Skocz do zawartości

[manetki] XT 3x8


Adamicki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Orientuje się ktoś jakie są różnice pomiędzy manetkami XT na 8: SL-M740 i SL-M748? Jak na nie popatruję to widzę, że jedne mają cyferki, drugie nie. W Bike Center napisali, że 748 mają łożyska kulkowe. 740 jeszcze nie wiem jakie. Różnią się te manetki od siebie czymś więcej niż tylko wyglądem? ;)

 

Pozdro, Adamicki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Żbiku. Dostałem z Cyklotura odpowiedź, że ta manetka ma łożyska ślizgowe. Ciekawe bo w Bike Center napisali, że 748 posiadają kulkowe. Z kolei z Centrum przyszła odpowiedź, że 740 są na ślizgowych, ale już im się i tak skończyły. :D Wnioski: ktoś tam ściemnia albo się pomylił, albo się nie zna. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"udoskonalony wewnętrzny mechanizm o krótkim skoku, oparty na 2 łożyskach zapewnia precyzję i lekkość zmiany biegów"

Jeżeli byłyby to ślizgi, to nie pisaliby o tym raczej ;) Łożyska ślizgowe to zwykłe tuleje z teflonu, więc po co by mieli podkreślać słowo "łożyska"...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam, i jaka konkluzja co do tych manetek. Które są lepsze? Bo już się pogubiłem, a planuję zakup takowych. Zresztą byłem dziś w "zaprzyjaźnionym" sklepie i rozmawiałem na temat tych manetek. Twierdzą ze to nie jest XT tylko manetki pozagrupowe, coś na pograniczu deore i lx. XT zawsze posiada napis XT, a te nie mają.

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. Gdzieś indziej też wyczytałem, że to coś pomiędzy Deore a LX. Tak więc sam już nie wiem. :025: Może kupię nowe manetki XT SL-M760 i przynajmniej będę miał pewność, że to XT. Ale z kolei chciałem zostać przy systemie 3x8..

A w Centrum Rowerowym . pl napisali mi, że nie wiedzią na jakich łożyskach są 748, bo są tak dobre, że jeszcze nie musieli ich nigdy rozbierać. :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeżeli są na ślizgowych to raczej nie będzie to rewela, a z pewnością nie odczuję różnicy w działaniu między Alivio. Alivio 2006 ????????

 

Albo przejść na napęd na 9. Manetki LX 2007 (które z pewnościa będą lepsze od tych pseudo XT) kosztują 50n pln taniej. Różnicę można dołożyc przy zmianie kasety i łańcucha

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeżeli już to kupię manetki XT 2007, a nie LX 2007. Różnica w cenie znaczna, ale na rowerze spędzam tak dużo czasu i tyle frajdy mi sprawia, że stosunek cena/przyjemność jest prawie zawsze opłacalny. Aktualnie mam klamkomanetki Shimano Acera ST-EF33 EZ-Fire plus 24-speed. Użytkowane prawie pięć i pół roku, przejechane 24kkm i działają ok. Także chyba nie ma się co obawiać w sumie o pracę jakichkolwiek manetek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Centrum Rowerowym . pl napisali mi, że nie wiedzią na jakich łożyskach są 748, bo są tak dobre, że jeszcze nie musieli ich nigdy rozbierać. :unsure:

Zapytaj ich czy jedna dźwignia zmiany biegów jest metalowa. Jesli tak, jest to pozagrupowe XT. Drugą charakterystyczną cechą XT jest praktycznie zerowy martwy skok przy zmianie biegu. Np. w Alivio trzeba przesunąć dźwignię ok. centymetra, żeby poczuć opór i zacząć zmieniać bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roge, dzięki za dane, wyslałem maila z pytaniem.

jacekkoz, nie chodzi mi o wygląd tylko o poczucie psychiczne. :P Ten numer gazety można jeszcze kupić w Empiku? Chociaż w sumie jeśli te manetki różnią się tylko tym wystającym napisem, to rzeczywiście hmm.. w takim razie po co są w dwóch identycznych wersjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roge, w Centrum napisali, że w tych SL-M748 jedna z dźwigni jest metalowa, ale oblana w warstwę plastikową dla lepszej ergonomii. Prawidłowo to?

Nie wiem, co dokładnie mieli na myśli, ale końcówka metalowej dźwigni XT jest zakończona plastikiem wyprofilowanym pod kciuk. Tu masz zdjęcie manetki XT:

 

Tutaj zdjęcie SL-R440, czyli szosowa wersja LX:

 

 

XT to model 739, więc kształty dźwigni w obu manetkach trochę sie różnią, ale różnica między XT i LX jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...