Skocz do zawartości

[opony] Kompatybilność opon z obręczami


Miecho87

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Witam, w moim rowerze mtb planuje zmienić opony 26"x1.95" (górskie)  na szosowe.  Polecicie jakieś sprawdzone opony głównie do asfaltu ok. 60zł/sztuka?

Załóż nowy temat to ktoś Ci poleci , to nie miejsce na takie pytania.

 

Rozejrzyj się za conti.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma żadnych informacji na temat obręczy, potrzebna jest szerokość wewnętrzna. Zmierzysz po zdjęciu opony.

 

https://m.centrumrowerowe.pl/czesci/opony-detki/opony-rowerowe-26-cali-559/p,opona-k1029-26x1-25-kwick-roller-sport-czarna-kenda,301488.html

 

Powinny pasować bez problemu, zakładałem je nawet na 25mm obręcze i grało.

 

A jak obręcze mają do 19mm to można nawet takie założyć:

https://m.centrumrowerowe.pl/czesci/opony-detki/opony-rowerowe-26-cali-559/p,kenda-kontender-k196-26-x-1-0-60tpi-kenda,2837.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem spoko. Ja je zakładałem do obręczy o szerokości wewnętrznej 25mm, a więc szerszej od twojej o 4mm i nabijałem do 80 PSI. Opona ułożyła się fajnie i nic się nie działo. Pamiętaj tez o zmianie dętki. Moim zdaniem jest to też akceptowalna waga dla tej szerokości opony i przy tej cenie. Lżejsze (szersze) będą już tylko droższe. Jak masz obawy, to jest też wersja 32mm pytanie tylko, po co skoro 28 już będzie fajnie leżeć.

Zobacz na post 445 w tym temacie, są tam fotki jak układała się na mojej, szerszej obręczy.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A mój problem to w drugą stronę:-)

 

Jakie najszersze opony mogę założyć na obręcze z wewnętrzną szerokością 20mm (DT X1900 Spline)?

 

"Fabrycznie" założone są 55-622, ale DT w tabelce podaje jeszcze w zakresie opony 57-622 i nawet 60-622!

 

Czy ktoś może zakładał coś takiego i jeździ na tym?

 

Pytam, bo marzy mi się założenie Nobby Nica 2,35", który posiada eTRTO 60-622 i ciekaw jestem, jak to się będzie zachowywać w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimówce jak śnieg spadnie zakładam opony 2,35 na obręcze 19 z tyłu i 20 z przodu. Działać działa i swobodnie można jeździć, ale wiadomo, że na szerszej obręczy byłoby lepiej i można by zejść z ciśnieniem.

 

Ja bym radził jednak maks 2,25, bo mniej waży, a różnicy nie poczujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dotychczas śmigałem na 26 calach i w minioną zimę udawało mi się przetrwać na semi-slickach (Schwalbe Big Apple 26x2.00 zarówno z przodu i z tyłu). Acz wiadomo jak to było z pogodą - pasowała bardziej na późną jesień niż typową polską zimę jeszcze sprzed 10 lat. Jednak w tym sezonie kupiłem trekking na gumach 28x1.60 (Schwalbe Marathon Supreme) i obawiam się co to będzie jak temperatura sięgnie zera i mniej stopni.

 

Obręcze mają ETRTO 622-19C, przód to firmówka Krossa - nie wiem kto dla nich obręcze robi - a tylna to Mavic A 319. Teoretycznie najchętniej przyjmą opony w zakresie szerokości od 28-47mm. W wachlarzu opon 700xXX nie znalazłem niczego ciekawego (głównie slicki i semi-slicki w okolicach 1.6 cala szerokości), co mogłoby być bezpiecznym rozwiązaniem na pluchę i zmarznięte błoto na jezdni/DDR/chodniku.

 

Pytanie do Was brzmi - czy taka obręcz bezproblemowo przyjmie oponę 29x2.00-2.10 cala, i czy jazda na takim zestawie będzie bezpieczna i bezproblemowa?

 

Jakie mogą się pojawić problemy z powodu jazdy na dość szerokiej oponie przy stosunkowo średniej szerokości obręczy i dużej masie jadącego i bagaży (150+kg)?

 

Nie chodzi mi o problem typu "czy miejsca w widelcu wystarczy" (co prawda po demontażu błotników, ale wystarczy - patrząc po zdjęciach w teście roweru tutaj). Bardziej zależy mi na informacji czy opona 2.00 lub 2.10 cala nie będzie zsuwać się z obręczy x19C.

 

Póki co myślałem o niemal identycznym zestawie opon jak w podlinkowanym teście - Maxxis Beaver 29x2.0 lub x2.1 i/lub Vittoria Saguaro w identycznych szerokościach.

 

Zasadnicze pytanie - czy to ma szansę bezpiecznie zadziałać?

Edytowane przez jaszczompf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2,3" też przy 19mm obręczy w góralu.

Jak kałuże zaczynają zamarzać, to w mieszczuchu zmieniam na Marathony Winter. Nie są super (zwłaszcza na częściowo ubitym lub topniejącym śniegu) ale zawsze to jakaś lepsza kontrola na lodzie (bez szaleństw typu kładzenie się w zakrętach). Przymierzam się do zmiany ramy i przejścia na Kendy Klondike, zwłaszcza że obecne już nieco zużyte po kilku sezonach i nie trzymają tak dobrze jak kiedyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź zekker

 

Ostatnio po prostu wziąłem sobie do serca powszechną opinię, że komfort na rowerze to nie koniecznie zawieszenie ale przede wszystkim dobra geometria, wygodnie siodełko i właściwie dobrane ciśnienie w oponach:-) Dlatego tak drążę, bo gdy wjeżdżam w góry, to staram się pompować jak najmniej, czytaj: spuszczać na czuja, by trochę lepiej "wklejać się w podłoże" :teehee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

 

 

Jakie najszersze opony mogę założyć na obręcze z wewnętrzną szerokością 20mm (DT X1900 Spline)?

 

A czasem x1900 nie mają tylko 17 mm wew ? Podają na większosci stron, że maks. opona 2,25, czyli chyba jednak 17 mm, a nie 20 mm, nawet nie 19 mm - mowa o starszej wersji Spline x1900. Za to M1900 mają 19 mm i tu już można poszaleć do 2,35.

 

 


 

 

Continentale trail king 2,4" będą w miare ok na obręczach 19mm?

 

Chyba będą ok, bo do 19 mm maksymalnie zaleca się 2,35 (pewnie nie zawsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

AcidManiac, dnia 27 Wrze 2016 - 09:51 AM, napisał: Jakie najszersze opony mogę założyć na obręcze z wewnętrzną szerokością 20mm (DT X1900 Spline)? A czasem x1900 nie mają tylko 17 mm wew ? Podają na większosci stron, że maks. opona 2,25, czyli chyba jednak 17 mm, a nie 20 mm, nawet nie 19 mm - mowa o starszej wersji Spline x1900. Za to M1900 mają 19 mm i tu już można poszaleć do 2,35.

 

Powiem szczerze, że nie zdejmowałem jeszcze "fabrycznych" opon z tych obręczy - kiedyś po Nowym Roku się wezmę i po prostu suwmiareczką zmierzę tą szerokość, bo przed wiosną będę myślał o innych oponkach i muszę mieć 100% pewności. Pytając we wrześniu oparłem się jedynie na stronie DT https://www.dtswiss.com/Wheels/MTB-Wheels/X-1900-Spline-en  oraz na informacji z jednego z blogów rowerowych.

 

Dzięki wielkie za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...