Skocz do zawartości

[hardtail] Turystyka/XC (do 5000zł)


zarazek

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wyszło, że muszę kupić nowy rower, bo stary jest już stary i ma coraz więcej defektów

Mam 186 cm / 85 kg. Obecnie jeżdżę na 26" i jest mi z tym dobrze, ale podobno optycznie wydaje się jak dla mnie

trochę za mały. Patrząc na moje wymiary oraz na wysiłki marketingowe firm rowerowych

wygląda na to, że powinienem patrzeć na kobylaste rowery 29". Albo chociaż 27.5

Nie interesuje mnie ściganie, a zatem wolę ramę o bardziej wygodnej, niż wyścigowej geometrii. 

Najlepiej się bawię, jeżdżąc turystycznie rowerem po beskidzkich szlakach pieszych z kompaktowym bagażem

(np. duża podsiodłówka na sztycy, czasem namiot na kierownicy - czyli tzw. bikepacking)

i rower musi być na to gotowy. A zatem w miarę mocna rama i koła, nie jakieś tam wycieniowane do bólu rozwiązania.

Ale prawda jest też taka, że mieszkam na Mazowszu i 90% kilometrów przejadę po płaskich lasach, łąkach i piachu.

Rower będzie przepędzony po górach może ze 2-3 razy w roku.

Lubię mieć osprzęt nieco na wyrost, a zatem jakiś powietrzny RockShox i jak najwięcej XT. ;)

Budżet mam taki, że najchętniej kupię rower za 4.5 kpln, przeceniony po sezonie na 3.6-3.8. :)

 

Podsumowując:

- rower do turystyki all mountain

- rama bardziej wygodna, niż wyścigowa

- rama i koła solidne, a nie wycieniowane

- 29 cali (opcjonalnie: 27.5)

- powietrzny RockShox

 

Dotychczas zerkałem (ale zupełnie niezobowiązująco) na poniższe rowery:

- Scott Aspect 910 2016 (29")

- Kellys Thorx 10 2016 (27.5")

Edytowane przez Maniak
Edycja tytułu na prośbę autora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę podobnie jak Ty i kupiłem sobie ostatnio rower Kona Blast 2017 27,5 (na 29 czułem się jak na traktorze). Świetna, lekka rama light alu, fajna geometria ktora powoduje ze pozycja na rowerze jest bardzo wygodna. Wcześniej miałem Kona Fire Mountain 2013 ale mi ukradli więc musiałem kupić sobie nowy rower. Padło na Konę i nie żałuję.

Edytowane przez michalr75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jeszcze fajne sprzęty:

https://www.canyon.com/pl/mtb/grand-canyon/

 

Jak nie masz realnego porównania 27er vs 29er, to przy twoich warunkach brałbym 29er. Cube ma niezłe przeceny i turystyczne geometrie, może jakiś polski ... Romet.


 

 

kupiłem sobie ostatnio rower Kona Blast 2017 27,5

 

Czy ja dobrze widzę, rower za 4k i manetki Sh. Altus ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabrycznie tak, co nie jest jakoś specjalnie dziwne patrząc na to co wkłada konkurencja do rowerów za taka kasę. Swój rower kupiłem po sezonie, wiec w cenie 4k zmieściłem sie z pełnym osprzętem Deore, od manetek, przez przerzutki przód tył do hamulców.

 

Wysłane za pomocą mTalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa ta rama Primala - ta dospawka (zastrzał) między rurą siodłową, a poziomą może zabezpieczać ramę przed pęknięciem (np. od podwieszonej, dużej sakwy podsiodłowej) - chyba, że się mylę.

Co nie zmienia faktu, że sam na składanie od zera raczej się nie będę porywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa ta rama Primala - ta dospawka (zastrzał) między rurą siodłową, a poziomą może zabezpieczać ramę przed pęknięciem (np. od podwieszonej, dużej sakwy podsiodłowej) - chyba, że się mylę.

Co nie zmienia faktu, że sam na składanie od zera raczej się nie będę porywał.

