Skocz do zawartości

[Amortyzator] Rock Shox Recon Gold 29 RL 15 mm 100 mm - co to jest?


mike78

Rekomendowane odpowiedzi

czytam opis roweru 29er ktory rozważam zakup, ma amortyzator:

Rock Shox Recon Gold 29 RL 15 mm 100 mm - pytanie czy to literowka to 15mm, bo takie golenie to chyba wąziutkie są?

Czy amortyzator jest powietrzny, i godny polecenia? NIe zamierzam na nim skakać, to ma byc 'dobra zmiana' bo  uzywanym obecnie SR Suntour NRX D RL 700c (tez powietrzny)

Pytanie o porady, czy warto kupic rower z tym amortyzatorem, czy szukać innego..

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 mm oznacza, że ma sztywną oś. Nie wiem czy są jakieś Recony ze sprężyną, bo takiego jeszcze nie spotkałem, widziałem na razie same powietrzne  :) Nie wiem jak tam NRX D działa, ale ja w jednym rowerze mam NRX S i jak miałbym między nimi wybierać wolałbym swojego NRX niż Recona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie mieszajmy terminów, osie są o średnicach 9, 12 i 15 mm

 

jeszcze 20mm

 

 

 

Wydaje mi się, że NRX jest miększy, bardziej się chowa po najechaniu na przeszkodę.
 

 

Zależy jak napompujesz komorę. Może być sztywniejszy a może być bardziej miękki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wydaje mi się, że NRX jest miększy, bardziej się chowa po najechaniu na przeszkodę.     Zależy jak napompujesz komorę. Może być sztywniejszy a może być bardziej miękki

 

Nie, to czy jest bardziej miękki, czy twardy decyduje producent i ewentualnie potem można to sobie np. tokenami trochę zmienić. Mam NRX i Foxa. Przyjmijmy, że przy obydwu poprawny sag ok. 25% mam przy 70 psi. Jak NRX najadę na jakąś przeszkodę z daną prędkością to ugnie mi się 30 mm + sag. Jak potem z niego spuszczę powietrze tak, że sag wynosi 50% czyli ok. 37 mm to po najechaniu na tą samą przeszkodę z tą samą prędkością ugnie się też ok. 30 mm. Fox przy takich ustawieniach ugina się mniej  niż 30 mm, bo ma inną charakterystykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

notak. ale tego NRXa mam na oponie 1,6 (wiecej w crossa nie wsadzę), Rock Shoxa mialbym na oponie >2,1 , bo to umozliwi mi rama 29era.

Więc raczej amortyzacja wyjdzie lepsza w RS. Pytanie było, czy ten amortyzator w rowerze do 3500 w sezonie wyprzedazy to coś OK, czy lepiej szukać czegos innego..

dziekuję wszystkim za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukalem recenzji i kurczę ten amor to raczej w faktycznie trudny teren, tak jak Ilia pisał:

 

"Zawieszenie Rometa Monsun 29 1.0, jako, że mamy do czynienia z piekielnie sztywną, karbonową ramą, praktycznie w całości polega na amortyzatorze RockShox Recon Gold o skoku 100 mm. Praktycznie, bo jak to zwykle bywa w prawdziwych ścigaczach, jedyna pożądana dawka komfortu pochodzi z... opon. Jeśli marzy się Wam płynna, miękka praca amortyzatora niczym w rowerze szlakowym - zapomnijcie o tym. Recon dostarczy absolutne minimum udogodnień, Monsun to rower wyścigowy i dokładnie w taki sam amortyzator został wyposażony. Charakterystyka pracy widelca nie pozostawia złudzeń - efektywność ponad wszystko i prawdę powiedziawszy, trudno powiedzieć czy dostarczona w zestawie manetka lockoutu jest realnie potrzebna, bo i bez niej można liczyć na to, że rower nie uroni nawet dżula energii".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, tylko jak trzyma to koło i do tego jakiś tam komfort zapewnia to chyba lepiej? Po za tym są widelce do różnych zastosowań i z różnymi trybami jak np. CTD w Foxie. Ja mam NRX ustawionego na miękko, jak chcę mieć wygodnie, a jak dam blokadę to mi się zamienia w takiego Recona do ścigania.

Ale tak jak KrissDeValnor pisał, to w tej cienie raczej ciężko o lepszy widelec, a on wcale nie jest taki zły, tylko ma taką charakterystykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im droższy amor tym jego serwis bardziej wymagający i kosztowny. Nie ma czegoś takiego jak bezobsługowe amortyzatory. Recon serwis co 200h, Fox chyba co 100. Wspomniany recon rl ma tłumik mc jak reba.  Ma inną niż reba konstrukcję sprężyny powietrznej i jest od niej cięższy o 300-400g. To taka średnia klasa niższa amortyzatorów do xc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis jest droższy ze względu na cholernie drogie oleje, uszczelki. Po za tym mój serwis liczy sobie drożej za Foxy, bo to przecież właśnie Foxy i cała ich mitologia, bla, bla, bla. Można używać zamienników, ale np pogarszają pracę, mogą wystąpić wyczuwalne zmiany pracy w zależności od temperatury, lub co gorsza tłumik może się rozszczelnić, lub co jeszcze gorsza zatrzeć. Ja coś tam wiem na temat oleju, bo cały czas w tym siedzę, a za drugim razem dopiero znalazłem odpowiedni. Poziom skomplikowania podobny do Recona, nie potrzeba jakiś bajerów by go rozebrać i złożyć, prostszy nawet od NRXa. Jeśli chodzi o awaryjność to bym się nie obawiał, powiedzmy, że jeśli jest używany zgodnie z przeznaczeniem to nie ma się co zepsuć. Pracuje jak taki przyjemny widelec do wszystkiego. Coś pomiędzy Reconem, a NRXem. Dosyć miekki i jednocześnie stabilny. Producent zaleca serwis co 25h i jeśli jeździ się tak, że na goleniach zbiera się syf lub błoto to nie jest to przesada. Jak widelec jest tylko zakurzony to nawet co 100 h wystarczy, tylko po jeżdzie dobrze wyczyścić rurki by syf nie zasychał i nie zbierał się na uszczelkach. Taki podstawowy serwis jest prosty. Ściagasz dolne golenie z górnych, czyścisz, smarujesz uszczelki, składasz, lejesz po 30 ml na lage nowego leju i jazda. Fox nawet umieszcza filmiki jak to robić. Zaraz mnie ktoś zbeszta, ale ja używam Castrol Fork Oil 10W, wcześniej dałem ten sam 15W. Pól litra kosztuje z 15 zł i myślę, że przy mojej jeździe starczy na rok. W nowym widelcu trzeba przede wszystkim zrobić od razu przegląd, bo mogą być suche uszczelki, syfy po produkcji, czasem oleju dają za mało i inne różne niespodzianki, które zaczną niszczyć widelec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...