie grzbietu ponad górną rurą ramy. Dla osób z długimi nogami i kobiet polecamy możliwie najmniejszy rozmiar ramy, czyli wspornik siodła wysunięty najlepiej do znacznika i niezbyt długi wspornik kierownicy. Zabiegi polegające na zmianie długości wspornika kierownicy to już wyższa szkoła jazdy. Gra jest warta zachodu tylko dla świadomych i doświadczonych rowerzystów. Po szczegóły odsyłamy do bikeBoardu z maja 2003 r.

 

Maksymalny rozmiar ramy

Wysokość ramy musi zapewniać dostateczny dystans pomiędzy górną rurą ramy a kroczem. Ma on pozwolić na bezpieczne zeskoczenie z pedałów bez przykrych konsekwencji. W rowerze górskim rowerzysta, kiedy stoi okrakiem nad ramą, musi mieć możliwość uniesienia przedniego koła co najmniej 15 cm nad ziemię. W rowerach przeznaczonych do użytkowania w łatwiejszym terenie rama może być nieco wyższa, czyli koła nie trzeba unosić tak wysoko, wystarczy 10 cm.

rozmiar2ih.th.jpg

 

Minimalny rozmiar ramy

Na wsporniku siodełka znajduje się specjalny znacznik informujący o maksymalnym wysunięciu go z ramy. Pod żadnym pozorem nie wolno go przekraczać nawet o centymetr! Grozi to wypadkiem, uszkodzeniem ramy, a w najlepszym wypadku całkowitym zniszczeniem wspornika. Rowerzysta musi mieć możliwość optymalnego wyprostu kolan. Kiedy pedał znajduje się w najniższej pozycji kolano powinno być nieznacznie ugięte. Oto trzy sposoby ustalenia wysokości siodełka, ale tak naprawdę do optymalnej wysokości siodełka trzeba niestety dojść metodą prób i błędów.

rozmiar10fc.th.jpg

 

Sposób 1

Wsiądź na rower, niech pomocnik przytrzyma cię za kierownicę tak, żebyś się nie przewracał na boki. Na pedałach oprzyj pięty, przekręć pedałami do tyłu, jeżeli w momencie obracania stawy kolanowe prostują się zupełnie, a jednocześnie nie przesuwasz pośladków z jednej na drugą stronę siodełka oznacza to, że jest ono ustawione na prawidłowej wysokości.

sposob11cq.th.jpg

 

Sposób 2

Zmierz długość nogi od podłoża do krocza. Jeżeli szukasz rozmiaru roweru górskiego wynik w centymetrach należy pomnożyć przez współczynnik 0,57. Jeżeli próbujesz dobrać wielkość ramy szosowej, to mnóż przez współczynnik 0,67. Jeżeli ma to być rower trekkingowy - 0,63. Uzyskany wynik to rozmiar w centymetrach. Ponieważ rozmiary rowerów górskich podawane są zazwyczaj w calach, należy wykonać jeszcze jedno dzielenie, tym razem przez 2,54.

sposob29jg.jpg

 

Sposób 3

Ustalono, że optymalny kąt pomiędzy podudziem a udem mierzony od przodu kończyny, przy korbach w pozycji pionowej wynosi 70° i 140°. Optymalny czyli w tym wypadku najlepszy dla przeciętnego człowieka. Nie ma takich. Każdy człowiek jest zbudowany inaczej, jedni są silniejsi co drudzy nadrabiają szybkością itp. Minimalnie niższa pozycja siodła pozwala wyzwolić większą silę, wyższa pozwala utrzymać wysoką kadencję (tempo obracania pedałami).

sposob30hc.th.jpg

 

Tu podam kikla linków do stron pomagających dobrać rozmiar ram :

http://www.cyfronet....y/rozmiarr.html

http://www.bike.pl/wiadomosc/64/

http://www.bikeboard...nia&g=33&art=46

 

 

Jeżeli macie ciągle jakieś wątpliwości czy wybrać 16' czy 19' to zadawajcie pytania w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Mod Team

Znalazłem na Allegro rowerek. Nie żebym chciał go kupić ale taka ramka to by mi się przydała. To on http://ssl.allegro.pl/show_item.php?item=77356423

Sprzedawca napisał że to 18,5" a przecież Kalahari 580 nie było w takim rozmiarze. Pytam więc kolesia jaki to rozmiar a on mi odpisuje, że dł. rury podsiodłowej to 53cm!!! A to przecież jest prawie 21" a nie 18,5!!! Najzabawniejsze jest to, że patrząc na fotkę roweru z aukcji dałbym sobie rękę uciąć, że jest to 16". Zerknijcie na aukcję i powiedzcie co o tym myślicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do ramki z tej aukcji to ona ma max 15", z regóły rama o rozmiarze od 13,5" do 14,5" ma tendenjce do tego, że wizualnie górna rura jest przedłużeniem górnych tylnych widełem, ogólnie chodzi o to, że rama tworzy trójkąt, a nie czworokąt:P i właśnie tak wygląda ta rama, takie moje zdanie.

