Skocz do zawartości

[opony] Jakie jest odpowiednie ciśnienie w oponach?


kubuka

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie, jakie jest odpowiednie ciśnienie w oponach?? Bo nie wiem jak pompować np. na 4 czy na 2 bary?? Czy większe czy mniejsze ciśnienie sprzyja centrowaniu opon?? Moja waga to 54kg i 168cm wzrostu.

 

 

PS Podawajcie swoją wagę i ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh... Pompuj jak ci się jeździ wygodnie. Niskie ciśnienie lepsza przyczepność większe opory wyższy komfort, wyższe ciśnienie mniejsze opory, mniejszy komfort niższa przyczepnośc. Co do rozcentrowania to jak ciśnienie będzie za niskie lub za wysokie to koła sie bardziej rozcentrowywują ponieważ przy wysokim ciśnieniu opona bierze mniejszy udział w amortyzacji a przy niskim istnieję możliwość dobicia az do obręczy np na krawężniku, lub na jakimś kamieniu. Ja rower Mtb ważący 11.5 kg+ 71 kg mojej wagi pompuje na szosie na 4.5 baara z tyłu i 3.8 z przodu a w terenie upuszczam na oko powietzrza dla lepszej trakcji i amortyzacji. Lubie mocno napompowanie opony kosztem komfortu. Pamiętaj e na oponie masz napisane min i max ciśnienie i tzrymaj się tej granicy. Jeszcze jedno do rozcentrowywani sie kól: To czzty zachowają prostote czy nie zależży gównie od techniki jazdy a nie od pompowania opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]jak ciśnienie będzie za niskie lub za wysokie to koła sie bardziej rozcentrowywują ponieważ przy wysokim ciśnieniu opona bierze mniejszy udział w amortyzacji a przy niskim istnieję możliwość dobicia az do obręczy np na krawężniku, lub na jakimś kamieniu.

 

przeciez pisze :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niskie ciśnienie lepsza przyczepność większe opory wyższy komfort, wyższe ciśnienie mniejsze opory, mniejszy komfort niższa przyczepnośc

Niekoniecznie. Napompuj ok. 2,5bara do opony MTB, przejedź się po lesie. Następnie zrób to samo przy 4 barach. Przy 2,5 barach zwiększa się przyczepność, komfort, nie wybijasz się tak z rytmu, opona się bardziej "klei" do podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Napompuj ok. 2,5bara do opony MTB, przejedź się po lesie. Następnie zrób to samo przy 4 barach. Przy 2,5 barach zwiększa się przyczepność, komfort, nie wybijasz się tak z rytmu, opona się bardziej "klei" do podłoża.

Przeczytałes choć raz porządnie co accent napisał. Dokładnie to samo co ty :/.

 

A co do cisnienia, to wszystko zalezy od tego na jakim podłożu się jeździ, jaki bieznik ma opona, jaka jest masa jeźdźca i od indywidualny preferencji. Jednak przy 54 kg to nie nie przesadzałbym z wysokim ciśnieniem, bo na płaskim opona i tak nie będzie się na tyle odkształcać by opory toczenia zwiększały sie diametralnie, a i tak będzie cięzko ją dobić (no chyba, ze ktoś jakąs ekstremę uskutecznia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja śmigam w dolnych granicach zakresu dla opon i nie mogę narzekać. Nie dobijam, dużych oporów nie zauważam, a komfort w terenie jest znaczny. :)

 

(Użytkuje miśki w rozmiarze 2.0, stosuję ciśnienie w granicach 2.25 do 2.50 bar, a czasem i to jest za twarde. Ważę ok 65, rower jakieś 11)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...