Skocz do zawartości

[przerzutka] Shimano Deore, Alivio czy Altus


rowerowynoob

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące przerzutek i manetek, a właściwie całego mechanizmu: Czym się różnią modele Deore, Alivio i Altus? Bo na stronie Shimano nie jest to jakoś za bardzo wytłumaczone. Rozumiem, że to są różne klasy, a która z nich jest najlepsza? Albo najopłacalniejsza (cena/jakość)? Prosiłbym o dokładne wytłumaczenie, bo jakoś niezbyt się w tym orientuję. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deore obsługuje 9 biegów

alivio 8

altus 7

 

jeżeli masz troche money to zainwestuj w deore, tylko że jest do niego potrzebna kaseta 9-cio biegowa, nie wiem czy (lub jak) bedzie dialałać deore na innych kasetach, 9 biegów daje duze mozliwosci

 

alivio to dosc dobra grupa ale nie nalezy od niej oczekiwać cudów

 

altus, w sumie natansza z shimano nadajacych sie do "sportowej' jazdy, ujdzie

 

nie sprzęt jest czynnikiem dającym wyniki tylko kolarz i jego silna wola (chociaż ma duże znaczenie :D)

 

jesli do roweru mtb to pomysysl o systemie shadow z 2010 r

 

http://www.singletrackworld.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2009/02/shimano_deore-7-600x399.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Altus to prawie najniższy model w gamie shimano, alivio ostatni z napędem 8 rzedowym deore pierwszy 9 rzędowy.

 

Czym sie różnią? No przede wszystkim Materiałami a co za tym idzie pracą, wagą i trwałością. Jeżeli chodzi o manetki one różnią sie wnętrzem a raczej systemem w jakim pracuje dana manetka. Im wyższy model tym płynniej pracuje jest bardziej ergonomiczny i przyjazny dla użytkownika i jego praca jest przyjemniejsza.

 

Co do najlepszego stosunku cena jakość ma chyba alivio. Bardzo chwalona grupa w rozsądnej cenie (zwłaszcza starsze modele)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A modele Tourney?

 

Które połączenie lepsze?

1.

PRZERZUTKA PRZEDNIA Shimano Tourney TX50

PRZERZUTKA TYLNA Shimano Deore Shadow

2.

PRZERZUTKA PRZEDNIA: SHIMANO ALIVIO M412

PRZERZUTKA TYLNA: SHIMANO DEORE SLX M662

 

 

I czy te literki np. SLX albo TX i numery coś oznaczają czy po prostu są numerem modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mylisz pojęcia troszke :D

Tourney to najniższa grupa wprowadzona nie dawno. SLX to grupa tak jak Tourney.

 

Np grupa SLX model RD-M662 SGS

albo grupa Tournej model RD-TX 51

 

Modele oznaczane TX, TY to najniższe grupy czesto pozagrupowe przerzutki.

 

Połączenie na pewno 2 jest dużo lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A który model z Deore jest najwyższej jakości? Shadow?

To pierwsze połączenie - jedna przerzutka jest bardzo wysokiej jakości, a druga najgorszej, tak? I która przerzutka ma większe znaczenie, jeśli chodzi o płynność jazdy? To czemu jest przerzutka Deore SLX? Czy to jest połączenie dwóch grup?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W nowym deore jest tylko shadow o ile sie nie myle. Shadow jest inny niż standardowe przerzutki w kwestii konstrukcyjnej.

 

Tak w tym pierwszym połączeniu masz przód kiepski model tył dobry model. Najważniejsza jest przerzutka tylna bo ona działa najczęściej i od niej zależy komfort pracy (głównie).

 

Dlaczego deore ... pisać by można był i było ... Kiedyś nie było Deore, był Deore LX, Deore XT i XTR.

 

Przed LX był STX i STX RC i grupa Deore je właśnie zastapiła (niestety). Teraz SLX zastąpił LX'a w MTB.

