Skocz do zawartości

[vademecum] postawa na rowerze


lukas_t1

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazlem ostatnio dosc ciekawy opis dot ustawien nie tylko siodla dlatego postanowilem sie podzielic moze cos razem omowimy przy tej okazji.

 

2009-10-27%2019-47-17.png

 

Ostatnia pozycja w tabeli ma blad. Powinno byc obnizenie siodelka a nie podwyzszenie :)

 

Pozwolilem sie posluzyc zdjeciem ktore obrazuje wlasnie bolace mnie miejsce. Pytanie czy wg tej tabali nalezy brac pod uwage tyl kolana czy zewnetrza czesc kolana. Zapalenie sciegna podkolanowego. cos w ten desen...

 

13fi6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

świetna tabelka. powodzenia w diagnozowaniu przyczyn życzy ciocia z wujkiem

 

punktem wyjścia jest pozycja na rowerze. jak ktoś pedałuje jak przykurczony buldog to zadne 'ustawianie' bloków nie pomoże. jest źle i koniec. chociaz oczywiscie są pewne uniwersalne prawdy. przewaznie ból kolan to zbyt wysoko umieszczone siodełko albo ww bloki. plecy - zbyt duzy spadek i za długi kokpit. z szyją jest podobnie. zanim wiec sie zabierzecie za diagnozowanie, lepiej odwiedzic dowolny internetowy 'fit calculator' i przekonac sie czy aktualna pozycja jest mniej lub bardziej.

 

natomiast długosc mostka do kolan ma tyle co hamulec do przerzutki. jesli jestes bardziej wyprostowany, to najwyzej zaliczasz wieksze opory powietrza i łapiesz wiecej much, zadna dolegliwosc sie z tym nie wiązac nie raczej nie moze (no, poza obciążaniem tylka ale to inna bajka). pewnie zamontowałes inaczej siodełko i w tym cała przyczyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Przeczytałem co najmniej kilkanaście różnego rodzaju artykułów etc. Brak pozytywnych rezultatów skłonił mnie do napisania tego posta. Mam problem z bolącym tyłkiem i bolącym śródręczem obydwu rąk. Siodełko [selle Italia X2 man] ustawiłem już chyba w każdym możliwym położeniu [bliżej, dalej, niżej, wyżej], jeżdżę w spodenkach z pampersem, ale po 2 godzinach jazdy boli mnie mocno tyłek. To samo ze śródręczem obydwu rąk - ustawiałem kierownicę do przodu, do tyłu, montowałem różnej długości mostki [w zakresie 50-70mm, niestety przy dłuższym czuję się strasznie niepewnie na rowerze] i nadal to samo. Odpowiada mi bardziej wyprostowana pozycja i lubię szersze kierownice - w tej chwili mam 680mm. Czy któryś z użytkowników ma może jakiś pomysł co z tym fantem zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Co do bolacych rak to sprobuj zmienic kierownice na prosta + sprawdz jak bedzie na mostku np 24mm u mnie to pomoglo. Poniewaz w moim przypadku z powodu lekko wiekszej ramy bardzo napieralem na kierownice i stad bole. Co do tylka to jak po 300 km sie tylek nie dostosowal i testowales wszystkie mozliwe pozycje to nie ma co sie katowac tylko zmien siodlo. Najlepiej w poszukiwaniach zawezic temat do używek. Szkoda kasy na nowe wydac bo moze sie okazac ze nie trafisz od strzalu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem,ale po przeczytaniu kilkunastu tematów o pozycji na rowerze stwierdziłem pewna zależnośc.Nie chodzi mi o jakieś dolegliwości, ale o typ pedałowania.

To znaczy jesli siodełko jest bardziej przysuniete,to pedałujemy z wiekszą kadencją-mniej siłowo.Jeśli siodełko odsuniemy bardziej do tyłu,to jeździmy bardziej siłowo(wiecej obciążamy kolana).

