Skocz do zawartości

[Korba] Singlespeed w rowerze MTB


BeniuFilozof

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym spróbować jazdy na singlespeedzie, dlatego postanowiłem przerobić mojego Arkusa, którego używam zamiast komunikacji miejskiej przez cały rok plus jako środek transportu zamiast auta te ok. 10 km czasami.

 

Cały mój mechanizm korbowy jest i tak do wymiany. I tu moje wątpliwości - wydaje mi się, że najlepszą byłaby korba z wymiennym blatem (blatami), tylko zastanawiam się czy korba z jednym blatem czy lepiej z dwoma, aby nie trzeba było jej wymieniać jeśli będę potrzebował wrócić do moich 8 biegów z tyłu. 1x8 to chyba nie wypali, bo nawet nie ma takich korb pewnie (wszystkie pod wąski łańcuch na 10 przełożeń z tyłu). Ewentualnie, czy istnieją korby z dwoma lub trzema blatami, z których da się tymczasowo nieużywane blaty wykręcić ? W ostateczności można oczywiście zdjąć przednią przerzutkę i założyć łańcuch na któryś blat.

 

Wiedza moja jest znikoma w tej kwestii, więc proszę o wyrozumiałość :)

 

 

I jeszcze kwestia widelca - jakiś tani stalowy można dorwać gdzieś, tylko taki, co by nie upośledzał geometrii ? Aktualnie jest XCM 100mm których już prawie wcale nie działa i tylko niepotrzebnie ciąży. Z tego co patrzyłem po najtańszych stalowych, to wszystkie są krótkie oś-korona. Aha, i stery mam Ahead.

Widelce od Surly chodzą po prawie 500 zł, co mija się z celem - ma to być po kosztach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ewentualnie, czy istnieją korby z dwoma lub trzema blatami, z których da się tymczasowo nieużywane blaty wykręcić

Istnieją. Jedynie najtańsze korby są nierozbieralne  i zakładam że taką właśnie masz. Spokojnie możesz kupić jakąś 2/3 rzędową i pozbawić jej zębatek. Jeśli zajdzie potrzeba zastąpisz je podkładkami żeby wszystko dobrze skręcić. 

 

Jakie rozwiązanie jednobiegowe w tylnym kole planujesz? Bo to w pewnym sensie wymusza zakup odpowiedniej korby. O ile w przypadku pojedynczej zębatki na bębenku nie ma problemu z linią łańcucha o tyle w przypadku wolnobiegu jednorzędowego trzeba myśleć o krótszym suporcie i ewentualnie korbie jednorzędowej w celu ustawienia idealnej linii łańcucha. Ale to rozwiązania na przyszłość bo zakładam że teraz będziesz używał wąskiego łańcucha z napinaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu planuję zdjąć kasetę i założyć jakąś zębatkę z podkładkami, do tego pewnie napisznacz zamiast przerzutki. Zmieniać piastę na wolnobieg, przeplatać koło to raczej mija się z celem a plusy żadne.

 

Zębatkę na tył mam wybrać pierwszą lepszą (i najtańszą) byle tylko miała odpowiednią liczbę zębów? I Korba w takim razie też prawie wszystko, byle tylko odpowiednią szerokość miała (na to się mówi długość suportu?) Standardowo chyba w tanich rowerach mtb dają 150mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie z bębenkiem jest bardzo sensowne. 

 

Co do zębatek - może być jakaś najtańsza, może być taka z szerszą podstawą, bo ryzyko wyszczerbienia jest mniejsze.

 

Ale jak chcesz tylko spróbować to ja bym się nie szarpał tylko zdobył z jakiejś zużytej kasety. Jeśli nie masz możesz poprosić na forum, ktoś na pewno w cenie wysyłki odda i może akurat trafi się niezużyta ta której potrzebujesz. Tak czy inaczej fajnie mieć ze dwie zużyte kasety żeby wyjąć z nich podkładki do ustawienia linii łańcucha a dokupić ewentualnie samą zębatkę. 

