Skocz do zawartości

[GPS] Aplikacje rowerowe na androida, symbiana i inne


Hary

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie są zdjęcia i opis jak zrobić uchwyt na rower z uchwytu samochodowego

http://www.forumrowe...ienie-licznika/

 

 

DSC04130.jpg

DSC04129.jpg

DSC04128.jpg

 

Jak widać na zdjęciach używam aplikacji Sports Tracker. Co do błędów o których niektórzy piszą to

- po pierwsze zauważcie, że mapy czasem nie pokrywają się z rzeczywistym stanem wiec ślad może biec np obok drogi niż na niej..

- po drugie wszystko zależy od sygnału GPS. Jadąc po lasach często widzę na liczniku prędkość np 20 lm/h a na telefonie pokazuje w tym samym czasie np 16 km/h. Dlatego jeśli chodzi o prędkość i dystans to ufam bezgranicznie licznikowi.

 

 

Polecam oglądanie mapek na google earth, pokaże nam się wtedy gdzie jechaliśmy najszybciej a gdzie najwolniej. Mała ciekawostka a cieszy.

 

W najbliższych dniach chce sprawdzić aplikację po zmroku w trybie nocnym. Ale najpierw muszę naprawić koło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ke? Przecież uploadujesz wyniki na swoje konto Sports Tracker i tam masz wszystko - wykresy, mapkę z widokiem satelitarnym itd. Nigdy się nie zdarzyło, żeby mapka przekłamywała. Patrz na widok satelitarny, a przekonasz się, że jest poprawna. Nawet na google maps mają niezbyt dokładną mapkę jeśli chodzi o drogi, bo nie raz mniejsze drogi nie pokrywają się z satelitą (są lekko przesunięte) a sygnał z GPS pokrywa się idealnie. U mnie widać każdy zwrot, nawet omijanie dziur :D

 

Co do prędkości, to bardziej bym ufał GPS, bo co do prędkości, to próbowałem z dwoma samochodami i trzema skuterami - działa świetnie. Nigdy nie przekłamywał.

 

A, jeszcze jedno. Jeśli myślisz, że w lesie sygnał jest gorszy niż mieście, to zapoznaj się z działaniem GPS'u :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaniem Tima Bartlett’a typowy cywilny odbiornik GPS zamontowany na jachcie ma dokładność 15-20 metrów.

To fajnie, że wszelakie mapy są w takim razie zwichrowane i zawsze podają mi złe położenie wraz z sygnałem z GPS'u. Szkoda też, że w większych miastach nawet "głupie" mapy Nokia, doprowadzały mnie pod dany adres co do 1metra, pod sam sklep np. więc wybacz, ale jak na razie GPS mnie nie zawiódł.

 

marekw, pisałem już nie raz o tym, że endomondo nie działa zbyt fajnie. Ktoś pokazywał mi screeny z tras i wygląda to tak, jakby ten odczytywał sygnał co minutę? Wykres jest dość kwadratowy. Na sports tracker wygląda to inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś endo pokazywało mi chwilową prędkość na rowerze ponad 500 km/h

takie klocki mogą być powodem błędu obliczeniowego oprogramowania...

Ja artykułem wskazywałem fizyczne różnice mogące powstawać w systemie GPS.

Reasumując - względnie ufam wskazaniom licznikowym, znacznie mniej GPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o przekłamaniach GPS jeśli chodzi o prędkość bo jeśli chodzi o lokalizację to nie mam zastrzeżeń. To że są różnice to wina map. Mapka w moim telefonie z której korzysta aplikacja to UMP-pcPl. Kiedy jadę ślad pokrywa się prawie idealnie z drogą na niej. Różnice są potem najczęściej na mapach google. Tak jak było wspomniane nawet mapa google ma różnice ze zdjęciami.

 

Również u mnie ślad jest idealny, każdy ruch widać wyraźnie.

 

Wracając do mapek na Sports Tracker zna ktoś może sposób by zainstalować tam mapę google? Mobile Atlas Creator niestety na ten program takiej opcji nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry chlopaki, ale przeklamania gps sa duze. jest to 2-4km na ponad 50km trasy. jezeli liczyc dystans i predkosc to tylko licznik. mam sgs wiec pewnie sprzetowo lepszy odbiornik gps niz w noklach.

ja odpalam endomondo, ale nie wiem wlasciwie po co. tylko problem, bo trzeba wyciagac telefon i wlaczac pauze jak sie do kogos zajedzie, potem znowu odpalac. wezme jakis notes i bede sobie spisywal czasy i dystanse z licznika, duzo wieksza wiarygodnosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry chlopaki, ale przeklamania gps sa duze. jest to 2-4km na ponad 50km trasy. jezeli liczyc dystans i predkosc to tylko licznik. mam sgs wiec pewnie sprzetowo lepszy odbiornik gps niz w noklach.

ja odpalam endomondo, ale nie wiem wlasciwie po co. tylko problem, bo trzeba wyciagac telefon i wlaczac pauze jak sie do kogos zajedzie, potem znowu odpalac. wezme jakis notes i bede sobie spisywal czasy i dystanse z licznika, duzo wieksza wiarygodnosc.

