Skocz do zawartości

[rower] zamiana 26" na 29"?


rmn1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panów. Mam od jakichś 3lat Kellysa, wszystko w nim pozmieniałem, została rama, ale jest trochę za mała. Chciałem wymieniać na większą, nawet zakładałem wątek, przeczesuję Allegro...ale nie wiem czy jest sens.

Tak wyglądam na tym rowerze:

http://forum.mtbikes.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=980

Nie da się ukryć: 192cm (dzisiaj mierzone).

No i tak coraz poważniej myślę nad 29erem. Chciałbym sprzedać swój rower i kupić coś na dużych kołach. Powiedzcie mi czy taki rower nadaje sie do jazdy po szosie, polnych drogach i chodnikach? Domyślam się że tak:) Musze przyznać, że sie po prostu napaliłem i szukam osób które mnie popchną w duże kółka;)Waszym zdaniem warto przy moim wzroście się przesiąść? Jaki rozmiar wybrać? Strzelam, że 19" może być oki. Kolejne pytanie, jak z hamulcami? Dużo ciężej jest zatrzymać duże koło? Moja waga to 83kg "netto";) Dużo szybciej się jeździ, w porównaniu do 26"? Czy najtańsze modele producentów będą oki? Oczywiście późniejsza powolna modernizacja jest pewna. Może moglibyście polecić pare "najtańszych" modeli od paru producentów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Ja mam tylko 188 i też właściwie jestem zdecydowany na 29er. Więc przy Twoich 192 -sam rozumiesz :D Nie podlega wątpliwości, że 29er jeździ szybciej (jacyś mądrzy ludzie wyliczyli, że przełożenie z 1 obrotu korby przekłada się na większą odległość w kole 29er) :icon_wink: Jest lepsza trakcja z większego koła i lżej się toczy (tego akurat nie umiem sobie łopatologicznie uzasadnić :icon_redface: -ale jak tak mówią mądrzejsi ode mnie to znaczy się ,że tak jest)

Jak popatrzysz na dostępne rowery 29er to zauważysz,że hamulce są tylko tarczówki. Rozmiar ramy to kwestia bardziej skomplikowana:

-najważniejsze aby jajek sobie nie obić przy konieczności awaryjnego zsiadania :icon_mrgreen:

-ważna jest długość górnej rury w zależności od długości rąk i korpusu

-musisz się dobrze czuć na danym rowerze -więc bez próbnej jazdy i konieczności odwiedzenia kilku sklepów nie ma co mówić o właściwym doborze rozmiaru ramki

Taki rower 29er -jak najbardziej nadaje się do jazdy po chodnikach, asfalcie i leśnych drogach. Oczywiście różne firmy mają różną geometrię i długość tylnego trójkąta ramy (od tych czynników zależy "składanie" się roweru na zakrętach.

Polecam lekturę ostatnich dwóch wydań najpopularniejszych miesięczników rowerowych: BB, RowerTour, Magazyn Rowerowy -porównują tam różne rowery.

Najtańszy znalazłem Giant Talon 2999 -ale chyba cena za jakość nie powinna odgrywać tak dużego kryterium. Moim skromnym zdaniem powinieneś założyć sobie jakiś przedział cenowy, ile możesz na rower wydać. Ceny kształtują się mniej więcej od 2999 PLN (mieniony Talon) do 19999 (full suspension- już nawet takie są 29er :D )

Jak widzisz temat jest duży i obszerny -ale ponieważ sam zmieniam to będę go aktywnie obserwował.

pozdro.

p.s.mam nadzieję,że moje pisanie choć trochę Ci pomogło. Starałem się :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie mam rame felta nine biegowa 19,5" na sprzedaz, jeszcze na gwarancji...gdybys byl chetny...

 

do 3tys to najlepiej kupic cos na relatywnie dobrej ramie i od razu brac sie za zbijanie masy, bo jazda na 14kg sprzecie bywa uciazliwa i wtedy szybkosc 29era to pobozne zyczenie...gdybys mial 185, to jeszcze namawialbym cie na rozwazenie lzejszego 26", a tak trzeba albo dozbierac funduszy, albo liczyc sie z intensywnymi modyfikacjami

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam 193cm ale bardzo długie nogi i łapska (rozstaw 203cm) :)

zastanawiałem się nad 19", ale nie ma tak długich sztyc i okazało się że mój Author Instinct 21" jest idealny - nawet siodełka nie wysuwam do tyłu na maksa jak w starym rowerze.

najlepiej się oczywiście przymierzyć do konkretnego modelu, ale wg mnie jeśli masz w miarę normalne proporcje ciała, to okolice 19" będą idealne, resztę dopasujesz mostkiem i przesunięciem siodła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

GF Mamba...tak, znam jej wagę:) Może z czasem coś schudnie, ale na to potrzeba albo szczęścia na allegro:) Jakby udało się zejść do 12,5 było by świetnie. Ale na razie itak jestem zajarany:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Planuje wymianę korby, więcej w tym topicu:

http://www.forumrowerowe.org/topic/86239-korba-shimano-korba-shimano-deore-fc-m590/page__gopid__873628#entry873628

Mógłby się ktoś wypowiedzieć tam albo tu? Z tego co na razie wynalazłem, to odczucia w obu przypadkach są takie same, więc nie widzę sensu przepłacać. Ale wolałbym więcej opinii, ale realnych a nie od sprzętowych zboczeńców;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Korba zmieniona na XT, wyrwałem w rewelacyjnej moim zdaniem cenie, szkoda było nie wziąć:)

 

A wogle to w związku z kapciem jaki złapałem (powietrza po pompowaniu starcza na cały dzień) wraca temat wyrzucenia dętek.Tu na forum użytkownik sprzedaje mleko własnej roboty. 25zł za 0,5l i 35zł za litr chyba. Wszystko już po fazie beta testów więc powinno być ok;) Dobrze rozumiem, że:

- wyjmuję dętkę

- wycinam z niej wentyl z kawałkiem gumy dookoła

- obręcz owijam raz w koło, mocno, taśmą izolacyjną

- zakładam oponę

- leje mleczko

- pompuję

- jadę

Tak?

 

Moje koła to:

-opona Bontrager 29x2.10 Tubeless Ready

-obręcze Bontrager

 

 

Koła z GF. Obręcze są jakoś przygotowane pod ten system? Chodzi mi czy np. powietrze nie będzie uciekać przy nyplach?

 

W jakim dziale można zamieścić ogólny temat d dyskusji o rowerze?

Edytowane przez rmn1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wersja o tubeless jest ostro wyidealizowana...po drodze mozesz spotkac pare problemow, ale w uproszeniu i przy odrobinie doswiadczenia tak to wlasnie wyglada

 

temat o rowerze...dzial mania lekkosci - wrzucasz rozpiske i pozwalasz sie innym pastwic nad swoja maszyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...