Skocz do zawartości

[opony] Kompatybilność opon z obręczami


Miecho87

Rekomendowane odpowiedzi

Oryginalnie u mnie w rowerze były obręcze 17 mm i siedziała opona 2,25 - oczywiście jeździło się, bo nic nie wypadnie, ale "żarówka" straszna. Między 19, a 18 mm jakiejś ogromnej różnicy nie powinieneś odczuć.

Czemu nie poszukasz lub nie złożysz koła na szerszej obręczy? Istnieją tanie obręcze o szerokości ponad 21 mm - naprawdę warto, bo opona zupełnie inaczej leży, pracuje i toleruje niskie ciśnienia.

 

29x2,25 na obręczy 17 mm miała niecałe 54 mm (jakby 2,1'; więc rozmiar mniej) szerokości, a przy 23 mm przekroczyła deklarowane przez producenta 57 mm.

Edytowane przez seraph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czemu nie poszukasz lub nie złożysz koła na szerszej obręczy?

Mam dylemat bo chcę przejść na kasetę ale wtedy nowe koło + kaseta + łańcuch a jeszcze muszę kupić opony. W nowy wolnobieg nie chciał bym się pakować bo i tak wyleci pewnie do wakacji. Składanie kół swoje kosztuje a ja muszę zmieścić się w 255 zł razem z oponami , a jak składać koła to już na kasecie.

 

Poszukał bym na szerszej , tylko moja rama nie ma mocowania pod tarcze a w przyszłości przewiduje taki hamulec , więc teraz dobrze by było znaleźć coś pod tarcze, kasetę i v-br jednocześnie.

 

 

 

Istnieją tanie obręcze o szerokości ponad 21 mm - naprawdę warto, bo opona zupełnie inaczej leży, pracuje i toleruje niskie ciśnienia.

Zaciekawiłeś mnie tym. Porozglądam się i może jakieś dość tanie koło uda się złożyć ale wolnobieg mimo wszystko musiał bym póki co kupić nowy bo się nie zmieszczę w budżecie a szkoda mi korby zajeżdżać tym łańcuchem. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jaką można szerokość opony założyć na taką obręcz?

http://rower.com.pl/exal-mx-19-felga-26-cali-czarna-559-19-32-otwory-401014

 

Ja mam araya 710 l, ale ta jest chyba taka sama. SCOTT oryginalnie montuje 2.0, a ja chciałbym założyć 2,1. Co myślicie? Zdziwiłem się nieco, ponieważ znalazłem gdzieś informację że na nie wchodzą opony 1,5. Skoro to prawda, to dlaczego scott takie opony zakłada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey!

Jestem tu nowy i zupełnym laikiem w sprawach rowerowych ;)

Mam pytanie i mam nadzieję że mi pomożecie.

muszę wymienić oponę na nową w rowerze. na obecnej mam oznaczenie 26x2.00. Już wiem, że jest to rozmiar opony. Moje pytanie brzmi:

Jeśli kupię oponę 26x1,95 czy taka też będzie pasować czy koniecznie muszę kupić 26x2.00?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres jest szeroki. 

Pewnie masz obręcz o dość standardowej szerokości wewnętrznej 19 , na taką obręcz wchodzą opony od 1.50 jak dobrze pamiętam do ~2.30

 

 

 

czyli to nie oznacza że będzie ciut mniejsza czy coś w ten deseń?

Ciut mniejsza będzie , ale będzie pasować normalnie. Na tyle mam oponę 26x2.10 a z przodu 26x2.25 i realnie opona jest mniejsza o 3 mm , czyli u Ciebie z 2.00 na 1.95 będzie 1 mm węższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ciut mniejsza różnie bywa, niekiedy może wyjść ciut większa niż obecna. Zagadką poliszynela jest w jaki sposób producentom wychodzą rozmiary opon. Gdzieś na forum wyczytałem, że takie Conti do opon 2.20 zaleca obręcz 25mm wewnętrznej szerokości. Być może dopiero ten wymiar da ich deklarowane 54mm szerokości, ale już dla 2.40 obręcz musiała by mieć chyba 29/30mm, by wyszło deklarowane 60mm, bo na 25mm jest raptem 55.

Także panie kolego, 0,05" (1,27mm!!!) różnicy to żadna różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdzieś na forum wyczytałem, że takie Conti do opon 2.20 zaleca obręcz 25mm wewnętrznej szerokości.

Panie , to chyba ktoś coś pomieszał bo obręcz na ogół mająca 19 wewnętrznej ma 24 zewnętrznej to przy 25 wewnętrznej teoretycznie obręcz miała by w okolicach 30 mm zewnętrznej. Szeroko by było , ale jak oni to mierzą to nie wiem. Przed chwilą byłem zmierzyć swoje oponki. 

Tył Schwalbe black jack 2.10 , obręcz 18 mm wewnętrznej 23 zew. i opona ma deklarowane 54 

Przód Rubena charybdis 2.25 obręcz 19 mm zewnętrznej 24 zew. i ma deklarowane 57

 

 

 

Zagadką poliszynela jest w jaki sposób producentom wychodzą rozmiary opon.
 

Z tym się zgodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, nie pomyliłem się z tym wymiarem wewnętrznym, 25mm w środku ma niby być.

