Skocz do zawartości

[korba] Pomoc w doborze zębatki


qlka2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Prosiłbym o pomoc w doborze środkowej zębatki korby.

Mam obecnie zamontowaną (jeżeli wierzyć specyfikacji fabrycznej roweru) korbę chyba Deore LX o oznaczeniu FC-MC570-4.

Sprzęt mniej więcej około roku 2000. Ilość zębów odpowiednio 22x32x44 T.

Do wymiany mam na pewno blat środkowy bo po wymianie kasety z tyłu i założeniu nowego łańcucha przy mocniejszym naciśnięciu pedałów przeskakuje.

Na samej zębatce pisze Tylko "Shimano" oraz "M9 V-32". Jest jeszcze oznaczenie "DA".

Szukałem na Allegro i są takie zębatki ale nie wiem czym się różnią. Jedne są czarne inne srebrne (taką aktualnie mam), jedne są opisane jako Deore, jedne Alivio ale też w danej grupie są różne modele.

Mógłby mi ktoś doradzić która będzie najbardziej optymalna. Jeżeli miałbym do wyboru parametry wytrzymałość czy niższa waga to zdecydowanie kierowałbym się w stronę wytrzymałości.

Pozdrawiam i czekam na w miarę szybką odpowiedź bo chcę blat kupować.

Bart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A są jeszcze jakieś inne numery tarcz Deore i liczbie zębów 32. Każda będzie pasować czy muszę się kierować jakimś oznaczeniem?

Czym te tarcze z grupy Deore np. różnią się między sobą.

Jeszcze takie pytanie poza konkursem.

Czy wywalona zębatka nr 2 na której mi przeskakuje dyskwalifikuje dwie skrajne również?

Czy one po prostu z racji mniejszych przeciążeń i rzadszego używania są mniej wywalone?

Na tamtych przeskakiwania nie zanotowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym się np. różni FC-M590 od FC-M591 ?

Obie są pod 9 rzędów.

Mam katalog Shimano ale nic z niego nie wynika. Co ciekawe grupy Alivio w zębatkach nie widzę np.

Zastanawia mnie też fakt że piszą że dana zębatka jest pod 44-32-24 T a  u mnie najmniejsza ma 22 T.

Ma to znaczenie?

I co oznacza FC-M590-L i FC-M590-S ? Tylko kwestia koloru czy co innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i beret.

Kupiłem takie coś:

Shimano zębatka 32z FC-M532 FC-M590

i nie pasuje.

Niby rozstaw śrub ten sam ale nie pasuje średnica osadzenia na korbie.

W starej jest 90 mm a w tej jest 88.

Szkoda że Shimano w katalogu nie podaje tego parametru skoro robią różne średnice widocznie.

Nie wiem teraz co mam z tym robić.

Mogę to doszlifować do mojej średnicy czy raczej szukać innej tarczy?

Do zeszlifowania byłyby tylko te kawałki blachy które się opierają na korbie.

Może miał ktoś podobny problem i jakoś go rozwiązał?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiłowałem badziewie do odpowiedniej średnicy i poskładałem to do kupy.

Przeskakiwać nie przeskakuje na tym biegu ale średnio umie zrzucać na najmniejszą zębatkę.

Niby zakresy są ustawione, do góry jakoś idzie ale też szału nie ma. Najgorzej zrzuca się z przodu  na najmniejszą.

Nie wiem z czego to może wynikać.

W drugim rowerze mam przedpotopowe blaty firmy Sachs które nie mają żadnych stref tylko sa płaskie i tam wszystko chodzi jak mydełko.

A tutaj jest dalej problem.

Nie jest tak że musi się to dograć do nowego łańcucha?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...