Skocz do zawartości

[wymiana - modernizacja napędu ] zmiana 3x9 na 2x9


vintage1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów .

Prosiłbym Was o wskazówki jak najniższym kosztem wymienić napęd jak w temacie.

Jestem posiadaczem Scott scale 40 2008 z lekkimi przeróbkami.

Napęd to :

- dźwignie przerzutek : shimano Deore LX M580 Rapidfire Plus

- Przerzutka przód: Shimano Deore LX M580

- Przerzutka tył: Shimano Deore XT M772, Shadow

- Korby: Shimano Deore LX, 44-32-22 z.

- Kaseta Shimano XT M770 CS-M770 9rz 11-34T ( zakup 2015r)

 

Jestem z Olsztyna, wiec u nas górek zbyt wiele nie ma :-).

Lubię sobie pojeździć sportowo i nie ukrywam ze w przyszłym sezonie popróbuje swych sił na maratonach .

Na chwile obecna mam ten rowerek, aczkolwiek jak trafi mi sie jakaś solidna promocja na rower na 29 kołach to wówczas wymiana.

Będę wdzięczny za pomoc i wszelakie wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potrzebujesz na podjazdach 22? jka nie to bym na twoim miejscu zmienił blaty na 24+38(ew. 24+36 bo 38 jest dość duży przeskok), sam jeżdżę w takiej konfiguracji i jestem zadowolony, przełożeń mi nie brakuje ani pod górę ani w dół (maks prędkość osiągnąłem 58km/h) do tego przednia przerzutka od 2x10 i będziesz zadowolony ;)

 

Wysłane z mojego MI 3W przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniać manetki nie musisz, przerzutkę zmienić warto ponieważ przerzutka 3x "wisi" dość daleko od blatu przez co łańcuch może często spadać, u mnie tak było- ale ja się bawię w "jazdę z górki" ;)

 

Wysłane z mojego MI 3W przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hola hola z tymi przerzutkami do 2x9. Prawidłowo powinieneś w swoim układzie dać przerzutkę M665 (SLX) od systemu 2x9, ale dodatkowo wymaga ona rockringa, bo łańcuch potrafi przelecieć na prawe ramię (regulacja nie pomaga, inna konstrukcja wodzika).

Inne rozwiązanie to przerzutki od 2x10 (w grę wchodzi tylko Deore do blatu 36/38z) ale... Tu warto zastosować także łańcuch od 10rz, bo wodzik tej przerzutki jest już węższy i z szerszym łańcuchem 9rz będzie dochodzić do drobnych tarć w skrajnych przełożeniach.

 

Co jeszcze warto zrobić? Mając zestaw pierwszy warto dać 1,5mm podkładki pod blat i młynek, to pozwoli na przesunięcie lini łańcucha korby o 1,5mm do pozycji 45,3mm, a więc niemal idealnie z kasetą. Przerzutka obsłuży taką modyfikację, a napęd będzie działał perfekcyjnie w całym zakresie i z każdej zębatki korby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie trzeba używać łańcucha 10s bo wodzik przerzutki jest szeroki i nic nie ociera.... wiadomo to już od dawna, i mój zestaw to potwierdza.

Dodatkowo nie warto dawać żadnych podkładek bo wtedy może być problem z miejscem na oponę i do tego na ostatnich przełożeniach (których w tej konfiguracji będziesz często używać) będzie dość duży przekos.

Wysłane z mojego MI 3W przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie trzeba używać łańcucha 10s bo wodzik przerzutki jest szeroki i nic nie ociera.... wiadomo to już od dawna, i mój zestaw to potwierdza.

W całym zakresie pracy obu zębatek korby i kasety? W 2x9 łańcuch o nic nie trze, można jechać na 1x9 jak i 2x1 i mowy o tarciu nie ma. 

 

 

 

Dodatkowo nie warto dawać żadnych podkładek bo wtedy może być problem z miejscem na oponę i do tego na ostatnich przełożeniach (których w tej konfiguracji będziesz często używać) będzie dość duży przekos.

Nieprawda, musiał byś założyć opony chyba 3" by doszło do ocierania łańcucha o oponę. Przy oponach 2.4 pozostaje nadal 1cm luzu i tyle w zupełności wystarczy na błoto oblepione na oponie.