Co do pytania zadanego w temacie mam swoje własne spostrzeżenia i nie ma co patrzeć i liczyć tylko wsiąść na rower i sprawdzić empirycznie :wink:

Zauważyłem pewną prawidłowość, która tyczy się rowerów xc, a konkretnie ich ram. Mianowicie jeśli weźmie się swój wzrost i zaokrągli do dziesiątek to mnie więcej wychodzi rozmiar ramy(na kobietach nie sprawdzałem, ale na męźczyznach działa:D) np. ja mam 185cm wzrostu, zaokrągają do dziesiątek(nie części dziesiętnych!) wychodzi 19 i właśnie mam ramę o rozmiarze 19", która idealnie mi pasuje. Oczywiście mogę być pewne rozbierzności tak więc niezależna osoba o moim wzroście najlepiej, aby miała od 18" do 20" tadam:) proste i skuteczne.

Druga sprawa dotyczy wysokości siodełka. Aby najefektywniej się pedałowało należy mieć siodełko na takiej wysokości, aby noga spoczywając na pedale w dolnej pozycji była wyprostowana, to z resztą logiczne, że przy zgiętej nodze nie wykorzystuje się całej siły. Tak więc odrzuciłbym proponowaną metodę prób i błędów podaną w artykule i od razu ustawił siodełko we właściwej pozycji wg. metody podanej przeze mnie :twisted: . Wtedy mogą wystąpić dosłownie minimalne rozbierzności które można wyeliminować po kilkunastu metrach jazdy.

Pozdrawiam.

 

P.S. Szczerze mówiąc dziwi mnie, że fresh meat(ja) mogę odpowiedzieć na pytanie staremu wyjadaczowi:P.

Edytowane przez MarcinN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czyli w sumie trzecie :) .

A ten rowerek z Allegro ma na moje oko 14". Interesowałam się kiedyś małymi ramkami Meridy i dokładnie je oglądałam - jej czternastki właśnie tak wyglądają. Jak ten koleś to mierzył, pozostaje dla mnie zagadką ;) ...

Pozdrówko niewymiarowe :) .

 

PS. Tak mi przyszło do głowy, że może on pisał po arabsku :wink: ... przy niewielkiej niedokładności pomiaru miało mu prawo wyjść 35 cm :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że nawet rowery o takim samym rozmiarze prowadzą się różnie. Miałem okazję porównać Kellys'a i Garego, obydwa 18" i każdy prowadzi sie inaczej. Mi bardziej pasuje Gary, ale tu własnie zaczyna się cała zabawa z geometrią. Długości mostka i podkładki pod stery mają mardzo duży wpływ. Różnica dosłownie kilku centymetrów po kilkunastu kilometrach daje się we znaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale np w rozmiarowce Giant'a 17, 19, 21 cali strasznie trudno sie wczepic idealnie w rozmiar. Ja np mam 178 cm wzrostu i na 17 wyglądam jak na skladaku (bez obrazy dla innych :)). Ze wzoru wychodzi 18 cali ale Giant nastepna ma 19 cali przy ktorej prawie cala sztyca wychodzi. Przy doborze rozmiaru nalezy zwrócić uwage na geometrie i prowadzenai górnej rury a nie tylko na dl rury podsiodłowej. Inaczej np wyglądac bedzie 18 cali na Hawku a inczej na Meridzie. Gdyby tak każdą robili na wymiar hehe :P

 

Pozdrówka :D

Edytowane przez chrissbe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Druga sprawa dotyczy wysokości siodełka. Aby najefektywniej się pedałowało należy mieć siodełko na takiej wysokości, aby noga spoczywając na pedale w dolnej pozycji była wyprostowana, to z resztą logiczne, że przy zgiętej nodze nie wykorzystuje się całej siły.

 

Co do tego to sie zgodze że może siła jest większa i prędkość też, ale moim zdaniem ma to minusy bo o wiele większą szansę ma się na "zepsucie" kolan przy wyprostowanych nagach. Jeździłem tak kiedyś dwa sezony, jednocześnie zastanawiając się dlaczego kolana bolą jak cholera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...