Skocz do zawartości

[korba] SLX 2x9 - 766g


miskov17

Rekomendowane odpowiedzi

Zamontował rockring i teraz wszystko chodzi jak powinno. madluki dzięki za podpowiedz! :thumbsup:

http://zapodaj.net/8...566f89.jpg.html

Jak ktoś planuje wywalić blat z korby 3-rzędowej to bez rockringu nie ma sensu tego robi - takie jest moje zdanie.

Środkowa zębatka nie jest przystosowana do tego by być tą ''ostatnią'' na korbie. Ogólnie da się to wyregulować, ale gdy w grę wchodzi ciężki teren, szybkie zmiany to może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci wypadania łańcucha.

 

troche glupoty piszesz

 

jakos ja u siebie ustawilem i nic mi nie spada !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

ice81 potwierdzasz moje przekonanie o tym, że zębatki środkowe dedykowane do 3-rzędowych napędów nie nadają się jako blat.

Konstrukcja zębatki 2-rzędowej jest zupełnie inna, niż środkowej od 3-rzędów.

Zdjęcia poniżej nie do końca pokazują o co chodzi, ale zębatka 2-rzędowa ma wyraźne fałdy na prawie całej szerokości, które powodują, że łańcuch wręcz sam wpada na 3 koronkę. W korbie 3-rzędowej blat działa jako rockring i dzięki temu łańcuch nie wypada.

Zębatka 2-rzędowa nie posiada tych wybrzuszeń i wygląda dokładnie jak blat 3-rzędowej korby, gdzie wyrzucanie łańcucha można ustawić za pomocą przerzutki.

497b21d2dbd0a.jpg

 

2c0142aedaa72.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazlem w temacie odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie. Mam obecnie korbe 3rz a jedzie do mnie DA 7900. Po jej zalozeniu z ktorej zebatki nie dam rady skorzystac? tzn moge ja ustawic tak aby jezdzic na blacie plus "srodku"i mlynek sobie wykrecic i czekac na.przyplyw gotowki czy sprezyna tak sie nie wyciagnie i bede mogl jezdzic na "srodku " i mlynku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Przerzutka dwurzędowa nic nie da, problem nadal występuje.

Ustawienie wysokości to również mało prawdopodobna przyczyna, bo ustawiałem już wszystkie konfiguracje (możliwe, że akurat źle).

Ja podejrzewam manetkę 3-rzędową i blokowanie jednego biegu przerzutką.

Moim zdaniem trzeba zainwestować w manetkę dyna-sys, gdzie można przełączać skok między 2 / 3 rzędami. 

Jak zmierzasz pozostać przy przerobionej korbie 3-rzędowej to tylko pozostaje rockring. Jazda jest wtedy bezstresowa, zmiana biegów następuję błyskawicznie, a manetka działa lekko, bo można sobie ustawić max. wychylenie wodzika.

Edytowane przez Luk33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Ja już zrobiłem u siebie korbę 2x9 która działa absolutnie bezproblemowo. Problemem jest tak jak już pisaliście środkowa zębatka korby - z powodu dość mocnych wybrzuszeń nie może ona za bardzo pełnić roli największego blatu.

Pozostaje więc montaż normalnego blatu, czyli dostosowanej do tego zębatki, więc raczej 36 zębów i większe, lub jak ktoś znajdzie inne całkowicie proste zębatki. (bez wyprofilowań)

Ja w swojej deorce na hollowtech 2 zostawiłem blat 44T przerzucając go na miejsce środkowej tarczy (oczywiście konieczne było założenie krótkich kominów i śrub żeby nic nie wystawało), zamiast małej zębatki zaś dałem aluminiową zębatkę 28 T z korby truvativa - akurat kupiłem po taniości nówkę.

To niestety nie wystarczy do prawidłowego działania, gdyż odległość między zębatkami będzie zbyt duża, przez co w szparę będzie w skrajnych przypadkach zapadać się łańcuch, może się nawet paskudnie zblokować zawijając między zębatki i hacząc o tylne widełki.

By tak się nie działo, trzeba zeszlifować nieco montaż pod małą zębatkę. Trudno mi powiedzieć ile dokładnie, robiłem to metodą prób i błędów, tj szlifowałem bardzo małymi partiami i sprawdzałem, czy łańcuch nie będzie się klinował.

Oczywiście ktoś może się bać, że zniszczy w ten sposób korbę, ale jak się będzie robić to z głową, to nie można nic zepsuć, a jak przyjdzie ochota ponownie zamontować 3x9, wystarczy zastosować podkładki pod blat.

Mamy więc zrobioną korbę, pozostaje problem przerzutki.

