Skocz do zawartości

Strona korzysta z plików cookie. Zobacz jak.   Akceptuję
Zdjęcie
- - - - -

[łańcuch] przeskakiwanie po wymianie

Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 skalus88

skalus88

Świeżak

• Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 13:20

Witam serdecznie,

Wczoraj wymieniłem łańcuch na nowy, po przejechaniu lekko ponad 1k. Teren różny, przy czym 60 % teren. Stary łańcuch czasem mi przeskakiwał kiedy ostro depnąłem, i kiedy kręciłem korbą do tyłu to miał tendencje do spadania o kilka oczek, ale wystarczyło 2 razy zakręcić normalnie i przerzutka wracała na swoje miejsce.
Wczoraj zmieniłem łańcuch (długość dobrałem do starego) wyregulowałem przerzutkę- łanie wchodzi i schodzi. Niestety nadal jak zakręcę korbą do tyłu to na niektórych przełożeniach spada- wytłumaczyłem to sobie, że może napęd się trochę zużył. Wyruszyłem na rower spragniony wrażeń po zimie a łańcuch przeskakuje jak głupi i nie da się jeździć. Przerzutki wchodzą i schodzą, ale łańcuch skacze jak głupi.

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek diagnozy, propozycje czemu tak się dzieje i jak to naprawić.

Reklama

Reklama
  • Google

#2 Moloch89

Moloch89

Stały bywalec

• Użytkownik
  • 1193 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 13:23

może kaseta zużyta??
Dołączona grafika

#3 premier2

premier2

Master

• Mod Team
  • 2813 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 13:26

Po pierwsze, przeczytaj, jak się pisze nowe tematy.
Po drugie, zajrzyj do działu FAQ

#4 Puklus

Puklus

Emeryt

• Mod Team
  • 15333 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 13:30

Kaseta sie kwalifikuje do wymiany. Jezlei jest droga np pokroju XT czy XTR mozna ja domowymi sposobami ratować, jak nie to sie nie oplaca i trzeba kupić nową.

A ja wydam 1500zł i będę jeździć ekstremalnie . Moja mama na wigrach 3 jeździła po lasach kiedyś . A ja nie mam na takim super sprzęcie nie dać rady ?

http://img850.images...0/8346/uy8z.jpg

Dobry damper oddam w dobre ręce.

string.jpg

#5 skalus88

skalus88

Świeżak

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 13:41

Po pierwsze, przeczytaj, jak się pisze nowe tematy.
Po drugie, zajrzyj do działu FAQ

przepraszam, za literówkę, nie zauważyłem. Jeżeli chodzi o FAQ to nie pytam się jak dobrać łańcuch (dobrany do starego) oraz jak regulować przerzutkę bo to zrobiłem i na sucho fajnie śmiga, nic nie przeskakuję.

Kaseta sie kwalifikuje do wymiany. Jezlei jest droga np pokroju XT czy XTR mozna ja domowymi sposobami ratować, jak nie to się nie opłaca i trzeba kupić nową.

tak szybko? przejechałem dopiero lekko ponad 1kkm. Kaseta to SRAM PG830 11-32, 8 biegów i nie wygląda na zmaltretowaną, chociaż z drugiej strony nie wiem jak to sprawdzić.

Reklama

Reklama
  • Google

#6 ziomek8000

ziomek8000

Amator

• Użytkownik
  • 71 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 13:56

Jeśli masz dobry aparat , możesz zrobić kilka fotek , wtedy będziemy i my mogli ocenić czy kaseta nie jest mocno spiłowana . 1 k km to nie specjalnie dużo jak na łańcuch ale sporo zależy od jego jakości , poza tym wspominałeś że w 60% był używany w terenie , jeśli nie właściwie go konserwowałeś mógł się rozciągnąć co w rezultacie mogło prowadzić do starca kasety .
Dołączona grafika

#7 skalus88

skalus88

Świeżak

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 14:25

kaseta nie wygląda na zjechaną. O łańcuch w miarę dbałem, po każdej porządnej kąpieli błotnej w terenie, jak myłem rower to łańcuch również a potem smar (ten nawet częściej bo nie ma nic gorszego niż skrzypiący łańcuch).
Chciałem powoli wymieniać napęd na 9 rzędowy (przerzutki xt, korba slx)ale nie koniecznie po świętach:)

