Skocz do zawartości

[vademecum] postawa na rowerze


lukas_t1

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj 6h w siodle dziś 5h generalnie ok ale pojawiły się dziś i czasami wczoraj lekkie bóle w ramionach podczas jazdy, dokładniej w stawach, myślicie, że jest to spowodowane tak długą jazdą w dodatku z ok 2-3 kg plecakiem (wcześniej jeździłem bez tak dużego bagażu na plecach)  czy to jednak coś nie halo z ustawieniami roweru?

 

PS. Niedawno odwróciłem mostek w moim MTB (95mm), przejachałem już trochę km z takim ustawieniem i żadnych bóli nie odczuwałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Od czasu przejścia na nową rame (cube aim ) ze starej ramy accent el nino zaczeło mnie boleć nad kolanem. Najczęściej zaczyna boleć po 30/40km .

 

Wcześniej miałem sztyce z offsetem 15mm w tej chwili go brak . Czy to wina braku offsetu czy też innych kątów w cube(73 i 71 w elnino vs 74 i 70 w cube)?

 

Moja pozycja :

 

Stopa na pedale

2b042117a829.jpg

 

Normalnie wpięty

pozycja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do: jasinski21444

 

Mam wrażenie, że górna rura ramy Twojego roweru jest za krótka, albo siodło masz przesunięte nadmiernie do przodu. Aby rozwiać wątpliwości usiądź na rowerze z pedałami ustawionymi poziomo. Pionowa linia poprowadzona od rzepki kolana powinna wówczas trafiać w oś pedału.

Nie twierdzę bynajmniej, iż to jest źródło problemu, niemniej może to być jedna ze składowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja od 3 miesięcy walczę o dobrą pozycję na rowerze ale bez skutku. Zawsze po 50 km w terenie wracam cały zdrętwiały i nie mogę przełamać bariery 50km bo po prostu nie daję rady.

Zacząłem od wysokości siodełka i po przeczytaniu 1 postu ustawiłem wysokość. Potem walczyłem z ustawieniem nachylenia siodełka i po kilku testach ustawiłem za pomocą poziomnicy równiutko w poziomie. Przesuwałem je w przód i tył. Niestety nadgarstki nadal drętwieją.Przez pierwsze 10 km jest ok ale póżniej jest już coraz gorzej i średnio co 5/6 km muszę zejść z roweru i rozprostować kości bo nadgarstki i 4 litery bolą jak cholera.

Wymieniłem siodełko i chwyty lecz to nie pomogło i już zastanawiam się czy czasem nie mam ramy za dużej.

Mam 174cm i 83 kg wagi a rama 20 w rowerze Merida TFS-100 model 2013.

Może koledzy coś doradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 3 miesięcy walczę o dobrą pozycję na rowerze ale bez skutku. Zawsze po 50 km w terenie wracam cały zdrętwiały i nie mogę przełamać bariery 50km bo po prostu nie daję rady.

Zacząłem od wysokości siodełka i po przeczytaniu 1 postu ustawiłem wysokość. Potem walczyłem z ustawieniem nachylenia siodełka i po kilku testach ustawiłem za pomocą poziomnicy równiutko w poziomie. Przesuwałem je w przód i tył. Niestety nadgarstki nadal drętwieją.Przez pierwsze 10 km jest ok ale póżniej jest już coraz gorzej i średnio co 5/6 km muszę zejść z roweru i rozprostować kości bo nadgarstki i 4 litery bolą jak cholera.

Wymieniłem siodełko i chwyty lecz to nie pomogło i już zastanawiam się czy czasem nie mam ramy za dużej.

Mam 174cm i 83 kg wagi a rama 20 w rowerze Merida TFS-100 model 2013.

Może koledzy coś doradzą.

 

 

Oj chyba powinieneś mieć ramę 18" nie mam liczydła pod ręką ale skoro jesteś niższy ode mnie to raczej na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oj chyba powinieneś mieć ramę 18" nie mam liczydła pod ręką ale skoro jesteś niższy ode mnie to raczej na pewno.

