Skocz do zawartości

[opony] Kompatybilność opon z obręczami


Miecho87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie znalazłem odpowiedzi dlatego piszę.

Mam stary holenderski rower, w którym są założone opony 28" 700x23c 23x622, ale jeżdżąc na nich mam wrażenie jakbym miał zero amortyzacji. Chciałbym je zmienić na grubsze. Jakiej sensownej grubości opony mogę założyć na te obręcze do jazdy po mieście (chodnik, kostka, rzadziej asfaltowa ścieżka)?

 

W tym poście:

https://www.forumrowerowe.org/topic/66200-opony-kompatybilnosc-opon-z-obreczami/?p=1070752 jest napisane że wymiana na 28 mm to duża różnica komfortu na szosie?

Myślałem o Kenda Khan 700x38c czy też nadają się na taką felgę do jazdy po mieście czy będą już przesadzone?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedzi. Tak to 19 mm, chociaż mierzyłem bez suwmiarki. Nie znam historii roweru. Myśle że założone opony mogą być za wąskie, bo jeździ się na nich bardzo niewygodnie..

Edytowane przez mwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam stary holenderski rower, w którym są założone opony 28" 700x23c

 

Wewnętrzna szerokość 'rowka' to 19 mm.

Nawet na takim zestawieniu można jeżdzić :thumbsup: Zakładaj 25

https://www.google.pl/search?q=szeroko%C5%9B%C4%87+opony+rowerowej&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjmr86xgs_SAhWGKCwKHfjcBwIQsAQILA&biw=1920&bih=943#imgrc=6FsaMwUHwl80MM:

Tutaj jesteś w strefie niewymiarowej obręczy.Bardzo blisko 25

Edytowane przez Tatanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu szosowców zakłada na obręcze 17mm opony właśnie 25mm, a co więcej, ten rozmiar obręczy jest coraz bardziej pożądany do tego rozmiaru opon. W twoim przypadku mamy raptem 1mm szerszą obręcz, tego nie jesteś w stanie wyczuć. Ja kiedyś testowo założyłem opony 25mm na obręcze 25mm i nic się nie stało, kilka km przejechałem i było normalnie, opona nie spadła. Jedyny problem to taki, że bieżnik tak wąskiej opony jest za wąski i w zakrętach zaczniemy szorować już niemal boczną ścianką opony o asfalt. No ale tak jak mówię, ty masz 18mm obręcze więc spokojnie 25 można zakładać uzyskując balon pewnie ok. 27mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

Planuję zakup kół rowerowych na obręczach Rodi Excalibur o szerokości wewnętrznej 25mm.

Rower Rockrider 5.2 z 2009 roku.

Chciałbym założyć opony 2.0 lub 2.1 cala- według tabeli powinny spokojnie wejść ale chciałbym zapytać jaką szerokość uzyska opona 2.0 na obręczy o szerokości wewnętrznej 25 mm? Z racji szerokiej obręczy może wyjść więcej niż 50 mm?

Nie mam pewności czy taki zestaw zmieści mi się do ramy.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza szerokością obręczy wpływ ma ciśnienie w oponie oraz producent/model opony.Np.Continental ma węższe opony niż podany rozmiar

 

Dziękuję bardzo za odpowiedź- chciałbym prosić o podanie chociaż jednego przykładu jaką szerokość uzyskała opona 2.0 lub 2.1 na obręczy 25 mm wewn. 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie kupiłem Continentale Country Plus. W specyfikacji napisane jest, że powinienem pompować między 4 a 5 bar. Jest prawie 5, ale jak siądę to wydaje mi się, ze jest za mało, gdyż patrząc w dół widzę jak tylna opona się lekko spłaszcza i pasek odblasku się rozszerza :)

Czy jeśli napompuję ponad 5 bar? (wcześniej na Schwalbe oryginalnych do mojego Cube Crossa jeździłem z ciśnieniem 6) Jaki wpływ na oponę ma przekroczenie ciśnienia?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opona musi się lekko uginać, bo odpowiada za sporą cześć amortyzacji. Przekroczenie zalecanego ciśnienia o 1 bar nie spowoduje raczej spektakularnego zniszczenia opony, ale osnowa będzie ciągle naprężona ponad miarę co może przyśpieszyć zużycie opony i obręczy.

Ja bym najpierw sprawdził czy ten 1 bar Ci cokolwiek da. Pojeździj na 5 barach, a potem na 6 najlepiej tą samą trasą i sprawdź czy czujesz jakąkolwiek różnice. Opory toczenia bardziej zależą od samej opony niż od ciśnienia w niej (w pewnym zakresie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...