Ja mam starą poczciwą nokie c6-00 i maksymalne przekłamanie jakie miałem to 300m. Korzystam z endomondo :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kozia, ja mam dziwne wrażenie, że problem jest nie tyle z GPS'em co z endomondo. Wiele ludzi pisze, że dziwnie to działa. Droga zapisana tą aplikacją jest cholernie kwadratowa i nie jest to wina GPS, bo jak testowałem oba, to Sports tracker zapisuje płynnie. Te różnice w trasie mogą właśnie wynikać z braku płynnego zapisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam starą poczciwą nokie c6-00 i maksymalne przekłamanie jakie miałem to 300m. Korzystam z endomondo :thumbsup:

300m na 5km? a tak na powaznie, moze jezdzisz w miescie, ja czesto wpierniczam sie w lasy za miastem, czyli 2x wieksze wymagania w stosunku do gps i potem wychodza kilkukilometrowe kwiatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300m na 5km? a tak na powaznie, moze jezdzisz w miescie, ja czesto wpierniczam sie w lasy za miastem, czyli 2x wieksze wymagania w stosunku do gps i potem wychodza kilkukilometrowe kwiatki.

Nie nie zasuwam tylko w mieście :sweat: Nie patrz na to co mam w bikestats, bo nie zaznaczam tam przebytych w terenie. Ja właśnie korzystam ze wspomagania gps, i nie gubi połączenia :thumbsup: A te 300 m miałem przy trasie 43 km. Aczkolwiek zgodze się z jednym, endomondo robi strasznie kwadratowe trasy. Gdy korzystałem ze ST problem ten nie występował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko, co za bzdury. Wspomaganie nie ma najmniejszego wpływu na precyzję ustalania położenia. Służy tylko i wyłącznie do pobrania z netu wstępnej konfiguracji satelitów. Przyśpiesza fix jeśli bieżąca informacja jest przestarzała, czyli jeśli od poprzedniego pomyślnego fixu upłynęło dostatecznie dużo czasu. Dla małych odstępów czasowych AGPS działa dokładnie tak samo jak "zwykły" GPS. Różnice w dokładności pozycjonowania zależą wyłącznie od zastosowanego czipu i anteny. A to, że endomondo słabo (rzadko) próbkuje to już inna historia. Na różnych telefonach (różnych czipach) może działać radykalnie inaczej.

 

~wymęczone taptokiem z galaxego~

 

Jak ktoś chce się pobawić w testy, to proponuję zainstalować na tym samym telefonie np. endomondo i navime i korzystać z nich jednocześnie. Na endomondo (pro) sprawdzić z włączona i wyłączoną opcją oszczędzania baterii a w navime ustawić po kolei każdą z trzech dostępnych opcji częstości próbkowania.

Potem sobie zrzucić tracki i porównać, byle nie na podkładzie google maps a raczej na np. open street maps (OSM).

 

 

~wymęczone taptokiem z galaxego~

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam telefon z 2007r, htc touch cruise, endomondo nie jest dokladne przy trasach ale specjalnie duzo nie przeklamuje. jego problem byl taki, ze pelna bateria starczala na 30km...a funkcji to on za duzo na windowsmobile nie ma. po wylaczeniu ekranu guzikiem gps w endo nie dziala.

zmienilem aplikacje na trekbuddy ale...tam gps nie dziala w ogole, sie nie laczy. kolejna zmiana na navicomp. tu dziala prawie idealnie, moglby czesciej zapisywac...choc i tak nie jest zle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do tematu dołożę swoje trzy gorsze. Pisząc aplikację do rejestrowania tras gps, temat dokładności gps'ów nie jest mi obcy. Ostatnio na swoim fanpage'u pokazywałem jak słabego gps'a ma Samsung Galaxy S, który porównywałem do HTC Desire. W sobotę oraz dzisiaj zrobiłem taki mały test porównawczy wspomnianych telefonów, w kontekście rejestrowania ścieżek, odnosząc się do wskazań licznika oraz loggera Pentagram 3106.

