Skocz do zawartości

[opony] Kompatybilność opon z obręczami


Miecho87

Rekomendowane odpowiedzi

@Nepalczyk, mi się tabelka podoba, szczególnie, że uwzględnia ciśnienie w oponach.

Zobacz jeszcze tabelkę w katalogu schwalbe:  http://www.schwalbe.com/en/catalogesflyer.html?file=files/schwalbe/userupload/PDF/Kataloge/2015/TechInfo-2015_GB.pdf

 

Co więcej, czasami na stronie producenta felgi można znaleźć info o pasujących oponach, np. do mojej feli z Unibike Viper:

http://www.mach1.fr/composants/pages/jante.aspx?id=59

 

Według tego i organoleptycznej obserwacji widełek w moim rowerze wydaje mi się, że powinien mi się zmieścić Schwalbe Smart Sam 29x2,1 i Conti X-King 29x2,2. Coraz częściej udaje mi się wyjechać poza utwardzone i będe się starał zmieniać proporcje z 50/50 na 70/30 na korzyść lasu i błota/piasku. W tej chwili mam Schwalbe Tyrago 28x1.6 i jak jest mokro w terenie to czuję się bardzo niebezpiecznie.

 

Niestety jestem dość wysoki i ciężki (>110Kg i rama roweru 23"), czy X-king z mniejszym ciśnieniem nie bedzie za miękki albo Sam z większym ciśnieniem za mało terenowy?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat.

 

Mam rower mtb - przód 2.1, tył 2.2. Fi = 26.

Po pierwsze czy mogę wymienić całe koła na węższe w rowerze? (dojeżdżam do pracy po asfalcie i trochę za duże opory toczenia są na tych oponach)

Po drugie jeżeli tak to czy wystarczy, że np. sam przód wymienię na węższy? Czy lepiej i przód i tył? Na dłuższą metę z powrotem przerzucę te co mam, tylko na jakiś czas potrzebuje węższe a nie chcę kupować całego nowego roweru. 

 

Ewentualnie jakieś inne rozwiązania?

 

Bardzo dziękuję za pomoc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie przód generuje większość oporów tylko tył. Na tył, czyli koło napędowe, możesz dać węższą, mniej agresywną oponę o mniejszych oporach toczenia, a na przód odwrotnie - szerszą i bardziej agresywną dla lepszej trakcji, wszak uślizg przedniego koła to praktycznie gleba.

Nie wiem co masz dokładnie za opony, czy obie to ten sam model tylko różnej szerokości, ale możesz zacząć od zamiany ich miejscami. A dalej idąc zaopatrzyć się np. w jakieś lekkie i wąskie semislicki.

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przód: Continental explorer 2.1

Tył: Continental raceking 2.2

 

 

No tak to jest jak w serwisie doradzają jaka opona gdzie.. Czyli ogólnie powinnam zamienić opony tak, co bym gleb nie zaliczała? 

Nie popsuje się/nie rozreguluje się coś tam w tych oponach jak będę tak ściągać i przekładać?

 

Może i głupie pytania zadaję, ale się na tym nie znam. 

 

 

Czyli jak koła będę wymieniać na cieńsze to od razu całe zębatki (tył) do tego kompletu też muszę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda koło rowerowe w podstawowym rowerze tak ogólnie z grubsza rzecz biorąc składa się z:

 

1.Obręczy

2.Szprych

3.Piasty

4.Dętki

5.Opony

 

tylne koło dodatkowo posiada

 

6. kasetę (te trybiki z tyłu z którymi zazębia się łańcuch i przenosi siłę napędową na koło).

 

Chcąc zamienić opony miejscami (tył<->przód) nie musisz niczego zmieniać. Po prostu spuszczasz powietrze, podważasz oponę (najlepiej użyć plastikowych łyżek 3szt.) i zdejmujesz pierw jeden rant później drugi analogicznie z tyłu, zamieniasz opony miejscami i gotowe.

 

Jak nigdy tego nie robiłaś a masz straszne ciśnienie na zmianę tył przód to podjedź do wulkanizatora / zakładu gdzie zmieniają opony samochodowe, zagadaj do kolesia czy mógłby Ci w przystępnej cenie pomóc zamienić koło przód z tyłem i przypatrz się jak robi to fachowiec i gotowe. Taka usługa powinna Cię kosztować w okolicach 10zł, a pewnie jak dobrze zagadasz to i za browarka Ci to zrobią.

 

 

P.S Jak chcesz zmienić koła i stare Ci nie są już potrzebne (chcesz sprzedać) to możesz przełożyć kasetę (zębatki tylne) do nowego koła, jeżeli chcesz mieć dwa komplety kół to takie przekładanie z jednego do drugiego kasety, powiedzmy te 2 razy w tygodniu to uciążliwa sprawa i na dłużą metę takie rozwiązanie nie zda egzaminu i wtedy należy zaopatrzyć się w drugą kasetę, aby podczas potrzeby przełożyć komplet kół i ruszać w drogę :)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez model3100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję :)

 

Opony mam od tygodnia także są nowe. 

