Skocz do zawartości

[opony] Kompatybilność opon z obręczami


Miecho87

Rekomendowane odpowiedzi

Opona dla ciezkiego kierownika!

 

Drodz forumowicze - prosze o pomoc i porade. Przekopalem sie przez forum i znalazlem tylko szczatkowe ogolniki na temat ktory mnie interesuje

 

Otoz jako duzy i postawny grubas (191cm / 137kg) kupilem niedawno uzywanego Kalkhoffa Agattu XXL na ramie XL. Rower wyposazony jest w felki Rodi Airline Plus 622x19c i opony Schwalbe Marathon Plus 40-622 (700 x 38c). Mam pewien problem gdyz przy mojej wadze, mimo sporego nabicia reczna pompka opony, ugina sie dosc wyraznie pod moim cielskiem. Dorzucilem ostatnio "na pake" +25kg (fotelik + 4 latek) i mam ogromne obawy czy nie jezdze na pol-flaku. O ile na rowniotkim asfalcie nie stanowi to problemu, o tyle na najmniejszych laczeniach, wylomach w asfalcie lub doklach mam wrazenie, ze czasami dobijam opona do felgi. Czy przy takiej wadze i takim obciazeniu lepiej jezdzic na oponach wezszych czy moze poszukac czegos w rozmiarze 1.75 lub nawet 2.0? Jezdze po kostce brukowej, asfalcie oraz po lekkich nieutwardzonych drogach polnych. Dodatkowym komplikatorem moze byc to, ze czesc mojej drogi dojazdowej wysypana jest kamieniami/zwirem ktory wyglada na dosc ostry.

 

Pytania:

1. czy dla duzego obciazenia tylnego kola lepszym wyborem bedzie wezsza czy szersza opona?

2. czy moge na moich Marathonach spokojnie jezdzic po lekkim terenie - czytalem duzo dobrego o tych gumach ale wole sie upewnic,

3. Jaka opona o niskich oporach toczenia i jakim rozmiarze bylaby lepszym wyborem?

 

Z gory dziekuje za podpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andybike, spokjna glowa podalem ze rower to model xxl ze stajni kalkhoffa czyli wytrzymuje 170kg, waga dziecka to 17,7kg, dziś ma 4rte urodziny i jest sprężystym chuderlakiem więc nie wiem skąd te obawy i jego wagę. Fotelik z kolei pewnie ze 2,5-3kg wazy plus ubranie, kurtka, kalosze itd dlatego usrednilem 25kg. Skoro producent roweru daje 170kg obciążenia to dotyczy to wszystkich elementów układanki a nie tylko ramy.

 

Jeśli ten temat mamy juz wyjaśniony to będę wdzięczny za bardziej odpowiedzi na temat :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaką pompką i ile pompujesz ? Proponuję jakąś z manometrem, gdyż tą konkretnie oponę można pompować od 3,5 do 6 bar. A ugniatanie paluchami aby stwierdzić czy już czy jeszcze dopompować średnio się sprawdza powyżej 3-4 bar bo zawsze wydaje się że już jest wystarczająco twarda.

Szersza opona zniesie większą wagę ale jeśli już to szukałbym przede wszystkim opony o wyższym profilu (większy balon) np. schwalbe big apple. Lecz ten bieżnik nadaje się raczej na asfalt tylko.

Edytowane przez andybike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosze o pomoc.

 

Zamierzam wybrać się moim crossem w teren. Chcę na tą okazję zmienić opony z Marathonów od Schalbe 1.4 na Smart Samy 1.75. Posiadam obręcze Kellys Draft

 

http://www.madbike.pl/pl/p/Obrecz-KLS-DRAFT-DSC%2C-622x19%2C-1-nit%2C-white/3876

 

Smart Samy w tym rozmiarze są ogólnie 29", natomiast Samrt Sam 1.6 sa już jako 28". Czy te w rozmiarze 29"x1.75 będą one pasowały do moich obręczy?

 

Dzięki za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaką pompką i ile pompujesz ? Proponuję jakąś z manometrem, gdyż tą konkretnie oponę można pompować od 3,5 do 6 bar. A ugniatanie paluchami aby stwierdzić czy już czy jeszcze dopompować średnio się sprawdza powyżej 3-4 bar bo zawsze wydaje się że już jest wystarczająco twarda.

Szersza opona zniesie większą wagę ale jeśli już to szukałbym przede wszystkim opony o wyższym profilu (większy balon) np. schwalbe big apple. Lecz ten bieżnik nadaje się raczej na asfalt tylko.

 

 

Pompuje zwykla mikro-pompka rowerowa z g.wartym manometrem. Przejechalem sie kilkukrotnie rowerkiem na schwalbe big apple i faktycznie, niezly balon ale oponka wydaje sie jak z papieru w porownaniu z marathon plus. Myslalem nad zmiana samej szerokosci na 2.0 ale skoro obecne gumy maja sie dobrze i sa wytrzymale jesli chodzi o przebicia to pojezdze sobie na nich az do ich smierci. Czyba musze kupic manometr bo szczerze mowiac nie wiem nawet jakie cisnienie osiagnalem. Najwyzej dobije jeszcze troche zeby czuc wieksze podparcie.

 

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przejechalem sie kilkukrotnie rowerkiem na schwalbe big apple i faktycznie, niezly balon ale oponka wydaje sie jak z papieru w porownaniu z marathon plus.

Jest też wersja Big Apple plus. Różni się od zwykłej właśnie tym że ma wkładkę antyprzebiciową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę spróbować zamontować oponki Vittoria Zaffirro 23-622 na obręcze z roweru Spartacus Cross 3.0 (ubiegłoroczny). Nie pamiętam jakiej marki są tam obręcze, a naklejek nie mam żadnych, aby sprawdzić parametry u producenta. Zmierzyłem średnicę wew. i wynosi ona 16-17mm (na pewno nie więcej), zgodnie z tabelą min. oponka to 25, ale montował ktoś podobne opony na takich obręczach ? Ta 2 mm mogą aż tak dać się we znaki ?

 

Cena za komplet w Decathlonie wynosi 64zł (darmowa wysyłka), więc jest to korzystna cena, a chciałbym odchudzić opony w swoim Crossie, bo jeżdżę po asfaltach (w planach mam zakup szosy, ale na razie brak funduszy, więc pozostaje tylko wymiana opon na testy), a obecne to 42-622 CST.

 

Miałem brać również Maxxis Detonator 25-622 z TPI 60, ale komplet z przesyłką to 140zł, czyli 2.5x drożej niż Vittoria Zaffiro, więc jak je zobaczyłem to zasiały we mnie ziarno niepewności.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez mlodinho10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...