Skocz do zawartości

[opony] Kompatybilność opon z obręczami


Miecho87

Rekomendowane odpowiedzi

Opon mam zamiar używać tylko przez 3 tygodnie sierpnia na Tour de Pologne dla amatorów oraz 2 etapy szosowe Uphill'a\ oraz na codzienne treningi w tym czasie. Przesyłam linki do wymiarów obręczy Mavic-link oraz Alexrims-link

akładając że zakładasz slicka do jazdy tylko i wyłącznie po szosie, to nic się nie stanie. Sam latałem jakiś czas na slickach w moim MTB i nic. Jak tylko szosa to nic nie będzie, chyba że jakiś teren, kamienie cycuś, to wiadomo, ale nie po to te opony. W mieście na krawężnikach lepiej kontrolnie zwolnić i powoli zjechać/wjechać, tak to bez problemów.
Jeździłeś na 1.25?, zresztą wiesz jak wyglądają nasze drogi czasami niewiele różnią się od szlaków terenowym a nie chciałbym rozwalić sobie obręczy przez w sumie miesiąc jazdy na slickach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłeś na 1.25?, zresztą wiesz jak wyglądają nasze drogi czasami niewiele różnią się od szlaków terenowym a nie chciałbym rozwalić sobie obręczy przez w sumie miesiąc jazdy na slickach

U nas na południu ostatnimi czasy wiele się zmieniło na plus co do jakości dróg z wyjątkiem tragicznej sytuacji w Krakowie :laugh:

 

Pisząc o bezpiecznej jeżdzie na takich oponach miałem na myśli właśnie stan naszych dróg.

Edytowane przez beskid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem jakiś czas temu na Kendach Kontender 26x1.0" założonych na DT Swiss'y X450, zrobiłem ok. 400km na tej konfiguracji, głównie po mieście i krótkie wypady za miasto. Ciśnienie ok 6-7atm, obręcze mają się dobrze. Jazda na takich oponach to dla mnie hardcore, zdecydowanie wolę coś w okolicach 1,5". Za jakiś czas zakładam je na alex'y x2100, myślę, że powinny wytrzymać :icon_mrgreen: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Bezpieczeństwo, kiepskie drogi... a co mają powiedzieć ludzie jeżdżący na szosówkach? Jeszcze węższe opony, sztywny widelec, delikatniejszy rower. Więc bez sensu takie gadanie. Oczywistością jest, że po takiej zmianie opon trzeba dużo bardziej uważać, na przejazdach kolejowych zwalnia praktycznie do zera, unikać dziur itp. Od 2-3 lat jeżdżę co jakiś czas na oponach Kenda Kontender 26x1,0 założonych na obręcze Mavic X517 i nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków. Wczoraj na tym zestawie zrobiłem 315km, po różnych, często bocznych, starych drogach i sprzęt ma się dobrze, ja też. Kilka razy miałem też sytuacje, że musiałem przejechać kawałek polną ścieżką i fakt, że jest to męka, ale na upartego da się. O różnicy w przyspieszeniu i osiągach przy takich oponach nawet się nie wypowiadam, bo to oczywiste. Tematy łączę, a na przyszłość proszę korzystać z wyszukiwarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłeś na 1.25?, zresztą wiesz jak wyglądają nasze drogi czasami niewiele różnią się od szlaków terenowym a nie chciałbym rozwalić sobie obręczy przez w sumie miesiąc jazdy na slickach.

 

Jeździłem i po szosie za miastem i po samym Wrocławiu. Tak jak kolega wyżej napisał. Przyspieszenie i prędkość - rewelacja. Komfort przy łatanej drodze - średni. Zawsze pocieszałem się tym że Ci na szosówkach mają jeszcze gorzej. Wiadomo że musisz bardziej uważać na dziury i każdą dziurę, łatę czy zapadniętą studzienkę czujesz na tyłku, bo opona nabita na kamień nie ma amortyzacji zbyt wiele, ale polecam spróbować. ;] Krawężniki i większe nierówności to powoli sie przetaczałem, nie ryzykowałem, chodź raz przejechałem całą ulicę (gajowicka we wrocławiu jak ktoś kojaży) przy prędkości ok 25-30km i nic sie nie stało z obręczami. A ulica to kostka łatana asfaltem, niezbyt starannie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się podpiął do powyższego pytania choć mam crossa Meridę TFS 400-V. Dane jakie są podane to bodajże: 700x40c (42-622, 28x 1 5/8) I jakie najszersze semi-slicki (myślałem o schwalbe hurricane 1,6", może jakieś inne?)by weszły do tego crossa 28" (Obręcze:Merida TFS-700, Opony:Merida Speed 700x40c) Chciałbym się wybrać bardziej w teren (nowy sącz-piwniczna zdrój-szczawnica-nowy sacz; odcinek z piwnicznej do szczawnicy chciałbym pokonać szlakami leśnymi tylko nie wiem czy tym crossem mogę tam wjechać w miarę bez obaw bo nie znam trasy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić Kendę Kontender 1.0 do moich obręczy 19 mm. Według tabeli w tym temacie, mogę założyć 1.1 do tych obręczy, ale w realu widziałem podobną kendę 1.0 i tam na oponie było napisane, że jest do obręczy 17-24 mm :o