Teraz też mi się tak wydaje

Zaufałem sprzedawcy, zapytał ile mam wzrostu i ile ważę, pokazał rower który mi się podobał i kazał usiąść i się przejechać i powiedział, że jest idealna. Wtedy jako kompletny laik nie wiedziałem na co zwracać uwagę i siedziało się dobrze ale co wymagać po paro minutowej przejażdżce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem powinieneś użyć tego:

http://www.bikeland.pl/kalkulator

Lub podobnego, ja sobie gdzieś to na kartce liczyłem wg wzorów jakie wujek google mi wyszukał.

 

Ja osobiście sprzedałbym rower i kupił dopasowany, żeby sobie nie zrobić krzywdy.

Pewnie można by też dociekać swoich praw z tytułu niekompetencji sprzedawcy ale jak to w naszym wspaniałym kraju nad wisłą, walka z wiatrakami.

Można by też kombinować z kierownicą i mostkiem, może sztycą ale tu nie pomogę ba nie mam doświadczenia. Pewnie też trzeba dysponować niemałym budżetem no i pewnie nadal jest ryzyko, że problemu na własną rękę nie rozwiążesz.

Ostatnie co mi przychodzi do głowy to skorzystać z usług firm, które dopasowują set-up roweru pod Ciebie, już były takie wątki. Ludzie którzy korzystali byli bardzo zadowoleni. Koszt też jest nie mały a prawie pewne jest to, że doradzą zmianę ramy lub wymianę pewnych elementów, które poprawią twoją sylwetkę w czasie jazdy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

Mam 174cm i 83 kg wagi a rama 20 w rowerze Merida TFS-100 model 2013

Rama za duża i tyle.

Horyzontalnie górna rura ma 605mm więc leżysz na rowerze i pewnie stąd te dolegliwości. Przy takiej ramie jak zaczniesz kombinować z mostkiem i siodełkiem to rower będzie wyglądał pokracznie.

Według mnie sensownym rozwiązaniem jest podniesienie kierownicy, znaczne i kierownica z dużym gięciem do tyłu. Ale to i tak dużo nie poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam

 

Mam problem z drętwieniem tyłka oraz bólami nadgarstków. O ile z bólem tyłka powiedzmy częściowo sobie poradziłem zmieniając siodło to teraz pojawiły się bóle nadgarstków.

 

Moja pozycja na rowerze wygląda następująco:

 

http://1drv.ms/1ox1e2V

 

Mam 180cm wzrostu a rower ma ramę 54cm.

 

Czy moja pozycja jest prawidłowa, ewentualnie co powinienem zmienić, żeby wyeliminować ból nadgarstków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeżdzę w takiej pozycji. Jak mam ugiąć łokcie skoro kierownica jest w takiej akurat odległości, że na wyprostowanych rękach do niej sięgam? Wymieniłem mostek właśnie na 120mm z oryginalnego 90mm żeby uzyskać bardziej pochyloną sylwetkę, odciążyć bolący tyłek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od kilku dni walczę z ustawieniem siodła, ponieważ przy trasach już od 50km czuje dyskomfort pod rzepką lub kucie z boku kolana po wewnętrznej stronie. Przeczytałem już sporo artykułów i zamówiłem sobie noski na platformy żeby jakoś pozycja stopy ustaliła się w jednym miejscu. W sieci jest sporo artykłów jednak nigdzie nie mogę znaleźć solidnych wiarygodnych filmów, które obrazują proces ustawiania siodła. Czy znacie jakieś flimi instruktażowe w języku polskim jak ustawić siodło?
Typu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Postawa, ustawienie itd to bardzo indywidualna sprawa. Lepiej z tym do specjalisty niż na forum.

W międzyczasie, jazda na rolkach pomaga na równomierne ćwiczenie plecow, i trzymanie ich w dobrej i mocnej formie.

Dodatkowym plusem jest nauczenie ciała prawidłowego balansu, w zależności od budowy naszego ciala.

 

Ja wskakuje na rolki i oglądam YouTube filmiki jak jest za dużo sniegu, latem jak jest 40C, bądź jak nie mam zbyt dużo czasu na dłuższy wyjazd.

 

 

 

Różnica 2 cm w ta czy w druga stronę to ból plecow, kolan czy rąk w trakcie naszego wyjazdu, bądź jego brak.

 

Podstawowe zasady ustawienia pozycji/roweru można znaleźć na YouTube bądź na wielu stronach na necie (po angielsku). Będzie bardzo pomocne jak ktoś ma super źle ustawiony rower...

