Skocz do zawartości

[Trenażer] Co wybrać do MTB - Turbo Muin czy wałek?


Icetruck

Rekomendowane odpowiedzi

hejka,

 

Jestem prawie zdecydowany na Elite Turbo Muin, jednak z racji tego że nie jest to najtańszy sprzęt (oraz nie jeździłem jeszcze na żadnym trenażerze) chciałbym zasięgnąć porady.

 

1) Posiadam rower MTB na kołach 26" z terenowymi oponami, kaseta 9 rzędów.

2) Mieszkam w bloku i posiadam słyszących współlokatorów oraz sąsiadów.

3) Budżet na trenażer to ok 2000zł.

 

Kwestia pierwsza:

Bazując na powyższym potrzeba mi cichego trenażera. Tego jestem pewien i stąd wybór padł na Turbo Muin (chyba jedyny dostępny w Polsce model z bezpośrednim przeniesieniem napędu?). Dodatkową zaletą byłoby to, że jedyny dodatkowy zakup to kaseta do trenażera i mogę jeździć.

 

Dlaczego nie trenażer z wałkiem/rolką? Naczytałem się że są bardzo głośne (a może da się dostać coś cichego? w jakiej cenie?) oraz problem pojawiłby się z kołem/oponą. Zakładanie treningowej opony nie wchodzi w grę - ponieważ trenażera chcę używać jedynie w przypadku podłej pogody - natomiast gdy tylko ta pozwoli wolę jeździć na zewnątrz. Jedyną opcją pozostałoby więc zakupienie całego koła (koło + dętka(?) + opona + tarcza hamulca(?)) - co rodzi dość konkretne dodatkowe koszty.

 

Może jednak jest dostępny jakiś stosunkowo cichy trenażer z rolką w cenie która po wliczeniu dodatkowego koła byłaby konkurencyjna Turbo Muina?

 

Kwestia druga:

Jak odbywa się odczyt danych z trenażera? Dane chciałbym odbierać na komputerze PC, czego potrzebuję? Turbo Muin posiada ANT+ - czym to odbiorę? Czy może w zestawie jest już odbiornik do PC?

 

Kwestia trzecia:

Jakie dane jestem w stanie uzyskać z trenażera? Czym się różni tutaj Turbo Muin (czytałem że bardzo mało danych i kiepski szacunek mocy?) od trenażerów z rolką w tym zakresie cenowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trenazer rolkowy za 2000 zl juz sa dosyc ciche nawet. Zawsze mozna kupic o duzej mocy i jezdzic na wysokim obciazeniu trenazera a na miekkim przelozeniu roweru. Przez to obciazenie bedziesz mial to samo a kolo bedzie wolniej sie krecic co za tym idzie ciszej bedzie.

 

Ja przy swoim trenazeze 350 watt ( ktory jest malej mocy) jade srednio 25 km/h przy kadencji 90 jest na tyle cicho e film na tv moge ogladac tylko troszeczke podglasniajac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie ma jak jest? Uzywam jej tylko do kalibracji trenazera. Fakt, nie jest jakis gornych lotow. Jak chcesz krecic rozrywkowo-spolecznie, to i tak nie bedziesz uzywal ich softu. Do powazniejszych, przemyslanych, planowanych treningow sa odpowiednie aplikacje.

Co do wczesniejszych pytan, transmisja danych poprzez ant+. W zestawie powinienes miec ant+ dongle, wpinasz do usb i to wszystko. Nie pamietam czy bylo dolaczone do Turbo Muin smart b+, na pewno jest w Real Turbo Muin, rowniez dodaja plytke z video Alpe D'Huez.

Dane, takie jakie z kazdego innego trenazera: predkosc i kadencja. Moc nie jest transmitowana przez sam trenazer. Jest wyliczana przez apki na podstawie krzywych mocy. Podobno trenazery fluidowe sa dosc przewidywalne, tzn ze przy predkosci x moc bedzie zawsze y. Jedyny minus takiego rozwiazania jest, jak bys chcial wykorzystac jaki komputerek rowerowy pracujacy w ant+, moc nie bedzie wyswietlana.

Tu kolejna przewaga tego typu trenazerow nad rolkowymi, odpada dbanie o prawidlowy docisk opony i o cisnienie w niej, to ma wplyw na wskazywane wartosci mocy.

Ale i tu trzeba rozgrzac urzadzenie, zeby krzywa watow sie ustabilizowala, kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla potomnych mających podobne rozterki :)

 

1) NIE MA software Elite na PC - jabłuszko albo adroid, inaczej elite mówi wypad na drzewo

2) Zwift jest na tyle niedorobiony, że nie potrafi się sparować z trenażerem po Bluetooth (komputer potrafi się sparować - zwift nie) na supporcie zwifta radzą łączyć się trenażer -> appka na telefonie (jabłuszko/adroid) -> pc

3) ze zwględu na to co powyżej, dla osoby bez iphona/maca lub telefonu/tabletu z androidem trenażery Elite to kiepski wybór jeżeli chodzi o soft, tylko appki firm trzecich i (prawdopodobnie - bo wielu jeszcze nie testowałem) konieczność kupna ANT+ dongle na USB (ok. 200zł, Turbo Muiny i Kura nie mają w zestawie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych:
 

JEST software Elite (Elite Real) na PC! Ja mam :) Myslalem, ze jest dla wszystkich trenazerow ale wyglada, ze tylko dla tych z Real. 

Chociaz jak komunikacja odbywa sie poprzez ant+, to moze te nie-Real tez da sie obslugiwac przez Real Elite (?).

Ale zapewniam cie, ze nie tracisz wiele. Apki firm trzecich i tak beda lepsze. Ja zupelnie nie korzystam z tego softu. Uzywam TrainerRoad, ten jest na PC, Androida i iOS.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wychodzi na to że jest appka na pc, ale tylko dla "real" czyli Tubo Muin Real albo Drivo, natomiast Turbo Muin czy Kura (którego zakupiłem) nie są przez ten soft obsługiwane (przynajmniej tak wynika ze strony, spróbuję to jeszcze sprawdzić) zostaje im tylko My E-Training bez wersji pc (i appki trzecie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...