Załączone pliki

#8 Odi

Odi

Emeryt

• Mod Team
  • 6211 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 15:52

Może krzywy hak, albo przerzutka. Łańcuch odpowiedni kupiłeś?
Marzenia są rajem, z którego nikt nas nie wygoni.

http://so.pwn.pl/ - słownik ortograficzny
moja mała wyścigówka - http://img155.images.../img8271mp0.jpg
   Dołączona grafika

#9 Puklus

Puklus

Emeryt

• Mod Team
  • 15333 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 16:06

kaseta nie wygląda na zjechaną. O łańcuch w miarę dbałem, po każdej porządnej kąpieli błotnej w terenie, jak myłem rower to łańcuch również a potem smar (ten nawet częściej bo nie ma nic gorszego niż skrzypiący łańcuch).
Chciałem powoli wymieniać napęd na 9 rzędowy (przerzutki xt, korba slx)ale nie koniecznie po świętach:)

No ja nie był bym tego taki pewny za bardzo zaokrąglone zbocza zębów, tak mi sie wydaje, powinne być bardziej strome a łańcuch przeskakuje to tylko to potwierdza. Napisz jeszcze na których zębach ci przeskakuje.

A ja wydam 1500zł i będę jeździć ekstremalnie . Moja mama na wigrach 3 jeździła po lasach kiedyś . A ja nie mam na takim super sprzęcie nie dać rady ?

http://img850.images...0/8346/uy8z.jpg

Dobry damper oddam w dobre ręce.

string.jpg

#10 skalus88

skalus88

Świeżak

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 16:12

Hak i przerzutka jest prosta, wyregulowana- na sucho w pokoju wszystko śmiga. Łańcuch kupiłem shimano CN-HG50 8 rzędowy - taka mam przynajmniej nadzieje. Czy taki problem mógłby zaistnieć np gdybym miał łańcuch HG50 ale do 9 rzędowej kasety, mimo że długość dobrałem wg starego łańcucha?

No ja nie był bym tego taki pewny za bardzo zaokrąglone zbocza zębów, tak mi sie wydaje, powinne być bardziej strome a łańcuch przeskakuje to tylko to potwierdza. Napisz jeszcze na których zębach ci przeskakuje.

przeskakiwał mi na przełożeniach od 2/1 do 2/4

Użytkownik skalus88 edytował ten post 24 styczeń 2010 - 16:14

Reklama

Reklama
  • Google

#11 premier2

premier2

Master

• Mod Team
  • 2813 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 19:22

Zużyta kaseta, to wszystko. Przeskakuje na przełożeniach, z których najczęściej korzystasz. Ilość kilometrów bez znaczenia, bardziej liczy się sposób jazdy i to, jak dbałeś o napęd. Wymień kasetę, zanim zniszczysz kolejny łańcuch, bo on szybko dopasuje się tej kasety.

#12 ziomek8000

ziomek8000

Amator

• Użytkownik
  • 71 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 19:33

No niestety chyba wygląda na to , że to jednak wina kasety . Wymień ją szybko bo szkoda łańcucha .
Dołączona grafika

#13 Schwefel

Schwefel

Loża szyderców

• Admin
  • 13161 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 19:42

przeskakiwał mi na przełożeniach od 2/1 do 2/4

No i wszystko się zgadza, bo od 5 do 8 zębatki są w stanie idealnym.
Swoją drogą to bardzo dziwne przełożenia wybierasz...w górach mieszkasz czy jak?

"Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

Reklama

Reklama
  • Google

#14 skalus88

skalus88

Świeżak

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 20:24

dzięki wszystkim za pomoc, i za ostrzeżenie też :thumbsup:

No i wszystko się zgadza, bo od 5 do 8 zębatki są w stanie idealnym.
Swoją drogą to bardzo dziwne przełożenia wybierasz...w górach mieszkasz czy jak?

można tak powiedzieć. Bo od jakieś czasu w Walii a tu teren jest trochę pofałdowany:)