Składanie jest prostsze i przyjemniejsze niż możę się wydawać na piewszy rzut oka. No i daje sporo satysfakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower AM wiąże się z konkretną geometrią, a wbrew tytułowi tematu szukasz po prostu zwykłego XC sądząc po linkach ;)

Nie wiem jak to się będzie miało do Twoich wycieczek po górach z tymi wszystkimi bambetlami przytroczonym do ramy, bo rozumiem że to nazywasz „all mountain”, ale może rzeczywiście sztywniak AM nie byłby tu od rzeczy. Coś pokroju Primala czy Jiga.

 

Nie zawracałbym sobie też za specjalnie tyłka „powietrznym rokszoksem” bo w tym budżecie to będzie i tak podstawowy model nie odbiegający w niczym od podobnej konkurencji. Podobnie z gratami XT, warto to mieć taką manetkę, a reszta jest dyskusyjna. A już na pewno nie dałbym się nabrać na jakąś kaszaniastą konfigurację okraszoną zmieniarkami XT kosztem istotniejszych rzeczy.

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wbrew tytułowi tematu szukasz po prostu zwykłego XC

 

Racja, źle się wyraziłem. All-mountain ma konkretne znacznie co do typu roweru. 

Ja szukam wygodnego hardtaila pod turystykę górską/XC (bez ścigania). :)

 

 

 

A już na pewno nie dałbym się nabrać na jakąś kaszaniastą konfigurację okraszoną zmieniarkami XT kosztem istotniejszych rzeczy.

 

Jakie są te istotniejsze rzeczy od zmieniarek i "bieda-rokszoksa"? Pytam poważnie. Układ hamulcowy? Rama? 

 

 

 

Składanie jest prostsze i przyjemniejsze niż możę się wydawać

Składanie to nie problem - wielokrotnie rozbrajałem ramy do zera i uzbrajałem ponownie. Ale trzeba mieć dużą wiedzę o sprzęcie

(albo spędzić dłuuugie godziny na forach i w internetach) oraz jako takie dojście np. do hurtowni sprzętu lub zaprzyjaźniony sklep

z dużymi zniżkami. 

 

 

 

Tu jeszcze fajne sprzęty: Canyon | MTB | GRAND CANYON

 

Z tej firmy budżetowo mógłbym się szarpnąć maksymalnie na te modele (2017): AL SL 6.9 oraz AL 6.9.

Czy można uznać, że one mają tzw. "kwadratową geometrię", czyli są mniej sportowe i mniej się człowiek na nich wyciąga? (bo takich właśnie szukam)

Edytowane przez zarazek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy można uznać, że one mają tzw. "kwadratową geometrię", czyli są mniej sportowe i mniej się człowiek na nich wyciąga? (bo takich właśnie szukam)

 

Widzę na zdjęciach twoje obecne ustawiania roweru 26' i właśnie te Canyony powinny być odpowiednie do podobnych ustawień / sylwetki w 29er. Podobne geo mają również inne marki jak Cube, KTM, w sumie chyba nadal większość 29er ma turystyczną geo lub jest gdzieś pół na pół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Chodziło mi o wskazanie zbliżonego jakościowo modelu Scotta lub Cube'a (nawet jeżeli są droższe od GC AL 6.9).

 

2. I czy faktycznie przy moich potrzebach (opisanych powyżej) warto wywalić kasę na 6.9, zamiast poprzestać na 4.9.

Edytowane przez zarazek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co na radarze do porównań widzę takie modele (z geometrią bliższą komfortu, niż ścigania):

GRAND CANYON AL 6.9

SCOTT ASPECT 910

CUBE ATTENTION SL

UNIBIKE EXPERT 29

 

 

P.S. W GC kalkulator podpowiada mi rozmiar L (186 cm wzrost, 87 cm wykrok).


P.S.2 Czy mi się zdaje, czy ROSE nie ma nic ciekawego jak dla mnie w obecnej ofercie? Bardzo mi się podoba, że można u nich konfigurować rower. Szkoda że w Grand Canyon nie da się wychrzanić tych beznadziejnych XKingów...

Edytowane przez zarazek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...