Skocz do zawartości

[Rower] Konserwacja na zimę - Jak go zabezpieczyć ??


Rekomendowane odpowiedzi

smiech,smiech,smiech-o co ci chodzi bo ja nie wiem?zamiast korzji ma byc korozji...hmm,moze chodzi ci o ten piach,faktycznie,z tego co napisalem mozna wnioskowac ze dzieki olejowi piach sie nie przykleji do koronek...mialem na mysli ze gdy lekko natluscimy koronki to piach nie bedzie sie jakos specjalne przyklejal do nich

 

dlaczego nie mozna edytowac postów???

 

Chodzi o to ze to co wyprawiasz z ta kaseta to dziala raczej przeciwnie do zamierzonego przez Ciebie celu ;)

rozjasnij mnie nieco bo nie zaskoczylem jak to dziala;p?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna powiedziec ze jezdze w sterylnych warunkach,wkoncu na asflacie nie ma ton piachu?nie?

co do pisania obiecam sie poprawic!

 

co do kasety,temat jest o konserwacji,na wiosne kaseta jest myta benzyna,natluszcznie ma w czasie postoju zapobiec korozji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mój rower stoi od początku grudnia w "szałerku". Może nie jest tam najcieplej, ale lepsze, to niż mroźny chlewek. Zrobiłem mały przegląd i nasmarowałem wszystko, przed schowaniem go tam. Po tym przeglądzie przejechałem jeszcze jakieś 60 km, bo pogoda jeszcze dopisywała i wtedy go odstawiłem. Już nic przy nim nie robiłem, bo były dość suche warunki przy nim. Jedynie spuściłem trochę powietrza z kół i przykryłem cały rower prześcieradłem. Pewnie na początku marca go wystawię i zacznie się przygoda na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

O tym jak zima niszczy napęd utwierdziłem się ostatnio przy czyszczeniu napędu (kompletne alivio o przebiegu ok 4 kk z czego ponad połowa w zimę) w rowerze zimowym. Zauważyłem, że posiadam stary łancuch srama, który ma ok. 1000 km przebiegu. Pomyślałem, że założę go do napędu jako 3 łańcuch, by odciążyć pozostałe. Porównałem go długością ,,na oko'' z pozostałymi dwoma łańcuchami i mimo, że mają tyle samo ogniw, były dłuższe od srama o prawie centymetr.....

Mam zamiar na tym przejechać ok 10kk, musi się udać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kasety sie nie smaruje, ani nie natluszcza, jak nawalisz tam smaru to zadziala to na piach(brud) jak lep na muchy, a Ty piszesz ze zapobiega to osadzaniu piachu

 

Kasety sie nie smaruje, ani nie natluszcza, jak nawalisz tam smaru to zadziala to na piach(brud) jak lep na muchy, a Ty piszesz ze zapobiega to osadzaniu piachu

Jakbym zostawił choćby na noc mój rower po jeździe miejskiej, mokry od solanki bez posmarowania, już rano miałbym zardzewiałą kasetę.

 

Używam do kasety smarowidła w sprayu (shimano) przeznaczonego do zębatek i łancuchów,

 

Nie zauwazyłem by miało to wpływ na zwiększone osadaznie się na niej zanieczysczeń. Błoto pośniegowe przykleji się do kasety bez wzgledu czy jest natłusczona czy nie

 

W tym tygodniu w Krakowie warunki są takie, że po jednej jeździe ten preparat zostaje wypłukany i każdego wieczora muszę powtarzać smarowanie. Ale dzięki temu korozji jest mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