 

Możliwości ustawienia linii łańcucha są tak duże że ja bym suportu nie zmieniał tylko dokupił pod ten co masz korbę ze zdejmowanymi blatami. Wystarczy jakaś najtańsza czy nawet same używane ramiona plus zębatka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też bym tak zrobił, tylko mój suport prawdopodobnie jest już na wykończeniu. Cały czas coś trzeszczy, luzy są, i czasem nawet ramię lewe mi się odkręci od pedałowania. Może to tylko kwestia korby, zapytam w jakimś serwisie w Krakowie. Moja korba to Truvatic X-flow - http://www.niko-bikes.com/shop/userfiles/productimages/product_286.jpg a suport to nie wiem nawet.

 

Łańcuch mogę zostawić ten co mam 8rz, o ile tylko nie jest za bardzo wyciągnięty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, jak nie jest rozciągnięty może się przyjmie na nowej zębatce. 

 

Mimo wszystko suport zostawiłbym takiej samej długości. 

 

Jeśli jest w znośnym stanie pozostaje znaleźć rozbieralną korbę na kwadrat i po prostu ją zmienić. Jeśli nie zmieniając korbę możesz rozważyć zmianę suportu na inny, z wielowypustem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy kupię korbę dedykowaną pod 8,9, 10 rz to nie ma znaczenia? Odkręcając blaty i zostawiając tylko jeden, mogę zrobić sobie napęd, powiedzmy 1x8 lub 1x9, tak jak wszystkie górskie rowery teraz mają (z tą różnicą, że 8 lub 9 z tyłu zamiast 10) ? Muszę stosować to coś czerwonego, co jest przy korbie na tym zdjęciu ?:

http://sport-raporty.bikeboard.pl/images/galerie/slider-dyga4g_tn_img_4745.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia jaką korbę kupisz. Ale jakbyś chciał zrobić później napęd 1xX to znaczenie będzie miało to jakiej zębatki na korbie użyjesz. Ja singluję na zębatce 10sp na korbie i łańcuchu 8sp także to też jest kwestia względna (może się szybciej zużyje). 

 

 

Napinacza takiej jak na zdjęciu nie potrzebujesz, łańcuch będzie na swoim miejscu dzięki ustawieniu poprawnej linii łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ja bym się nie szarpał tylko zdobył z jakiejś zużytej kasety
Ja bym zainwestował w typowo singlową z zębami bez systemu HG bo z takiej z kasety często spada.....tym bardziej jak będziesz miał spięte na sztywno lub z napinaczem. Kilka razy o mało zębów nie wybiłem... jak używałem tych z kaset. Dobrze dobrać linię łańcucha i podstawa SZEROKI łańcuch. Koszt zębatki singlowej to jakieś 20 zł. Pamiętaj że nie masz haków przesuwnych!!  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam haki przesuwne i wprawdzie zajechałem tylko dwie zębatki z kaset (bo za dobrze się trzymają) z tym że jedną na wytrzymalszym łańcuchu 6/7/8 rzędowym a drugą na szerokim (przez pewien czas się układała) i nigdy przy odpowiednio naciągniętym łańcuchu mi nie przeskoczyło. Kolega jeździł podobnie (zębatka z kasety + łańcuch 6/7/8 + napinacz) i też się nie skarżył. 

 

Owszem - docelowo nie jest to idealne rozwiązanie ale do tego co planuje autor - czyli spróbowania jazdy na singlu według mnie wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem chyba co trzeba, czyli

-korbe Alivio na Hollowtech, bo ten Truvativ co go mam już chyba do niczego się nie nadaje

-zębatkę 13T Dartmoor S-Force

-napinacz

 

teraz się zastanawiam, czy to się da połączyć. Łańcuch spróbuję najpierw dać ten co mam, czyli tanie shimano pod 8sp, może się przyjmie. Teraz moje wątpliwości są następujące: zębatka jest chyba grubsza, a korba ma zęby cieńsze, i jaki potem dać tam łańcuch, szeroki, dedykowany do singlespeed jak shimano nexus czy jakiś inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...