Czyli ok, póki co przełożę tył na przód i odwrotnie. Przy okazji kupię cały komplet kół węższych. Aż tak często nie będę zmieniać, bo nie ma takiej potrzeby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup więc same wąskie opony i załóż sobie na te koła co masz - szkoda kasy na całe koła nawet. Opony w rozmiarze 26x1,25 na 100% będą pasować, a mogą być też miejskie 26x1,5 lub 26x1,75 - nie ma problemu i dętki tez mogą zostać.

Edytowane przez seraph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podepnę się pod temat. Mam takie pytanie co do szerokości opon, mianowicie jeden z producentów podaje iż ma w ofercie opony do szosówki 700x23C w dwóch wariantach: 22-622 i 23-622. Na czym to polega? Czy może być opona 700x23C która będzie mieć oznaczenie 22-622?

Czy po prostu jest to kwestia niedokładnego oznaczenia szerokości w katalogu? Co myślicie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

Kolega przywiózł mi rower szosowy kupiony na wyprzedaży garażowej za granicą.
Mam obręcze Ambrosio Extra Elite 19. Obecnie opony Schwalbe Blizzard Sport 700x23c - do wymiany.

 

Link do grafiki: http://imgur.com/KLNMRcM

W internecie znalazłem informację, że mają one 19mm szerokości.

Chcę kupić do nich opony Schwalbe Marathon (raczej 700x28, bo będę nim też jeździł po mieście).
Z tabelek wyżej wynika, że nie powinno być problemu z założeniem do nich zarówno 700x28c i 700x25c, zgadza się?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałem prosić o pomoc przy zakupie dętek i opon, dostałem taki dosyć stary rower. Męski coś jak niemiecki odpowiednik holenderki z prostą ramą, nie wiem nazwy bo nie ma żadnych napisów. Dostałem go do złożenia brak w nim dętek i opon a chcę go doprowadzić do użyteczności bo ma duże koła a kiedyś jeździłem na cienkich oponach na 28" kołach. Pomierzyłem felgę i tak:

- jej długość to ok. 1945mm (+- 2mm)

-szerokość wewnętrzna od krawędzi 2,55mm (+-2mm)

Jaki to może być odpowiednik opon i dętek, poprzedni właściciel jeździł na cienkich oponach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych cyklistów,


 


Podczepię się i przy okazji chciałbym się was poradzić jakie oponki byście polecili jeśli chodzi o zmianę na cieńsze by zyskać na prędkościach. Posiadam kellys cliff night z obręczą KLS Draft Disc 622 x 19 oraz oponkami KELLYS Softline 40-622 (700x38C) .


Rowerek mam od roku, oponki już troszkę zużyte, użytkuję głównie na szosach, nawet do parków rzadko wjeżdżam. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, potrzebuje waszej pomocy w doborze opon. Posiadam rower Author Modus. Mam w nim od nowości opony Panaracer Fire xc pro 26x1,8 opis na oponie: 45-559. Rower ma już niestety swoje lata i przyszła pora na wymianę opon bo są po pierwsze łyse a po drugie stare.  Nie potrzebuje aż takich opon jak Panaracery bo obecnie jeżdżę bardziej turystycznie i rekreacyjnie niż kiedyś, połowa asfalt, połowa las. Obecnie w sprzedaży są Panaracery o wymiarach 26x2,1, więc inne niż mam u siebie. Możecie mi poradzić jak szukać odpowiednich opon jeżeli chodzi o wymiar, żeby pasowały no i jakieś sugestie co do modelu? Przedział cenowy powiedzmy, że do 60zł

 

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koledzy ma ktoś informację na temat tego jaka dętka fabrycznie jest montowana w moim rowerze ?

Zamówię dzisiaj węższe opony (700x28c) i nie wiem czy nie będę musiał zmienić dętek, bo chyba z obręczą nie będzie problemu ?

Proszę o pomoc.

Rower: Kross Evado 5.0 2014r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja w Kellysie  przy takiej oponie miałem te większe dętki, ale po zmianie na oponkę 30mm wsadziłem dętkę mniejszą >> http://www.decathlon.pl/dtka-700x25-32-wentyl-presta-id_8311101.html . Próbowałem upychać tę poprzednią, pewnie by weszła, ale zdecydowanie lepiej zachowuje się ta mniejsza. 
Ja bym wymienił, dla łatwości serwisowania i własnej wygody. 
Ta którą masz może nie wejść. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...