Skocz do zawartości

[serwis] Konserwacja amortyzatorów fox , rocznik 2016


bardok206

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym w najbliższym czasie rozpocząć serwis konserwacyjny w moich amortyzatorach fox (tj wymiana uszczelek i oleju). Przed rozpoczęciem  chciałem upewnić się że czegoś mi nie brakuje oraz czy dobrze wszystko sobie zaplanowałem.

 

Rower giant trance ltd 2 2016.

 

Amortyzatory 

 

 

2016 Performance Series FLOAT 
2016, FLOAT DPS, P-S, A, 3pos Evol SV, Giant, Trance 27.5 2 LTD, 7.875, 2.000, 0.2 Spacer, CM, RM, Climb F, 396C/3272C Logo  (id Cy72)
 
2016 Performance Series 32 FLOAT 27.5 140 FIT4 3POS
2016, 32, A, FLOAT, 27.5in, P-S, 140, 3Pos, FIT4, Met Blk, 396C/3272C Logo, 15QRx100, 1.5 T, 44mm Rake, OE (id Cy57)
 
Rzeczy potrzebne do serwisu to:
 
Do dampera :
FOX zestaw naprawczy dampera Float Line Air Sleeve ,803-00-142 (z fluidem)
 
Do przedniego :
FOX zestaw uszczelek 32 ,803-00-944
FOX olej 20 WT Gold 946ml ,025-03-010
 
Pozostanie mi załatwienie zamiennika aby wbić uszczelki do amortyzatora przedniego.
 
Serwis przeprowadzam podobnie jak na tych filmach:
 
Fluida się już podobno nie stosuje na gąbki w przednim amortyzatorze. Macz się je w wt20 gold.
 
 
Co do ilości oleju w lagach wdl: http://www.ridefox.com/help.php?m=bike&id=649
to dobrze rozumiem?
 
Strona Fit4 15cc 
Strona Air 10cc
 
Dzięki za każdą sugestie...
 
pozdrawiam
 
 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pozostanie mi załatwienie zamiennika aby wbić uszczelki do amortyzatora przedniego.

Tutaj świetnie sprawdzi się duży klucz nasadowy 32. Te nowe uszczelki bezkołnierzowe jest dość trudno nabić. Ja próbowałem to zrobić w zeszłym roku wg nieaktualnych tutoriali dla poprzednich uszczelek kołnierzowych i wciskałem ręką... Dopiero jak stwierdziłem, że się nie da poszedł w ruch klucz nasadowy i młotek gumowy i okazało się, że tak trzeba było do razu. Jak będziesz je nabijał pilnuj, żeby równo wchodziły.

Tak jak napisał kolega wyżej - potrzebny jest też smar do uszczelek kurzowych, taki który dobrze znosi wodę i nie niszczy gumy. Ja robiłem Molykote 111 - polecam (http://www.smary.elub.pl/14-molykote/96-molykote-111).

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze: Co Wam daje ten smar na uszczelkach? Ja od ponad 16 tyś km używam Foxa. Serwisuje go średnio co 3000 km. Nigdy smaru nie użyłem i przez cały okres między przeglądami działa płynnie i bez jakichkolwiek oznak zatarcia goleniu lub zniszczenia uszczelek (uszczelki wymieniam średnio co drugi przegląd czyli ok 6000km).

 

Osobiście bałbym się użyć smaru na uszczelkach, bo jeśli jakimś sposobem brud wejdzie do środka, to z rego smaru zrobi się pasta ścierna, która zedrze anodę.

Edytowane przez Kowal1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uczyłem się serwisu mojego amora z internetu i nigdzie tego nie widziałem. W manualach Fox-a nie ma o tym słowa. Jak ktoś chce kombimować z smarami to na własną odpowiedzialność. Ja będę to uważał za niebezpieczne z uwagi na możliwy efekt "pasty ściernej".

Edytowane przez Kowal1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze: Co Wam daje ten smar na uszczelkach? Ja od ponad 16 tyś km używam Foxa. Serwisuje go średnio co 3000 km. Nigdy smaru nie użyłem i przez cały okres między przeglądami działa płynnie i bez jakichkolwiek oznak zatarcia goleniu lub zniszczenia uszczelek (uszczelki wymieniam średnio co drugi przegląd czyli ok 6000km).

 

Osobiście bałbym się użyć smaru na uszczelkach, bo jeśli jakimś sposobem brud wejdzie do środka, to z rego smaru zrobi się pasta ścierna, która zedrze anodę.

 

 

Fox w damperach zaleca smarowanie komory powietrznej olejem który potem pozostaje na tłoczysku. 

Widelce starszej generacji miały kąpiel olejową i trzeba było z tym "żyć" że w środku był olej nie tylko tłumiący ale teżi smarujący. Jeśli uszczelki są kiepske to czy będziesz miał w środku olej czy nie to żywioły z zewnątrz przetrą powłoki na goleniach jeśli te są kiepskie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnych manualach smarowanie uszczelek jest pominięte ze względu na zastosowanie samosmarujacych uszczelek skf'a. W modelach oemowych czesto tych uszczelek nie ma i w takim przypadku smar jest obowiązkowy. Również w samosmarujacych warto go stosować.
Olej z gąbeczek nie dostaje się bezpośrednio pod uszczelki, bo oddziela je warga olejowa, nie smaruje więc uszczelek w wystarczającym stopniu, nie pomoże przy dostaniu się czegoś pod uszczelkę.
Za to smar ułatwi wyśliźnięcie się czegoś co wpadnie pod uszczelkę, poprawia uszczelnienie, zapewnia ciągły poślizg uszczelce ponieważ jest dużo trwalszy od nałożonego przez was oleju, ma też lepsze właściwości zabezpieczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja jest ciekawa, ale pewnie dużo zależy od warunków w jakich się jeździ. W moim przypadku głównym czynnikim szkodliwym jest piach i pył, którego szczególnie w suche lato jest pełno. Według mnie nieużywanie smaru się sprawdza. Gąbki w czasie serwisu są tylko delikanie przybrudzone i dalej nasączone, olej górą nigdy mi nie wyleciał, a lagi są w stanie idealnym. Osobiście nigdy smaru nie zastosuję.

Edytowane przez Kowal1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda uszczelka powinna być posmarowana z prostej przyczyny- łatwiej złożyć całość nie uszkadzając ;-) Żaden oring i żadna uszczelka nie powinna być sucha. Guma uszczelek i oringów szybciej się zużywa jeśli działa na sucho. Od 20 lat smaruję zimeringi i wszystkie uszczelki małą ilością smaru - nie zaszkodziło to żadnemu amortyzatorowi i damperowi jak dotąd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • Mod Team
W dniu 19.06.2018 o 22:17, niuti napisał:

pytanie, czy jest jakiś zamiennik foxa gold

No nie wiem...czytam i nie widzę pytania o 5W teflon. Ale mniejsza z tym.

Prywatnie zamiast tego wynalazku z teflonem bym wlał coś z lepkością na poziomie 15cSt@40 - np  Motorexa 2,5 w. Ale to nie znaczy ,że tak masz zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, niuti napisał:

Poza tym chodziło mi również o zamienniki olejów Fox Gold - znalazłem że podobno silkolene 10 czy 15 bodajże a fox 5wt teflon?

:) mniejsza z tym.

Jeśli nie mam tak zrobić to po co podajesz :) . A poważnie to co nie tak z tym Motorexem ? Po Rebie został mi motul 2,5 , ten sie nada ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...