Skocz do zawartości

[Wolnobieg] jak rozkręcić?


GAMEOHOLIK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem, za nic nie znam się na rowerach. Razem z kolegą ściągneliśmy z jego starego roweru wolnobieg (po wielu godzinnych kombinacjach kupliśmy takie cudo za 10 zł do ściągania wolnobiegu). Wolnobieg wyczyściłem, ale nie umiem dostać się do łożyska w nim. Chce je także wyczyścić i przesmarować. W tym, który mam teraz założony, brakuje 2 kulek i hałasuje ;/ zgubiły się gdy tata rozkręcał. Musze rozkręcić wolnobieg, poniważ nigdy nie było to robione (a przezył nie jedno), a po przesmarowaniu straci się to cholerne 'cyk cyk cyk cyk' podczas jazdy :D. Wiem to bo ten który mam teraz tak nie 'cyka', tyle że nie ma tam 2 kulek i jest za to inny nieciekawy dziwięk.

Tata nie może mi teraz pomóc, więc prosze was o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytując post z dnia 17 lipca roku pańskiego 2006, godziny 12 i minut 56 autorstwa Yary (któryż to jest dostępny tutaj - post oczywiście, nie Yary):

 

"Taki wolnobieg od strony zewnętrznej ma nakrętkę - kołnierz - pierścień, który trzyma go w kupie (sic!). W tym pierścieniu - nakrętce - kołnierzu widnieją dwa niewielkie zagłębienia - otwory. W jeden z takich otworów należy włożyć niewielkiej średnicy pobijak - ślubokręt - cośtam i młoteczkiem w lewo pokęcać. W trakcie tej operacji wolnobieg nie będzie się obracał, wiadomo dlaczego, a pierścień się odkręci i cały wolnobieg się rozsypie, odsłaniając wewnętrzny korpus. Kulki potoczą się w te i wewte, znikając w rozpadlinach podłogi. Sprężynki wypchną pieski na zewnątrz, a te z łoskotem opadną na parkiet. Potem zwierzęta krwią pocić się będą, a w powietrzu wielkie żelazne ptaki latać będą, a ogniem plwać będą. Ludzie ręce gryźć będą z przerażenia. Tako rzecze Nostradamusybilla."

 

Podpowiedź tą że znalazłem przy pomocy magicznego narzędzia Google się zowiącego... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytując post z dnia 17 lipca roku pańskiego 2006, godziny 12 i minut 56 autorstwa Yary (któryż to jest dostępny tutaj - post oczywiście, nie Yary):

 

"Taki wolnobieg od strony zewnętrznej ma nakrętkę - kołnierz - pierścień, który trzyma go w kupie (sic!). W tym pierścieniu - nakrętce - kołnierzu widnieją dwa niewielkie zagłębienia - otwory. W jeden z takich otworów należy włożyć niewielkiej średnicy pobijak - ślubokręt - cośtam i młoteczkiem w lewo pokęcać. W trakcie tej operacji wolnobieg nie będzie się obracał, wiadomo dlaczego, a pierścień się odkręci i cały wolnobieg się rozsypie, odsłaniając wewnętrzny korpus. Kulki potoczą się w te i wewte, znikając w rozpadlinach podłogi. Sprężynki wypchną pieski na zewnątrz, a te z łoskotem opadną na parkiet. Potem zwierzęta krwią pocić się będą, a w powietrzu wielkie żelazne ptaki latać będą, a ogniem plwać będą. Ludzie ręce gryźć będą z przerażenia. Tako rzecze Nostradamusybilla."

 

Podpowiedź tą że znalazłem przy pomocy magicznego narzędzia Google się zowiącego... <_<

 

 

Ciekawy jestem co autor zażył przed zapisaniem tekstu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ii... nic z tego, ani drgnie. Jedna z tych dziurek aż się powiększyła od walenia młotkiem w śrubokręt ale nie drgneło. Mam takie coś do ściągania wolnobiegu:

Może poprostu włożyć to cudo do wolnobiegu i kręcić ile siły?

 

http://img84.imageshack.us/img84/7855/dsc00007da2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakbyś nie widział to ten klucz pasuje w środek wolnobiegu, w ten otwór, który przechodzi na wylot i teraz, żeby go rozkręcić, musiałbyś unieruchomić tą nakrętkę z dwoma otworami i kręcić tym kluczem w prawo, ja nie wiem czy to się da zrealizować w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lewo to tą nakrętką z otworami, a środkiem co jest wewnątrz tej nakrętki w prawo, czyli tak, żeby przeszedł wgłąb patrząc od mniejszych zębatek. No bo w drugą nie przejdzie, bo jak odwrócisz wolnobieg to widać, że część, w którą wkłada się ten klucz co na Twoim zdjęciu kończy się kołnierzem i można ją wyjąć tylko w jedną stronę. Oczywiście wszystko jest słuszne przy założeniu, że ten dekiel, pierścień czy coś z otworami odkręca się w lewo, bo tego to ja pewny nie jestem nigdy nie rozkręcałem samego wolnobiegu.

 

Jak chcesz, to spróbuj odkręcić tą przykrywkę z otworami w prawo, tylko będziesz miał problem z unieruchomieniem całości.

 

A sam ten klucz który jest na Twoim zdjęciu, służy tak naprawdę tylko do odkręcenia wolnobiegu/kasety/ tarczy hamulcowej na CenterLock od piasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie powinieneś go rozkręcać, tylko zdjąć z koła i od strony największej zębatki, od tyłu w przerwę między zębatką z nieruchomym korpusem wlać jakiegoś gęstego smarowidła. Np. FL WET. Potem pokręcić chwilę, i znowy polać po tej przerwie smarem i tak kilka razy.

 

Rozkręcić można, ale to hardkorowa sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie sposoby to tylko pogorsza sprawe i wcisna piasek do srodka, ktos tam glupote napisal i sie to powiela, wielotryb nakreca sie w prawo (prawy gwint) ale zeby go rozkrecic trzeba ta nakretke z dziurkami krecic w prawo bo jest tam gwint lewy, wystarczy go polozyc na ziemi i przycisnac nogami do ziemi, chociaz latwiej sie to robi na kole, trzeba uwazac bo zeczywiscie po zdjeciu wszystkie kulki sie wysypia, wiec ja zawsze podkladam duza szmate pod kolo i zmniejszam jak najbardziej odleglosc wielotrybu do ziemi (kolo poziomo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem jeszcze wolnobieg to zawsze go tak smarowałem i nigdy nic mu nie dolegało.

 

Owszem gdyby wlać tam czegoś w stylu FL DRY, albo WD-40 0 to tak... te środki tego typu wywalają smar i wciskają piach głębiej. Gęsty Fl DRY, nigdy nie spłatał mi takiego psikusa, wolnobieg zawsze kręcił się gładko.

 

Jak ktoś chce się bawić w rozkręcanie, to proszę bardzo, ale smarowanie w ten sposób też działa bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...