No wiesz...Od błota pośniegowego się nie uchronisz itp. :D Ja radzę po prostu myć codziennie o ile to możliwe chociaż napęd i smarować często łańcuch.Wtedy z pewnością ograniczysz zużycie napędu w jakimś stopniu.Najlepiej wiadomo myć cały rower, ale później go wytrzeć do suuucha ! Niestety jeśli jest to droższy rower, to w 100% popieram @tomkaz, lepiej kupić jakiegoś góralca makrokesza czy choćby złożyć zimówkę.Roweru za np. 2500zł nie opłaca się wystawiać na takie warunki !! Chyba, że lubisz tracić kasę na części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich. Posiadam Kross Level A2, jeszcze nigdy nie konserwowałem go na zimę i przez ostatnią zimę trochę na tym ucierpiał. Ogólnie po zimie zaprowadzę go do serwisu. Nie będę nim jeździł jak spadnie śnieg tak więc chciałbym go zakonserwować gdzieś pod koniec listopada. Moje pytanie brzmi: jak najlepiej to zrobić? Pytam odnośnie dokładnie swojego modelu roweru: Kross Level A2 oraz dlatego, że w tym kilkuletnim wątku panuje chaos. Wyposażenie w pełni standardowe.

 

Nawet co do WD-40 są różne opinie. Kupić jakiś lepszy smar np. kross w spray'u czy to tylko ściema reklamowa jeśli chodzi o 'lepszą jakość'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, że go wyczyścić dokładnie i nasmarujesz pracujące mechanizmy (łańcuch, ruchome części przerzutek, pedałów zatrzaskowych) oraz będziesz przechowywał rower w suchym miejscu. Co do WD-40 - to nie jest środek do smarowania!!! Nadaje się tylko do usuwania wilgoci i brudu. Nie ma właściwości smarujących, a co gorsza wypłukuje smar. Jeśli ktoś nie wierzy nie nasmaruje tym łańcuch i sprawdzi po ilu kilometrach/godzinach łańcuch zacznie skrzypieć. Do łańcucha należy używać dedykowanego oleju. Do innych mechanizmów pracujących (ruchome części przerzutek, pedały zatrzaskowe) osobiście używam oleju gęstszego niż ten do łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xaero212,

potwierdzam to, co kolega wyżej ...

Ale kurde...Ja nie wiem dlaczego mogłeś tak zostawić A2-kę :D To ja dbam o mojego troszkę już zajeżdżonego hexagona V4 i to dość a u Ciebie A2-ka ucierpiała :P Nienawidzę takich rzeczy ;P Ja to bym go chyba wylizywał codziennie ( sarkazm taki oczywiście z mojej strony ).Ale A2-ka chociażby designem jest pięknym rowerem i naprawdę powinno się bardzo o niego dbać...Ale w sumie to jest już po ptokach :D Więc nie ma co się już nad tym użalać co jest i na tą zimę go porządnie zakonserwować :) Miłego śmigania :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie ma się zbytnio nad czym użalać, po ostatniej zimie po prostu miałem takie wrażenie jakby np. łańcuch stracił na jakości. Jak sprawdzić czy rower na czymś jeszcze ucierpiał? Ogólnie teraz w wakacje wymieniłem kasetę bo się okazało, że 2 ząbki są ukruszone... co mnie delikatnie mówiąc zdziwiło.

 

Fakt, że rower bardzo ładny, nie jest tak, że o niego nie dbam ale na ostatnią zimę zapomniałem zakonserwować, tyle dobrze, że stał w suchym garażu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

a co byś chciał przesmarować , lub zabezpieczyć tym wd-40 , ma on generalnie zły wpływ na wszelkiego rodzaju gumy , uszczelki . Najlepiej oczyść rower jakaś mokra szmatka , wyczyść łańcuch , nasmaruj dokładnie żeby nie zachodził rdzą , możesz też psiknąć trochę smaru do łańcucha szczykawką do pancerzy , albo użyć przeznaczonego do tej czynności brunoxa . Zrzuć przerzutkę na najmniejsza tarcze z przodu żeby nie rozciągać sprężyny w przerzutce , tak samo możesz zrobić z przerzutką z przodu . Jak masz spinkę w łańcuchu to możesz go nawet zabrać do domu i położyć gdzieś w szafce żeby sobie w ciepłym miejscu leżał . Zmniejsz ciśnienie w oponach do takiego poziomy żeby nie uginały się one pod ciężarem roweru . Nic więcej chyba nie zrobisz , alby zabezpieczyć rower na zimę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...