Skocz do zawartości

[Rock Shox Reba] Kompatybilność dolnych goleni


brzozux

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, niestety w mojej Rebie (rocznik 09 dual air) urwałem mocowanie hamulca i jedyne co mi pozostało to wymiana dolnych lag/goleni (jak zwał tak zwał). Znalazłem dół od Solo Air i teraz mam pytanie, czy pomijając kwestie związane ze średnicą wewnętrzną istnieje możliwość montażu tych goleni? Jeśli temat już był to przepraszam ale chyba za słabo szukałem.

 

Pozdrawiam,
Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało prawdopodobne aby lagi od solo air zadziałały z górnymi 2009. W nowszych rocznikach trzpień od tloka i tłumika skręca się wewnątrz dolnych lag (mają pustą przestrzeń od dołu), Natomiast w starszych śruby skręca się na samym dole. Chyba, że jest na to jakiś myk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urwałeś mocowanie hamulca czyli pękło/ułamało Ci mocowanie Post Mount czy może zerwałeś gwint dokręcając śrubę?

Bo jeśli to drugie, to można naprawić takie golenie. Jeśli coś poważniejszego polecam szukanie goleni na ebay, w Polsce to tego rocznika będzie raczej ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety gwint zerwany został w taki sposób że nie ma możliwości naprawy. Już próbowałem u różnych speców, próbowali spawać w osłonie argonu ale na nic się to zdało gdyż lagi zwyczajnie się topią. A co do ebay to znajduję same Solo Air'y stąd moje pytanie odnośnie kompatybilności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że robi się mały offtop a nie o to mi chodzi. Z tego powodu wrzucam zdjęcie, które zakończy wszelkie dywagacje na temat tego dlaczego nie przegwintowałem otworu.

 

Mimo wszystko mam nadzieje, że znajdzie się ktoś kto miał do czynienia z "przeszczepem" goleni i wniesie coś wartościowego do tematu.

 

Pozdrawiam

post-193132-0-48141200-1484075042_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się że próbowali przyspawać tuleje do resztek mocowania, lecz te nie podjęło walki i zwyczajnie się roztopiło. Dzięki @@Fonika, za informacje mam właśnie jednego Recona na oku i wydaję się być odpowiedni (zewnętrzne wymiary lag są identyczne). Problem w tym, że jest to Solo Air a ja mam u siebie Dual'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że spawacz znał się na rzeczy tylko materiał się poddał/było go za mało. Teraz i tak już nie ma możliwości ich odratowania ale dzięki @@vdcmike,  będę wiedział na przyszłość gdzie szukać pomocy w sytuacjach "kryzysowych".

 

Marcin dzięki za informacje już sprawdzam co tam mają ciekawego. Swoją drogą zastanawiam się czy warto wydawać na nowe golenie ponad 100 funtów, czy może lepszym rozwiązaniem będzie kupno innego "uginacza" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Musi być ktoś kto ma pojęcie o spawaniu "rowerowych" stopów alu - specjalizujące się w naprawie ram warsztaty (np. Rychtarski).

 

Golenie dolne w tym przypadku to akurat nie jest stop aluminium i wątpię, czy Rychtarski by to zrobił. Stal czy alu owszem ale nie magnez, z którego wykonano te lagi.

 

Rock Shox robi swoje golenie ze stopu zawierającego ok. 90% magnezu w dodatku zdarza się, że lagi łączone są z różnych stopów i aby to pospawać, a nie zepsuć, trzeba zrobić np. mikroanalizę rentgenowską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Punkxtr, Dokładnie to samo usłyszałem od człowieka, który się tym zajmował. Zbyt duża ilość magnezu uniemożliwiła spawanie, co spowodowało wytopienie się materiału. Oczywiście metoda użyta do spawania to TIG w osłonie argonu.

 

Temat pozostawiam otwarty do czasu przeszczepu, któremu daje spore szansę powodzenia. Dawca powinien dotrzeć pod koniec przyszłego tygodnia. Oczywiście będę informował o postępach prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż można powiedzieć :-) Techniki naprawiania (spawania) odlewów magnezowych istnieją od dawna. Podejrzewam, że nikt nie będzie Ci tego robił w ilości, którą możesz dostarczyć bo się to nie opłaca. Tak samo dla zakładu jak i dla Ciebie. Co innego postawienie linii dla producenta.

