Skocz do zawartości

[smarowanie] Zalety i wady olejów do łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz PTFE dostał ode mnie straszny wycisk. Teren nadmorski, pas, piach, szuter, ulewa, błoto, koszmar. Odcinek między Białogórą a Dębkami. Tak zapiaszczonego roweru jeszcze w życiu nie widziałem, bo mimo ulewy gnaliśmy >30km/h żeby jakiś dach znaleźć.

 

Jak przestało padać a piach się zmielił, to łańcuch może i troszkę był słyszalny, ale kolejne 50km zrobiłem bez większego problemu. Łącznie stówa, w tym ostatnie 60 w warunkach koszmarnych i mimo tego, że PTFE jest na warunki suche, to zadowolony jestem bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do FL ceramic to jak dla mnie nie nadaje się do smarowania łańcucha, po 20-30 km napęd jest głośny (jak dla mnie) , syf się nie lepi...ogólnie to co mi zostało używam wyłącznie do przesmarowania linek lub manetek. 

 

Od około 2tys km korzystałem z smaru o nazwie Prolink Extreme - napęd zaczyna lekko przeskakiwać po około 70km w suchym - żaden piasek się nie przylepia, po wszystkim na łańcuchu jak i na kasecie zbiera się czarny, oleisty osad, który można bardzo łatwo wyczyścić, łańcuch wystarczy porządnie przetrzeć i smarować kolejną warstwę. Teraz czekam na Squirtlube i zobaczymy co potrafi to cudo.

Edytowane przez ILC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pierwszy raz PTFE dostał ode mnie straszny wycisk. Teren nadmorski, pas, piach, szuter, ulewa, błoto, koszmar. Odcinek między Białogórą a Dębkami. Tak zapiaszczonego roweru jeszcze w życiu nie widziałem, bo mimo ulewy gnaliśmy >30km/h żeby jakiś dach znaleźć. Jak przestało padać a piach się zmielił, to łańcuch może i troszkę był słyszalny, ale kolejne 50km zrobiłem bez większego problemu. Łącznie stówa, w tym ostatnie 60 w warunkach koszmarnych i mimo tego, że PTFE jest na warunki suche, to zadowolony jestem bardzo.

 

Z tego co piszesz to shimano powinno za ten produkt Nobla dostać :)

 

Ale poważnie, chciałbym go wypróbować, ale w ostatnim czasie kupiłem już dwa oleje do łańcucha, więc poczekam z nim przynajmniej do przyszłego sezonu. A jak u niego z gęstością? Gęsty czy woda?

 

Ja wczoraj pierwszy raz posmarowałem łańcuch Rohloffem. Dzisiaj przejechałem 40 km, z czego ok. 30 po lasach a 10 po asfalcie, wiem, że to nie wiele, ale ja jeżdżę szybko i ogólnie nie oszczędzam napędu.

Świeżo po nasmarowaniu - bajka, czysto i cicho. Po 40 km łańcuch trochę brudny, ale nie ma tragedii myślałem, że będzie gorzej. Trochę go już słychać, albo ja już przewrażliwiony jestem :)

Przejadę jeszcze kilkadziesiąt km i wtedy ocenię. Bardzo duży plus za gęstość, fajnie się nakłada, ale chyba muszę spróbować nakładać jeszcze mniej, chociaż uważałem na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ostatnio drążyłem ten temat w kilku sklepach z taką chemią. W jednym sprzdawca twierdził, że to co innego, w dwóch następnych, że to to samo, tylko inaczej nazywane, z racji tego, że na benzynę jest akcyza. Ile w tym prawdy nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio drążyłem ten temat w kilku sklepach z taką chemią. W jednym sprzdawca twierdził, że to co innego, w dwóch następnych, że to to samo, tylko inaczej nazywane, z racji tego, że na benzynę jest akcyza. Ile w tym prawdy nie wiem.

 

Jestem na 100% pewny, że to co napisłem powyżej jest prawdą.

Przytoczę cytat:

 

Z tego co wiem to różnią się. Benzyna ekstrakcyjna = rozpuszczalnik.

Rozcieńczalnik to juz co innego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz PTFE dostał ode mnie straszny wycisk. Teren nadmorski, pas, piach, szuter, ulewa, błoto, koszmar. Odcinek między Białogórą a Dębkami. Tak zapiaszczonego roweru jeszcze w życiu nie widziałem, bo mimo ulewy gnaliśmy >30km/h żeby jakiś dach znaleźć.

 

Jak przestało padać a piach się zmielił, to łańcuch może i troszkę był słyszalny, ale kolejne 50km zrobiłem bez większego problemu. Łącznie stówa, w tym ostatnie 60 w warunkach koszmarnych i mimo tego, że PTFE jest na warunki suche, to zadowolony jestem bardzo.

Bo ty ten łańcuch wypłukałeś całkowicie, dla tego było cicho. Woda wewnątrz ogniw była wytaczająca by łańcuch cicho się zachowywał, ale o jakimkolwiek smarowaniu nie było już mowy (jeśli faktycznie warunki były takie jak opisujesz).

 

Odkąd zastosowałem zwykły olej przekładniowy 90W140 (15zł/litr) całkowicie zrezygnowałem z typowo rowerowych środków. Nie ma żadnej różnicy w jakości pomiędzy takim olejem, a specyfikami rowerowymi, śmiem nawet twierdzić, że są gorsze. Nie wspomnę nawet o współczynniku jakość/cena bo tu rowerowe specyfiki pozostają daleko w tyle.

Podobnie ma się sprawa z inną chemią typowo rowerową, weźmy dla przykładu płyny hamulcowe DOT4. Rowerowy jest znacznie droższy od samochodowego, a jakość mają identyczną. Podobnie wszelakie odtłuszczacze do łańcuchów, smary, woski do ram itd. Te rowerowe są znacznie, znacznie droższe, a często jakością nie powalają na kolana.

 

Nie mówię NIE rowerowym smarom i olejom, ale jeśli ktoś robi wiele tys. km w sezonie i musi często czyścic rower, smarować i dokonywać przeglądu, to te samochodowe smarowidła są znacznie tańszą i korzystną alternatywą.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem "rozcieńczalnik ekstrakcyjny" pytałem sprzedawcy przy odbiorze czemu nie benzyna to mówił też o akcyzie poza tym skład prawie identyczny wczoraj 3 łańcuchy czyściłem i bez problemów żadnych (wcześniej 95 używałem - ale zapach trochę przeszkadzał teraz o wiele lepiej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szosa.org ktoś zaczął testować Olej przekładniowy K2 Matic 85w-140.

Sama marka nie ma tu dużo do rzeczy liczy się gęstość. Jest sporo gęstszy niż Rohloff. Kupiłem buteleczkę 1L za 20zł.

testuję w rowerku u brata. Powiem,że daję radę.

 

Oto filmik jaki jest gęsty. Jedną kroplę ciężko wypuścić :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...