Skocz do zawartości

[wybór osprzętu] lepsze przerzutki czy kaseta?


citrix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jeżeli miałbym wybierać między rowerem trekkingowym, który posiada trochę lepsze przerzutki (Altus/Acera zamiast Tourney), ale wolnobieg a rowerem, który posiada kasetę, ale najtańsze przerzutki Tourney, to który powinienem wybrać? Czy najważniejszym kryterium jest posiadanie kasety, a potem dopiero należy patrzeć na jakość pozostałego osprzętu, czy są równoważne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie kaseta.

 

Jaki to model, że posiada i kasetę i Tourney? Tourney nominalnie (oprócz najnowszych serii - TX-800) jest pod 5,6,7 rzędów, a kasety to obecnie raczej minimum 8 rzędów. Co to za konstrukcja? Chyba, że to najnowszy Tourney TX-800, to wtedy w ogóle bym się nie zastanawiał, tylko brał kasetę i Tourneya.

Sam mam wolnobieg i coraz bardziej skłaniam się ku wymianie. Problem jest taki, że z wymianą wolnobiegu na kasetę wiąże się wymiana piasty tylnej, przeplecenie i centrowanie. Do tego manetki, przerzutka itd. Koszt w przypadku najtańszych komponentów minimum 200pln. Najlepszy możliwy wolnobieg od Shimano - HG37 kosztuje obecnie ponad 60pln, co jest zupełnie nieopłacalne, a i tak nie osiągnie się takiej rozpiętości zaresów, jak na najtańszej kasecie, szczególnie po stronie biegów najtwardszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mój błąd wynikający z nieznajomości tematu (dopiero szukam roweru i zacząłem się tym interesować). Bo rzeczywiście przerzutki tylne przy kasecie to już raczej co najmniej Altus/Acera. Przednie przy kasecie bywają Tourney. I tą przednią się zasugerowałem zadając pytanie. No i oczywiście bywają sytuacje, że w przypadku wolnobiegu zastosowano przerzutki Altus/Acera a nie Tourney.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już trochę na tym forum czytałem odpowiedzi na pytania innych ludzi i sam podpytywałem. Chciałbym wydać na niego jak najmniej, bo nie zamierzam nim rocznie jeździć tysięcy km, ale jednocześnie nie chciałbym marketowego, żeby się za szybko nie rozpadł. Wyszło, że najodpowiedniejszy byłby dla mnie Spartacus Premier 3.0. za 1149 zł. (+ min. 50 zł. za przegląd zerowy w jakimś serwisie). Niestety można go kupić w Łodzi tylko przez internet. Zamierzam jeszcze popytać w sklepach rowerowych, jakie mają najtańsze rowery trekkingowe z kasetą, ale nie liczę, że za tą cenę dostanę coś sensownego w sklepie stacjonarnym. Oczywiście te 1149 zł. to nie jest moja absolutna górna granica, ale nie chciałbym wydać więcej niż 1500 zł. (a i to z odpowiednim uzasadnieniem wyższej jakości niż ten Spartacus).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na tą cennę to Spartacus nie jest zły jednak niewiem czy nie lepszy będzie rower na sztywnym widelcu.  Ten amorek tam to bardziej atrapa i wiele nie pomoże. 

Jest bardzo podobny rower na sztywnym widelcu http://www.rowerynajtaniej.pl/pl/p/Rower-28-KANDS-Alfa-City-Meski-Czarno-Czerwony-2015/410

 

Możesz również rozważyć rower z Decathlonu. Ma trochę słabszy osprzęt ale za to dożywotnią gwarancję na ramę, widelec, mostek, kierownicę

http://www.decathlon.pl/hoprider-300-mski-id_8307664.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Jeżeli chodzi o tego Kandsa to niestety potrzebuję dwóch szt. w dwóch różnych rozmiarach (na 175 cm i na 182 cm). A jest dostępny tylko 21". Poza tym trochę się obawiam kupowania roweru przez internet. W transporcie wszystko się może zdarzyć, czego nie zauważę przy odbiorze. Poza tym w przypadku reklamacji muszę go wysyłać. Choć wiem, że przez internet, w dodatku ubiegły rocznik będzie taniej. Co do tego z Decathlona to poważnie się nad nim zastanowię. Żeby tylko jeszcze był inny kolor niż srebrny ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podają w opisie: "Kaseta Sunrace 7-rzędowa" to może być wolnobieg? Że słów "kaseta" i "wolnobieg" używają zamiennie? Nie mam daleko do Decathlona to w wolnej chwili podjadę i się upewnię u obsługi (mam nadzieję, że będą wiedzieli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że kaseta jest siedmiobiegowa nie znaczy że piasta musi mieć bębenek pod 8 biegów. Z reguły - nie spotkałem się z inną opcją - jeśli kaseta ma 7 biegów to bębenek jest pod siedem biegów.

Do rekreacyjnej jazdy bez problemu wystarczy 7 biegów. Najtwardszy/najszybszy bieg będziesz miał taki jak przy kasetach 8-9 biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biegów nie muszę mieć aż tak dużo. Jak pisze tobo, do rekreacyjnej jazdy raczej po prostym terenie 7 powinno wystarczyć. Szukałem opinii o rowerach Decathlon. Nie są najgorsze. I plus w porównaniu z zakupem przez internet, że serwis na miejscu, w dużym sklepie, który raczej nie kombinuje i trzyma się przepisów dotyczących reklamacji. Szkoda, że nie ma w Polsce dużych rowerowych sklepów internetowych, tak jak w przypadku branży RTV/AGD (jak morele czy agito), które zapewniałyby serwis posprzedażowy na odpowiednim poziomie, bez ryzyka konieczności wykłócania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc popytałem w sklepach stacjonarnych o najtańszy rower z kasetą i takie oferty dostałem:
Maxim MT 2.3 1599 zł.
Maxim MT 2.1 (wolnobieg, ale wyprzedaż) 699 zł.
Kross Trans Pacific 1899 zł.
Unibike Vision 2015 1502 zł.
Saveno Exeter 1650 zł.
Unibike Flash 1549 zł.

Czyli szału nie ma jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. Także chyba zostanie ten Decathlon (o ile jest z kasetą), ewentualnie Spartacus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kands Maestro 2014, w tej cenie wszystko w Alivio ma, czasem jeszcze mają go po magazynach.

Fakt jest taki że tanie zmienić tylną przerzutkę niż piastę i kasetę chociaż jeśli nie zależy ci na osprzęcie a rowerem będziesz jeździł rekreacyjnie to nawet na Turneyu troche pojeździsz. Znam przypadki że ludzie kręcą na Turneyach całymi latami zanim połapią luzy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...