Czy tak jest w rzeczywistości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ale laczy sie to tez z ustawieniem kata i wysokosci siodelka, no i blokow

 

ogolnie im kolano bardziej do przodu, tym wieksza prace wykonuja lydki, mniejsza chwilowa sila, a co za tym idzie, trzeba nadrabiac wieksza kadencja

 

nadmierne obciazanie kolan ma miejsce w przypadku nieanatomicznych (skrajnych) ustawien, ktore sa sprzeczne z biomechanika, niekoniecznie podczas jazdy silowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej.

 

Mam problem, o którym jeszcze nie znalazłem tutaj informacji.

 

Otóż podczas jazdy w pozycji klasycznej wszystko jest ok. Natomiast jak jadę podparty na lemondce, to zaraz odczuwam ból na końcu uda, zaraz nad kolanem i po chwili zaczyna mi drętwieć noga. Nawet po paru godzinach od zejścia z roweru, cały czas czuję, jakby noga była niedokrwiona, wiecie takie uczucie, gdy wraca krążenie, gdy coś Wam zdrętwiało.

 

Zastanawiam się co może to powodować. Siodełko samo w sobie, może za wysoko, bądź za nisko kierownica, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Odczuwam dyskomfort a nawet sztywnienie małego palca. Napięcie utrzymuje się prawie do nadgarstka. Trwa różny okres. Pomaga rozmasowanie ale nie zawsze jest na to możliwość. Strona wewnętrzna dłoni najczęściej mnie nie boli. Zdejmowałam i zakładałam rękawiczki, wydaje mi się że nie ma to znaczenia. Wykluczam braki minerałów bo podobnie reagowałyby inne części ciała. Stawiam na jakiś ucisk. Ktoś się spotkał z taką upierdliwością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Hej, przekopałam chyba wszystkie możliwe tematy, ale chcę się upewnić. Mam rower Scott Contessa Tiki i coś mi się wydaje, że dobraną zbyt dużą ramę. Podczas jazdy (nawet zaledwie kilkukilometrowej) strasznie boli mnie kręgosłup (odcinek lędźwiowo-krzyżowy) i nie wygodnie mi się jedzie. Wolę sylwetkę bardziej wyprostowaną i kiedy próbuję właśnie w takiej pozycji jechać, żeby nie bolało to ręce mam maksymalnie wyprostowane a kierownicę trzymam praktycznie tylko palcami. Kiedy chcę chwycić całą dłonią kierownice to muszę się pochylić a to już sprawia ból. Czy coś można z tym zrobić? Może można podnieść kierownicę? Albo zlikwidować mostek? Rozmiar ramy M (damski). Moje wymiary 155 cm 48 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę znaleźć dokładniej geometrii dla tego rozmiaru, już ten model chyba nie jest produkowany...

Jak chcesz podnieść swoją pozycję to proponuję zamontować trochę krótszy mostek i dać kierownicę o większym wzniosie, możesz pokombinować jeszcze z położeniem siodła - troszeczkę do przodu (ale bez przesady).

Co do wyboru mostka/kierownicy to proponowałbym się udać do jakiegoś sklepu i tam już coś Ci dopasują - jak okaże się za krótki to możesz uderzać kolanami o kierę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczuwam dyskomfort a nawet sztywnienie małego palca. Napięcie utrzymuje się prawie do nadgarstka. Trwa różny okres. Pomaga rozmasowanie ale nie zawsze jest na to możliwość. Strona wewnętrzna dłoni najczęściej mnie nie boli. Zdejmowałam i zakładałam rękawiczki, wydaje mi się że nie ma to znaczenia. Wykluczam braki minerałów bo podobnie reagowałyby inne części ciała. Stawiam na jakiś ucisk. Ktoś się spotkał z taką upierdliwością?

 

Dłonie trzymasz całe na chwytach czy w ich połowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O faktycznie jest B)

Tutaj jest taka sprytna tabelka, według niej wynika, że rama jest trochę za duża:

http://scott.pl/admin/gwar_instr/dobor_ram_2011.xls

 

Tak jak wspominali przedmówcy - kombinuj z setem mostek-sztyca-kiera. Według mnie najbardziej wymierne efekty dałby krótszy mostek - znacząco zmniejszy Twój dystans do kierownicy, ale rower może już się trochę inaczej prowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...