 

Trasa 1 - http://www.navime.pl/trasa/22371

 

Czas trwania trasy według stopera w liczniku 5:31:40

Dystans licznik (Sigma 1606L): 107.22km

Dystans Pentagram Gps Logger: 104.09km

Dystans w Desire z Navime Gps Tracker: 104.15km

Dystans Samsung Galaxy S z Navime Gps Tracker: 100.17km

Dystans SGS Endomondo: 100.31km

Dystans SGS SportsTracker: 100.9km.

 

Podsumowując Desire z NGT i Pentagram skrócili dystans o 3km, natomiast SGS (przez małą dokładność gps), aż o 7km!!!

Najciekawsze jest porównanie spalonych kalorii. Jak wiadomo, żadne kalkulatory nie oddają tego, co realnie wskazuje pulsometr i w tym przypadku dokładnie widać jak duży jest błąd. NGT: 2984, Endomondo: 3231, Sportstracker: 3032, pulsometr: 5117!!! Tak jak już kiedyś pisałem, żaden kalkulator nie uwzględni profilu terenu, wiatru, piachu itp, itd. stąd aż tak duża różnica.

 

Ciekawostka dotycząca baterii, SGS na którym robiłem zdjęcia (koło 30), miał uruchomiony Navime Gps Tracker, Endomondo i Sportstracker działając w trybie offline skończył pięciogodzinne nagrywanie z 58% baterii, natomiast Desire, na którym był włączony NGT i kilka razy sprawdzałem przez internet gdzie są burze, skończył nagrywanie z 40% baterii. Oba telefony mają już około 2 letnie baterie i standardowo są ładowane codziennie.

 

Trasa 2 - http://www.navime.pl/trasa/22941

 

Czas trwania trasy według stopera w liczniku 2:39:16

Dystans licznik: 59.03km

Dystans Pentagram Gps Logger: 57.3km

Dystans Desire z Navime Gps Tracker: 56.92km

Dystans Desire Endomondo: 57.18km

Dystans Desire SportsTracker: 57.31km

Dystans Samsung Galaxy S z Navime Gps Tracker: 56.09km

Dystans SGS Endomondo: 56.34km

Dystans SGS SportsTracker: 56.46km

 

Również w tym przypadku mała dokładność gps w SGS (10-20m) poskutkowała skróceniem dystansu w stosunku do lepszego Desire i zewnętrznego loggera. Tym razem jechałem bardziej "standardowo" i dlatego wskazania spalonych kalorii są bliższe temu co pokazał pulsometr. Navime Gps Tracker - 1847 kalorii, Endomondo - 1350 kalorii, SportsTracker - 2053 kalorie, pulsometr - 2249 kalorii. Najdziwniejsze jest wskazanie Enodmondo na którym w Desire miałem ustawione "jazda na rowerze" - 1350 kalorii, a na SGS "kolarstwo" - 1836 kalorii. W drugim przypadku wynik jest bliższy rzeczywistości, ale czy jazda ze średnią prędkością to już jest kolarstwo? ;)

 

Jeszcze na koniec dwa słowa odnośnie baterii. Oba telefony miały uruchomione po 3 programy do rejestrowania ścieżek i oba tym razem pracowały w trybie offline. Po skończonej jeździe w SGS zostało 78% baterii, a w Desire 70%.

 

Ps. Muszę poeksperymentować z innym obliczaniem dystansu w swojej aplikacji... Jest na to kilka wzorów, a do tego można jeszcze uwzględniać różnicę w wysokści przez co dystans powinien się wydłużyć...

Ps2. Również do obliczania kalorii są różnie przeliczniki, które można lekko "z tuningować" i wtedy wskazania będą bliższe rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na androidzie jest opcja auto pauzy która zresztą wyśmienicie działa SGS2 u kolegi. Przed włączeniem rejestrowania powinno się poczekać na złapanie sygnału jeśli wchodziło się np. do budynków, to moje obserwacje z endo na symbiana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Aplikacji - moim zdaniem godne polecenia są dwa

- Sport Tracker - ze względu na wygląd i ergonomię i możliwości analizy trasy - wadą jest ociężałość programu, jak to ktoś gdzieś określił to "flashowa krowa"

- Navime - ze względu na dodatkowe opcje i możliwości, których gdzie indziej że świecą szukać no i ciągły rozwój tego programu na który możemy mieć wpływ (kontakt z autorem....marwask... odwalasz świetną robotę)

 