Drugie tez jest nieprawdą. Przerobiona korba 3rz w 2rz będzie miała linię łańcucha 46,8mm, a na kasecie mamy ok. 45mm. Pozostawienie w ten sposób właśnie doprowadza do większego przekosu na biegu 2x1 niż 1x9. Problemem w przerzutce od 10rz będzie co innego, zakres jej pracy przystosowany do lini łańcucha 48,8mm a nie 45,3mm. Dla tego stosując przerzutkę od 10rz w napędzie 2x9 trzeba postępować ostrożnie z ewentualna korektą LŁ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

człowieku nie mieszaj proszę cię... nie ma sensu stosować podkładek tylko po to żeby zmniejszyć przekos na przełożeniach których się używa tylko okazjonalnie... szczególnie kosztem przekosu na "wyższych" biegach, przerzutka 2x10 bez problemu poradzi sobie z taką linią łańcucha (tą bez podkładek) bo przy korbie 2x10 ma jeszcze spory zakres regulacji, łańcuch nie ociera w żadnym ze skrajnych przełożeń.

btw. moja korba 2x10 ma jeszcze "gorszą" linię łańcucha i jakimś "magicznym" sposobem działa bardzo fajnie więc nie rozumiem po co się tak upierasz żeby ktoś "poprawiał" linię łańcucha.

Pozdrower

 

Wysłane z mojego MI 3W przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko zwracaj uwagę na przerzutkę, musi być Deore do max blatu 36/38 a nie 38/42. A czy zmienić łańcuch na 10s sam zdecydujesz gdy zobaczysz, jak napęd będzie pracował po regulacji.

Zwróć tez uwagę na zębatkę 36z która zastosujesz. W 9rz mamy dwa rodzaje, trekingowa i AM. Pierwsza jest profilowana do działania z młynkiem 26z, a druga z 22z. Nie ma zębatki profilowanej do 24z co nie znaczy, że się nie da. Mimo wszystko wstawił bym 36 od M665, powinno zaskoczyć z 24z, to mała różnica zębów (najwyżej łańcuch się sklinuje pomiędzy zębatkami). Kiedyś przy zmianie kasety wstawisz 11-32 i powrócisz do układu 36/22 korby.

 

 

człowieku nie mieszaj proszę cię... nie ma sensu stosować podkładek tylko po to żeby zmniejszyć przekos na przełożeniach których się używa tylko okazjonalnie...

Pierniczysz głupoty, po to mamy kasetę 9rz i korbę 2rz by używać maks ile się da i tu nie ma być mowy o jakiś okazjach, ma działać perfekcyjnie w całym zakresie i tyle, a do tego działając jak najmniej szkodliwie dla napędu.

 

 

 

moja korba 2x10 ma jeszcze "gorszą" linię łańcucha i jakimś "magicznym" sposobem działa bardzo fajnie więc nie rozumiem po co się tak upierasz żeby ktoś "poprawiał" linię łańcucha.

Działa fajnie, ale czy idealnie dla trwałości napędu? Nie, nie bo usytuowanie blatu w pozycji ponad 52mm to kiszka w przypadku jazdy na największych zębatkach kasety. 

http://uzurpator.com.pl/?linia-lancucha,117

Uważam, że jak już przerabiać, to zrobić to kompleksowo i poprawnie, eliminując tym samym pewne niedociągnięcia konstrukcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak niby ma ta linia łańcucha szkodzić napędowi jak nie używam przełożenia 2x1? i nie wiem jakie ty masz opony 2,4 ale u mnie przy oponie z REALNĄ szerokością 2,3" jest już tylko 2-3mm luzu między oponą a łańcuchem (na korbie do 3x9, nie 2x10)

Podtrzymuję swoją tezę że nie warto się bawić w podkładki, ponieważ autor tematu itak będzie miał lepszą linię łańcucha niż ja z blatu, a jazda na przełożeniu 2x1 jest na tyle żadka w porównaniu z 2x8/9 że lepiej aby na tamtych biegach łańcuch był mniej zagięty. Po co poprawiać coś co jest bardzo dobre?

 

Wysłane z mojego MI 3W przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówisz za siebie, inni używają. Ja po ustawieniu LŁ korby na 45,3mm śmiało jadę po całości bo wiem, że lepiej się już tego ustawić nie da, tak po prostu jest idealnie.

Mam zrobić ci zdjęcia odległości łańcucha od opony? 8mm przy balonie 56mm, przy 60mm wyszło by ok. 6mm. Moim zdaniem jeszcze akceptowalna odległość.

 

 

Podtrzymuję swoją tezę że nie warto się bawić w podkładki, ponieważ autor tematu itak będzie miał lepszą linię łańcucha niż ja z blatu,

Ależ tak, to jest niepodważalne tym niemniej, bawiąc się w przeróbki można przy okazji pokombinować jeszcze bardziej (w przypadku zastosowania przerzutki M665).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie prosiłbym Was o jeszcze jedna podpowiedz.

Czy poniższe zębatki bedą ze sobą współgrały ?

 

- Zębatka Shimano XT FC-M780-10 AE-Type 24T lub Zębatka Shimano XT FC-M785 24T (dedykowane na 10s). Te dwie wpadły mi w oko lecz dedykowane są na 10s.

 

- Zębatka Shimano Saint FC-M810-2 / FC-M665 36T 104mm (dedykowane na 9s)

 

Czy owe zębatki nie bedą sie "gryzły " ? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...