 

Jeden z moich ulubionych linków które zawsze polecam. To dobry start w kierunku przyjemnej i bez bólu jazdy.

 

https://translate.google.com/translate?hl=&sl=auto&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fwww.competitivecyclist.com%2FStore%2Fcatalog%2FfitCalculatorBike.jsp

 

Oryginał po Angielsku:

http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam ja też się pokuszę aby tu coś napisać,po prostu chciałem coś dodać o początkowym ustawieniu roweru bo nigdzie tak naprawdę nie ma tego tylko długie referaty-albo po prostu ja za mało czytam :)

 

1-->siodełko poziomujemy normalnie kładąc na nim poziomice i tyle

 

2-->wysokość siodełka ustalamy aby noga była wyprostowana w najdalszym położeniu pedała przy jeździe

 

3-->kierownice ustawiamy też poziomo albo nawet lekko uniesioną do góry-tutaj głównie chodzi o szosowe rowery

 

To są ustawienia początkowe aby była frajda z jazdy (więc proszę o wyrozumiałość wyjadaczy ),później wiadomo każdy inaczej sobie kalibruje rower ale tak czy inaczej jak kupujemy rower "nowy" to siodełko mamy do góry bo podobno ma być równoległe do ramy i nikt nam nie mówi o tym poziomowaniu i wysokość też musimy zwiększyć hmm może chodzi o transport roweru i tyle ..Pozdrawiam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kieruje się do Was z następujacym pytaniem, czy ustawienie siodełka jak na załączonym zdjęciu (przesunięte w przód) może mieć jakieś negatywne skutki dla ramy? Rzecz jasna, że durnie to wygląda, sztyca ma offset 15 mm, przez parę tygodni szukałem idealnej pozycji i ta akurat mi najbardziej odpowiada.

 

 

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

post-152036-1472377554,7886_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Witajcie, to może i ja dołączę do pytania. Mam 171cm wzrostu i waham się pomiędzy S a M rower to Kreidler, miałam możliwość przejechania się na obydwu rozmiarach i wciąż nie mogę podjąc decyzji. W M-ce założony jest mostek 40mm natomiast Ska jest fabryczna. Dla mnie jest to przesiadka z 27,5 Hard Taila więc ogólnie póki co dziwnie się czuje na tego typu rowerze :) 

Na większym ciężej mi wykonywać np nawrót 180C natomiast jeśli chodzi o same wrażenia z jazdy to oba rowery są podobne. Na Sce mam wrażenie iz łatwiej mi się podjeżdża. 

Wizualnie Ska wydaje się jakaś taka przymała ale może tak ma właśnie być?

Pomożecie ?

Dzięki! 

cff05002-1ca9-4377-b5fd-bc620c088f4a.JPG

c1b6c1af-4b03-40a4-9774-17417690cfdc.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolego Janooch, ja wiele lat jeździłem w takiej pozycji w której uważałem ,że czuje sie najlepiej a potrasie 100km zaczeły pojawiać bóle kolan, odcinka lędźwiowego, nadgarstków, karku itp tłumaczyłem sobie ,że po tylu kilometrach ma prawo coś boleć i tu MÓJ BŁĄD!!! Prawidłowe ustawienie pozycji na rowerze jest bardzo ważne nie tylko dla wygody co zdrowia! Przestudiowałem kilka artykułów o tym temacie, przestawiłem cały rower. Zmieniłem wysokość siodełka, pozycje siodełka, zmieniłem mostek, przestawiłem bloki w butach... I chodz po wejsciu na rower było dziwnie bo byłem przyzwyczajony do innej pozycji, tak teraz robiąc trase nawet 170 km nie odczuwam żadnego bólu ( nie licząc bólu tyłka od siodełka ) Poczytaj sobie o pozycji na rowerze i sprawdź czy wszystko masz dobrze ustawione nie bedziesz żałował! Pozdrower

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć
Będę wrzucał na mój nowy kanał różne kolarskie porady, więc gdyby ktoś był zainteresowany to zapraszam. Oto dwa z moich video związanych z kolarstwem, ale filmów i porad jest i będzie zdecydowanie więcej:
Na czym polega kolarstwo szosowe # 2 - Cykl pedałowania, rodzaje wyścigów, specjalizacje, moc - W/kg.
Na czym polega kolarstwo szosowe # 3 - Ucieczki i kontrolowanie wyścigu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...