Więc czy założę tą 1.0 do 19 mm obręczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Zrobiłem przeszło 8 tyś km na rowerze mtb mając na początku opony Hutchinson TopSlick2 1.25 i później opony 1.1 Schwalbe Durano. Swego czasu miałem obręcze Alexrims XDlite na 36 szprychach 2.0 Mach1, opony Hutchinsona na ciśnieniu 6.5 bara. Przejazdy kolejowe wstawałem z siodełka, ale przelatywałem bez spowalniania. Krawężniki albo wskoczyłem albo spokojnie wjeżdżałem. Po pewnym czasie na tył zamontowałem koło na obręczy Mavica 717 i razem z wymianą weszły nowe opony Schwalbe Durano 1.1. Tutaj pozwoliłem sobie koła dobić do 7,5 atm czasami tył do 8 nawet bo na tyle pozwalała opona. Tylny 717 nie narzekał przedni alex xdlite również miał się dobrze. Dalej na przód weszła obręcz 317 i również dawała rade z ciśnienie 7 bar i oponką 1,1. Zdarzyło się także że jeździłem troszkę w terenie, ale tutaj bardziej szkoda mi było opony niż obręczy, ze względu na to, że łatwo ją było przeciąć np, kamyszkiem. Tylna obręcz raz poległa (mavic 717) ponieważ jadąc z prędkością 30 km/h w nocy uderzyłem w zapadniętą studzienkę kanalizacyjną przednie koło miało amortyzator i nie oberwało, a tylne zostało spłaszczone i nadawało się już tylko do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

widzę, że temat umarł...a ja potrzebuję pomocy.

 

Szukam jakichś informacji na temat kompatybilności opon do obręczy...i jako, że brak mi wiedzy, ciężko mi się czyta te wszystkie tabelki.

 

Do rzeczy...

Stałem się posiadaczem obręczy MTX33

  • Bead width: 33.5mm
  • Inner bead width: 26mm
  • Section Height: 25.5mm
  • Weight (26″): 660g
  • Sleeved or Welded
  • Disc Only
  • Hole Count: 32, 36

Opony jakie mam to Hutchson Phyton 26x2,0. Moje pytanie to czy nie muszę ich zmieniać. Szkoda by było bo gumki mają 1 sezon...

 

 

Z tego co wyczytałem to mogę zastosować opony o szerokości od 47-49 mm czyli moja 2.0 (50 mm) powinna być OK...

Dobrze myślę?

Edytowane przez asked
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Gość voytec
Stałem się posiadaczem obręczy MTX33 Bead width: 33.5mm Inner bead width: 26mm Section Height: 25.5mm Weight (26″): 660g Sleeved or Welded Disc Only Hole Count: 32, 36 Opony jakie mam to Hutchson Phyton 26x2,0. Moje pytanie to czy nie muszę ich zmieniać. Szkoda by było bo gumki mają 1 sezon...

 

Jeśli to rower MTB to pozbądź się tych obręczy bo inaczej przy każdej wymianie opon będziesz się zastanawiał czy nie będą za luźne. A dla oponki 2.0 na bank będą. Wewnętrzna szerokość (inner bead width:26mm) świadczy że to są opony do downhillu/freeridu (co można sobie w google wyszukać).

 

Nie bardzo wiedziałem gdzie się spytać o dość błahą rzecz, ale spytam tutaj, a mianowicie czy na obręcze 559/19C będzie pasować opona Maxxis Crossmark ?

Będzie pasować ale nie przesadzaj z ciśnieniem bo lubi wyskakiwać z obręczy. Spytam jeszcze czy chodzi o zwykłą czy bezdętkową?

Edytowane przez voytec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec

Jeśli tak to będzie. W rowerach ATB montuje się właśnie obręcze w rozmiarze 559x19 i nie ma problemu z oponami. Chyba ze dowalisz 3,5 atmosfery. Wtedy wybuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

czy są jakieś przeciwskazania przed włożeniem opony CX do kolarki ?

mam teraz 700x23 i strasznie wali po łapach (a miałem niedawno złamany nadgarstek) i potrzebuję z przodu większej wygody do jazdy (żeby móc się tą ręką oprzeć o kierę)

miejsca trochę jest DSC_0039.JPG

jaka wejdzie max. 35? 40? 45 ?

Edytowane przez razorjack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...