Przerabiałem kilka, wnioski są następujące: jakiś starszy model Alivio - kompletna padaka, nawet przy standardowym 3x9 nie działało toto prawidłowo. Potem był LX, konkretnie FD-M581, i to była najodpowiedniejsza przerzutka. W górnej części węższa, w dolnej szersza, dało się ją tak wyregulować, by w zasadzie w żadnym ustawieniu biegów łańcuch nie tarł o przerzutkę - nawet w przypadku skrajnych położeń i największych przekosów łańcucha. Teraz zaś mam SLX FD-M661 i jest ona nieco gorzej przystosowana pod napęd 3x9, gdyż ma dodatkowe przetłoczenia, które w standardowej konfiguracji 3x9 na standardowych zębatkach (44/32/22) zapobiegają tarciu łańcucha o przerzutkę. Przy moich zębatkach 44/28 przetłoczenia te są na niewłaściwej wysokości, przez co łańcuch na skrajnych położeniach przy największych przekosach delikatnie trze o przerzutkę. Nie przeszkadza w jeździe, ale jednak w LXie to w zasadzie nie występowało.

Manetki zaś to żaden problem, wcześniej miałem 3x9 deore, teraz mam 2x9 sram X-9, na obu praca przerzutki jest bezproblemowa

Mam nadzieję, że powyższe jest dostatecznie zrozumiałe :P

Pozdrawiam

 

Edytowane przez TomoTonyHalik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zębatkę od korby dwurzędowej SLX m665, teoretycznie dwurzędowej. Niestety łańcuch i tak mi wypadał. Zaznaczyć trzeb, że oryginalnie korba z tą zębatką ma rockring, więc możliwe, że tu jest pies pogrzebany. Budowa zębatki jest zdecydowanie inna niż środkowa z korby trzyrzędowej, ale minimalne wyprofilowania występują.

Wniosek jest z tego taki, że faktycznie trzeba się zaopatrzyć w koronkę, która jest przystosowana do pełnienia roli blatu, ale trzeba szlifować, bo nie przerzuci, tylko łańcuch zakleszczy się między zębatkami. Zresztą zębatek takich nie ma za dużo w sprzedaży w rozmiarach 36 , 38.

Wydaje mi się, że lepiej zainwestować w nową korbę dwurzędową, których jest teraz sporo na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja do korby SLX 2 blatowej montowalem 36/22 38/22 40/28 38/28 38/26 40/26 40/22 36/28 36/26  blaty alivio 22,26,36,38 do tego SLX i Saint i wszystko działa i super przednia zmieniarka 3x10 SLX manetka Sram

X0 grip.

 

 

24 nie montowalem poniewaz go nie posiadam , ale 100% bedzie działać .

 

Najbardziej zywotne i najtansze blaty alivio minusem waga. Pasuje PnP  ja przy nich zostaje nie potrzeba nic lepszego;)

Edytowane przez GhOsTwrc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak się przerabia korbę 3rz. na 2rz. to trzeba mieć lewą manetkę z mikroideksem lub dedykowaną pod dwa blaty. Inaczej nie będzie chodzić dobrze.

Faktycznie nie jest to prawdą, co napisałem.

Po ostatecznych testach i sprawdzeniu wszystkiego okazuje się, że w moim przypadku winna była przednia przerzutka. Objaw - wypadanie łańcucha na zew.

SLX FD-M667 (z lewej) jest prawdopodobnie dedykowana tylko pod korbę z rockringiem o czym może świadczyć jej konstrukcja wodzika. Ja nie potrafiłem jej ustawić. Po zmianie przerzutki wszystko działa perfekcyjnie.

hl0nfvr3jzc9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem na XT FD-M786 2rz. pod dyna-sys, ale chodzi z manetką rapidfire.

Zastanawiające jest to, że budowa srama X5, wskazuje, że łańcuch teoretycznie nie powinien ci wypadać. 

W takim razie muszę dodać, że łańcuch na nowej przerzutce mi nie wypada, ale na sucho (stojak). Co będzie w terenie to się okaże, więc 100% pewności ci nie daje.

Edytowane przez Luk33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę dziwne,że spadanie jest u ciebie uzależnione od tego jak jeździsz.

Mi wypadał łańcuch na sucho i na treningach, więc na zawody zakładałem rockring.

Powiedzmy na 10 przełożeń, zawsze min. raz wypadł. W tej chwili przekładałem kilkanaście razy w każdej pozycji łańcucha i jest dobrze.

Dodam jeszcze,że mi wypadał łańcuch w momencie przerzucania z małej na dużą, może mówimy o innym spadaniu łańcucha.

Edytowane przez Luk33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...