Próbowałem oczywiście innych Endomondo, Traxmeet, sportypal itp

jednak po krótkim czasie używania zrezygnowałem z nich (chociaż Endomondo przetrwało cały poprzedni sezon)

 

Odnośnie A-GPS - potwierdzam to co już napisano - system ten jedynie ściąga z internetu aktualne dane o położeniu satelitów aby GPS szybciej je znalazł i złapał fixa (przecież łatwiej szuka cię czegoś jak wie się dokładnie czego się szuka i mniej więcej gdzie to jest) jedyna wada tego systemu to dodatkowy koszt połączenia internetowego, oraz to ze czasami zapominamy wyłączyć pobieranie pakietowe i komórka (już nie GPS) pobiera małe dane podczas naszej jazdy, ilość danych jest mała ale zawsze to więcej niż 0kB

...

...

Ale przecież bez neta nie wyeksportujemy danych do serwera... no chyba że ktoś po powrocie używa WiFi

 

Dla tych którzy nie mają darmowego neta w komórce lub nie chcą go używać (trwałość baterii) proponuję

np na 20 min przed jazdą złapać fixa w domu na balkonie/parapecie/ogródku bez AGPS (trwa to trochę dłużej) nie przez logger tylko programy do "szukania GPS" .. GPS Status, GPS Test itp.

wtedy podczas rozpoczynania trasy GPS będzie znacznie szybciej łapał fixa (na bazie fixa z przed 20min będzie wiedział jakie satelity krążą nad nami) i internet nie jest nam potrzebny.

Ja tak robię z moim licznikiem/loggerem GPS Mainav MG-600 nie ma on podłączenia do neta lub załadowania pliku AGPS więc "cold start" trwa dość długo

jednak p,o nim złapanie fixa to kwestia 10sek "hot fix"

 

Osobiście nie korzystam teraz z tych programów podczas jazdy

zawsze jako logger działa mój licznik a po trasie w domu zrzucam z niego GPX i ładuję do tych programów (uprzednio korygując przewyższenie nadpisując GPX danymi z SRTM)

Tak więc te programy używam bardziej jako dziennik rowerowy a nie logger.

 

Odnośnie dokładności GPS a standardowego licznika rowerowego

Już pisałem o tym gdzieś na forum.

 

....Sprawdzałem, tyle że na kolarce co ma 8atm w kołach i ugięcie jest minimalne

różnica na 60km była 300m czyli 0.5%. A GPS rejestrował punkt trasy co 3sek.

Ewentualne różnice mogą wystąpić z powodu błędnego odczytu pozycji GPS (słaby sygnał, jazda w lesie, kiepski soft GPSa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kozia, ja mam dziwne wrażenie, że problem jest nie tyle z GPS'em co z endomondo. Wiele ludzi pisze, że dziwnie to działa. Droga zapisana tą aplikacją jest cholernie kwadratowa i nie jest to wina GPS, bo jak testowałem oba, to Sports tracker zapisuje płynnie. Te różnice w trasie mogą właśnie wynikać z braku płynnego zapisu.

 

To i ja dodam cos od siebie... Endomondo posiada taka opcje jak oszczedzanie energii - dzieje sie to kosztem rzadszego pozycjonowania, dlatego trasa miejscami moze byc kwadratowa, osobisie z tego nie korzystam i nie mam czegos takiego.

 

Kolega wyzej pisal o gps w sgs - bzdura, on ma slaby odbiornik i jest duzo gorzej niz w nokiach gdzie anteny sa poprostu lepsze...

 

Osobiscie posiadam i korzystam z 2 modeli Nokii N8 i Samsunga GS 2 - N8 jest dokladniejsza i, szybciej pokazuje zmiany predkosci i dystans jest blizszy prawdy...

 

Testowalek kilka programow i wg mnie najlepsze to endomondo (najprostszy), sportypal i micoach (od adidasa). Zostalem przy endo z racjo polskiej wersji strony internetowej oraz prostoty. Do tego jest szybki, nie wiesza sie, dziala w tle i lapie fixa w kilka sekund - na obu telefonach

 

Co do przeklaman w programie to duze znaczenie ma czestoscodczytu sygnalu (ta funkcja oszczedzania baterii), auto pauza - niby przydatna funkcja ale caly czas uciekaja kilometry, moze sie wlaczyc kiedy bardzo powoli podjezdzamy pod gorke, lub wylacza sie po kilku metrach od ruszenia. Kolejnym powodem jest to iz nawigacja rysuje linie prosta, bez odchyle - tak jak droga prowadzi natomiast licznik zlicza, kazdy zjaz w bok, kolko zrobione na drodze, czy jazde slalomem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...