Problemem "konwencjonalnych" technik jest to, że w spoinie najczęściej pojawiają się pęknięcia. Aby zrobić to dobrze spawa się drutem, prądem przemiennym, należy zastosować odpowiednie ściegi (i temperaturę między nimi), zastosować podgrzewanie wstępne, a na końcu odprężyć cały odlew. Aby utrudnić, procedurę tę przeprowadza się inaczej dla każdego stopu, stąd konieczność wcześniejszego wykonania analizy. 

 

EDIT: Jeszcze ciekawiej jest gdybyś zażyczył sobie anodowanie goleni. Większość profesjonalnych zakładów powie Ci, że się nie da. Albo wezmą i otrzymasz wyżarte na wylot.

Edytowane przez Punkxtr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Activia: a co to za golenie były? Magnezowe są niespawalne natomiast alu można próbować. Są magicy którzy potrafią zespawać puszkę po napoju. Tylko to żadne duże zakłady a specjalizujące się w rowerowych ramach manufaktury. RS chwalił się swego czasu, że w wysokich modelach ma golenie aluminiowe. Widać jednak nie do końca...

Edytowane przez vdcmike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż można powiedzieć :-) Techniki naprawiania (spawania) odlewów magnezowych istnieją od dawna. Podejrzewam, że nikt nie będzie Ci tego robił w ilości, którą możesz dostarczyć bo się to nie opłaca. Tak samo dla zakładu jak i dla Ciebie. Co innego postawienie linii dla producenta.

Problemem "konwencjonalnych" technik jest to, że w spoinie najczęściej pojawiają się pęknięcia. Aby zrobić to dobrze spawa się drutem, prądem przemiennym, należy zastosować odpowiednie ściegi (i temperaturę między nimi), zastosować podgrzewanie wstępne, a na końcu odprężyć cały odlew. Aby utrudnić, procedurę tę przeprowadza się inaczej dla każdego stopu, stąd konieczność wcześniejszego wykonania analizy. 

 

EDIT: Jeszcze ciekawiej jest gdybyś zażyczył sobie anodowanie goleni. Większość profesjonalnych zakładów powie Ci, że się nie da. Albo wezmą i otrzymasz wyżarte na wylot.

 

Co do anodowania to oprócz Polski wysyłałem także do Niemiec, Francji i Holandii i wszędzie powiedzieli mi to samo że Anoda tak dobra jak jest w nowych amorkach to tylko wtedy wychodzi jeżeli będzie rurka - surowe aluminium bez wcześniejszego anoowania. Ciekawy temat - miałeś styczność z tym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ACTIVIA mylisz się, odlew jak najbardziej da się anodować choć Ty pewnie piszesz o aluminium bo idąc do anodowni usłyszysz "odlewów nie anodujemy" :-)

Piszę to na przykładzie RS-a, w starszych goleniach pojawiały się różne stopy - prawdopodobnie były klejone podkowy do lag. Podobnie z hakami.

Choć to odlew, to teoretycznie wykonanie całości bez klejenia być może również jest możliwe - do pionowo ustawionej formy można by wtryskiwać jeden stop, potem drugi i znów inny. 

 

Tak czy owak cała rzecz w tym, że magnez anoduje się w innej kąpieli niż alu i wymaga zupełnie innego traktowania. Nie wolno używać do tego celu kwasu siarkowego tylko specjalny roztwór NaOH + węglan sodu i kilka innych rzeczy. Potem znów trzeba płukać całość w innym roztworze. No i uważać na czasy trawienia. 

 

Niestety kłopot w tym, że rzadko kiedy zdarzają się jednolite lagi. Często w hakach i podkowie masz większą zawartość aluminium, niż w środkowej części przez co środek może być wyżarty. Także anodować można ale musisz zrobić najpierw analizę całości (podkowa, środek i haki) aby wiedzieć czy w ogóle można się za to zabrać. A jeśli nawet to odpowiednich kąpieli niestety nikt raczej nie zrobi dla jednej czy nawet kilkudziesięciu lag. A przynajmniej w sensownej cenie. 

Edytowane przez Punkxtr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...