Nie jest to połączenie dwu grup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się podłącze i tak troszkę z innej beczki... a mianowicie czy przy użyciu korby SS (SingleSpeed) jest jakieś ograniczenie w zastosowaniu ilości biegów z tyłu? I czy takie rozwiązanie jest opłacalne w jeździe w terenie? Pytam bardziej z ciekawości niż z chęci zastosowania. :D Wiem, wiem, że to nieodpowiedni temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka 9 może śmigać z kasetą 8 jakby co. Sam jezdziłem na Lx z kasetą 8 alivio.

 

 

No własnie, powiedzenie że do Deore musisz mieć kasetę 9 biegową jest nieco na wyrost. Deora mogła by pracować jako napinacz łańcucha w SS, nie widzę konieczności stosowania biegów w ogóle. U mnie na 7 rzędowym wolnobiegu Deore jest i działa. To ile biegów obsłuży to są możliwości a nie konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A ja się podłącze i tak troszkę z innej beczki... a mianowicie czy przy użyciu korby SS (SingleSpeed) jest jakieś ograniczenie w zastosowaniu ilości biegów z tyłu? I czy takie rozwiązanie jest opłacalne w jeździe w terenie? Pytam bardziej z ciekawości niż z chęci zastosowania. :icon_wink: Wiem, wiem, że to nieodpowiedni temat.

Raczej niema ale duże prekosy jaki tam wystąpią szybko zużyją napęd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tourney to najniższa grupa wprowadzona nie dawno.

Tourney był na pewno w 2002 roku, nie wiem jak wcześniej bo nie dysponuję starszym katalogiem. Więc chyba nie tak niedawno :P

 

A wracając do mojego tematu, to w jakiej mniej więcej cenie mógłbym dostać cały zestaw Shimano Deore?

Allegro i Google Twoim przyjacielem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko wiem :icon_wink:

W sklepie Centrum Rowerowe cały osprzęt Shimano Deore, łącznie z manetkami, kasetą i mechanizmem korbowym za 725 zł.

Shimano-FC M590 22/ 32/ 44 175mm czarna - korba

Shimano-BR M590 V-Brake czarne MTB komplet na 2 kola - hamulce V-Brake

Shimano-BL M590 Klamki Hamulcowe v-brake czarne 2010 - klamki hamulcowe

Shimano-SL M590 czarne 3x9 manetki DEORE 2010 - manetki

Shimano-FD M590 Top Swing Deore 2010 - przerzutka przednia

Shimano-RD M592 czarna SGS DEORE Shadow 2010 - przerzutka tylnia

Shimano-zestaw kaseta Deore i łańcuch rowerowy Deore, CS HG50 11/ 32 + CN HG53 114 og. - kaseta i łańcuch

 

Dzięki za pomoc :) a może macie jeszcze jakieś uwagi do tego zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Najpierw pytasz o przerzutki, a teraz wyjeżdżasz z całą grupą osprzętu.

Zastanów się do czego ma ci służyć rower i ile masz pieniędzy do wydania, bo od tego głównie zależy zakup osprzętu.

 

 

Jeśli chodzi o hierarchię grup podzespołów do rowerów górskich na sezon 2010 zaczynając od najwyższej wygląda to tak:

XTR, Deore XT, SLX, Deore, Alivio, Acera, Altus, Tourney (choć ten ostatni rzadko kiedy jest podawany jako grupa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tourney był na pewno w 2002 roku, nie wiem jak wcześniej bo nie dysponuję starszym katalogiem. Więc chyba nie tak niedawno :icon_mrgreen:

 

Ba ! Był nawet w 1992 roku.

 

STX zaś ostatni raz był w 1999 roku, a w 2000 pojawiło się Deore.

 

STX był w różnych wersjach: STX; STX RC; STX Standard; STX Special Edition.

 

Była jeszcze grupa Exage tylko nie pamiętam czy należała na pewno do MTB.

 

 

Tourney (choć ten ostatni rzadko kiedy jest podawany jako grupa).

 

...i często mylona z oznaczeniem SIS.

 

Ktoś tam wyżej, napisał, że przerzutki przeznaczone do pracy z napędami 9 rzędowymi będą pracować z 8,7 i niżej fakt, ale warto też napomknąć, że przerzutki przeznaczone do pracy z napędami 8 rzędowymi będą również pracować z 9 rzędowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...