Skocz do zawartości

[opony] Kompatybilność opon z obręczami


Miecho87

Rekomendowane odpowiedzi

Porządnie nasmaruj brzegi opony mydlinami. Nabij nawet i 5 bar i jeśli nie wyskoczy to zostaw tak na noc, a bardzo możliwe, że powoli się wysunie. Ryzyko eksplozji nie istnieje, bo jest takie coś jak współczynnik bezpieczeństwa i wydaje mi się, że i 10 bar nie zniszczyłoby od razu opony - prędzej Ci obręcz nie wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem zakupic oponki, poszukalem popatrzylem ... i jestem w kropce otoz rozbija sie o rozmiarowke....

 

AKtualnie mam kapcie 700x40c (42-622) sa to smartsamy z Schwalbe.

Przegladam sobie oponki schwalbe i sie juz pogubilem co moge a czego nie moge zalozyc na kolko.

Przykladowo oponka Land Cruiser czy Marathon Mondial, rozmiar wg producenta (rowniez schwalbe)  42-622 (28 x 1.60, 700x40C).  Czyli pasuje idealnie.

 

ale oponka Rocker Ron 54-622 (29 x 2.10) -> niby tez 622 czyli powinno byc 28 cali (tak jak wyzej z Land Crusierami czy Mondialami). Rozumiem ze pierwsza wartosc sie zmienia bo to szerokosc oponki... ale druga ? Tu i tu te same a pozniej cal roznicy :/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mili Państwo mam problem,

 

Moja dziewczyna ma rower typu miejski holenderski. Normalnie dało się nim jeździć tyle, że tata dziewczyny postanowił wymienić opony na nowsze.

No i wymienił na takie : 47-622 (28x1.75x2) i "szurają" o błotniki, a stare opony wywalił i teraz nie wiadomo co tam było, że dało się w miare normalnie śmigać. 

Z obręczy spisałem takie dane : Van Schothorst *znak rombu* 18x 622 (28x1 5/8) *znak rombu* 0495 Made in Holland.

 

Szczerze mówiąc zgłupiałem. Śmigam po tych tabelach rozmiarowych i nie zgadza mi się. Obręcz ma oznaczenia, które opisują obręcz czy opone, która tam ma być ?  Skoro jest napisane 18 x 622 to czemu w calach jest podane 1 5/8 (41 mm) ? 

 

Generalnie już pal licho te oznaczenia, bo to może moja niewiedza, ale czy jest jakaś opcja dopasowania opon, które by miały niższy profil ? Zmierzyłem sobie, że zewnętrzna średnica opony 700 mm powoduje tarcie o błotnik. Różnica 2-3 mm już by to zmieniła. Czy jedyna opcja to zmiana obręczy i co za tym idzie opon na mniejsze ? 

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18x 622 to oznaczenie obręczy 1 5/8 to oznaczenie opony. Na tą obręcz założysz opony od powiedzmy 28 mm do 50 mm.Osobiście polecam Kenda Kwest

http://allegro.pl/opona-kenda-700-x-32c-k193-kwest-miejski-rower-i6289027474.html

Jest też w kolorze białym

Edytowane przez Tatanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślę , że nawet o 20 można by się pokusić.

Opona mogła by wyjść węższa niż obręcz, osobiście bym tego nie robił jeśli bym nie musiał. 23mm to takie minimum jak na dzisiejsze czasy, a proponuję pozostać przy 25mm (wzrost wagi minimalny, opory toczenia niezauważalnie większe, ale znacznie lepsza przyczepność i komfort jazdy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżdże na 35... na pewno az tak mała nie będzie miała luzu?

Komuś z forum się udało założyć oponę 28 na obręcz 25 , więc nie powinno być źle , ale to już trochę przesada może być. W każdym razie bym nie schodził niżej niż 23 dla pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie komuś tylko mi :) Żadnego problemu, opona urosła bodaj do 32mm (szerzej niż obręcz), nic nie spada, nie wybucha przy 6 barach itd. Oczywiście jest to ekstremum dla takich rozmiarów, ale jak widać można zejść i do takich jeśli nie ma innego wyjścia. Mi akurat zależało na możliwie najniższej wadze i uzyskanej średnicy przy minimalnych kosztach. Dla tego do kół MTB zaryzykowałem 28mm taniej Kendy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej :) Wolę zapytać i się upewnić - w swoim crossie posiadam obręcze remerx grand rock o wew. śr. 19mm. Na przodzie mam sztywny wideł force. Obecnie jeżdżę na marathonach tour plus 1.75 i te, mimo że ciche, szybkie i niepodatne na kapcie (czyli takie jakich potrzebuje) mają chyba fabryczne bicie, bo nie zliczę już prób i metod prawidłowego ich ułożenia. Obręcze prościutkie, bo były zakładane nówki z oponami. Nic tak mnie nie w@#$%ia jak krzywo kręcące się koło!

 

Na przód chciałbym wrzucić coś szerszego (kosztem niestety błotnika) - albo nowy smart sam plus 29x2.1 (54-622) albo big apple 28x2 (50-622) - nie będzie z nimi problemu pod moje obręcze? Nad tyłem się jeszcze nie zastanawiam, ale rozmiarowo na pewno będzie to 1.75, na więcej tylne widełki nie pozwolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...