Inny mój przykład pomiarów dla ciśnień terenowych ok. 26/30 PSI, X-King 2.4 na wewnętrznej 19mm i dostajemy raptem 54mm, brakuje 6mm, to sporo.

Rapid Rob, RoRo i RaRa 2.25 na obręczy 25mm w środku i otrzymujemy 55mm balona (bez klocków), brakuje jeszcze 2mm do deklarowanych 57. Ewidentnie Conti wychodzą mniejsze na szerokość, więc teoria o potrzebnej aż o tyle szerszej obręczy dla uzyskania deklarowanego rozmiaru, może być prawdziwa.

Co jeszcze ciekawe to fakt, że wzrost szerokości obręczy o 6mm spowodował wzrost szerokości balona o raptem 1mm!!! Fakt, że różne opony, ale producent ten sam i deklarowana szerokość także.

Odnoszę też wrażenie, że w oponach Continentala po zwiększeniu szerokości obręczy, cała para idzie we wzrost jej wysokości zamiast w szerokość. Zauważcie, że obręcz +6mm a szerokość tylko +1, a wysokość balona +2mm. Powinno być raczej odwrotnie.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś chciał robić set obręczy typowo MTB (25mm) i opony szosowej 25 lub 28mm to jestem po pierwszych kilkudziesięciu km i muszę powiedzieć, że działa. Nawet z 25mm oponą działa dobrze, opona uzyskała 30mm szerokości co stanowi tę sama wartość co szerokość zewnętrzna obręczy. Bałem się jednak o zbyt wąski bieżnik tak ukształtowanej opony szosowej więc ostatecznie założyłem 28mm i jest super. Opona ma 31,5mm, bieżnik wystarczająco szeroko przylega do podłoża, da się spoko tak jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że wygląda właśnie normalnie, jak opona 23 na obręczy typowo szosowej 15mm tylko w powiększonej skali. Też się zdziwiłem, bo myślałem, że tak wąska opona pójdzie od razu w skosie do środka, a układa tu się najpierw pionowo (28 nawet lekko na zewnątrz) jak typowa opona szosowa.

Zdjęcia tego tak nie ukazują, trzeba na żywca zobaczyć. Co ciekawe, bieżnik też nie jest jakoś płaski, a normalny, półokrągły. Myć może bieznik opony bardziej terenowej by się inaczej ułożył (na płasko), ale takiej szosówki spoko może być.

post-121559-0-85900100-1466975631_thumb.jpg

post-121559-0-73429300-1466975642_thumb.jpg

post-121559-0-22330600-1466975654_thumb.jpg

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od trekinga, chyba 28-35 czy jakoś tak, typowa.

Tu jest założona zwykła Kenda 28mm za 33zł, bo to miało być tanie, budżetowe i możliwie lekkie rozwiązanie. Jak na test dałem czystego slika szosowego 25mm, to bałem się właśnie czy te zgrubienie gumy na środku opony nie będzie za wąskie i pod obciążeniem za bardzo nie będzie tarła boczna, już cieńsza ścianka opony. Na dłuższą metę jest to dość niebezpieczne, ale ta Kenda ma na tyle już szeroki i masywny bieżnik, że nie ma szans na coś takiego.

Wcześniej wsadziłem też oponę 37mm, jakiś zwykły chińczyk znaleziony na strychu. Ona uzyskała o dziwo tylko 36mm przy ciśnieniu ok. 60PSI, a więc raptem 4mm więcej. Skoro ludzie zakładają 25mm na obręcze 19mm (ok. 24 zewnętrznie) uzyskując 27mm szerokości balona, to tu uzyskałem praktycznie ten sam kształt gumy.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

BlueSilent jak masz szerokość wewnętrzną obręczy 19mm to możesz według tabeli rozmiarów założyć oponę o szerokości od 28mm do 50mm, spójrz 1.5 cala to w mm jest 38.1 mm (1 cal=25.4mm). Na każdej oponie oprócz wymiarów w calach masz podane też wymiary w mm ETRTO. Każda obręcz ma pewien zakres szerokości opon, które można na nie zakładać, dlatego zarówno tą 1.5 cala jak i Scotta 2.0 cala można założyć. Natomiast jeśli chcesz założyć oponę o szerokości 2.1 to jest wg tabeli niezalecana. W praktyce ryzykujesz awarie podczas jazdy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BlueSilent jak masz szerokość wewnętrzną obręczy 19mm to możesz według tabeli rozmiarów założyć oponę o szerokości od 28mm do 50mm, spójrz 1.5 cala to w mm jest 38.1 mm (1 cal=25.4mm). Na każdej oponie oprócz wymiarów w calach masz podane też wymiary w mm ETRTO. Każda obręcz ma pewien zakres szerokości opon, które można na nie zakładać, dlatego zarówno tą 1.5 cala jak i Scotta 2.0 cala można założyć. Natomiast jeśli chcesz założyć oponę o szerokości 2.1 to jest wg tabeli niezalecana. W praktyce ryzykujesz awarie podczas jazdy .

U mnie na 19 mam 2.25 i 2.10 na 18 i wszystko jest dobrze. W calu masz błąd bo to nie 25.4 tylko 2.54

 

Wysłane z mojego SM-G361F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...