Skocz do zawartości

[manetka] 5 przerzutek - problem z przerzutkami


Igulla

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam pojęcia czy tytuł jest adekwatny do problemu.

 

Jeżdżę damką, fioletowym marsem, ma prawie tyle lat co ja, trzyma się znacznie lepiej, bo co kogoś spotkam pyta "nowy rower?" - nieważne.
W zeszłym roku rozwaliłam manetkę, odłamała jej się plastikowa rączka.
Ma 5 przerzutek, przez co większość serwisów rowerowych powiedziało, że takiej manetki nie mają (ponoć standardem jest 6), w końcu udało mi się samej znaleźć jedyną na allegro shimano manetkę mającą 5.

Montował mi ją znajomy przy czym, teraz mój rower ma 2 przerzutki- 1 lub 2 (zależy co wskoczy), a cała reszta przeskakuje na 5.

 

Czy to może być wina złego montażu lub manetki? czy jeśli manetki (załóżmy że złą kupiłam, a serwisy nadal będą twierdzić, że na 5 nie są wstanie mi znałatwić) to czy można jakoś zamontować manetkę na 6 przerzutek, a jedna po prostu nie będzie działać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie piszesz jakiego rodzaju jest ta tylnia przerzutka. Jeśli jest ona wbudowana wewnątrz piasty tzw. system planetarny to nalaży naprawić złamaną manetkę wykonując wierną w miare możliwości kopię z metalu. Jeśli na kole piasty jest pięciotryb to wymienić na sześciotryb i założyć manetkę z indeksacją F6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie piszesz jakiego rodzaju jest ta tylnia przerzutka. Jeśli jest ona wbudowana wewnątrz piasty tzw. system planetarny to nalaży naprawić złamaną manetkę wykonując wierną w miare możliwości kopię z metalu. Jeśli na kole piasty jest pięciotryb to wymienić na sześciotryb i założyć manetkę z indeksacją F6.

 

Jest na kole, 5-tryb (jak to nazywasz) - ale on jest w pełni sprawny zanim złamałam poprzednią manetkę, albo przynajmniej był.

Wymiana na sześciotryb jest konieczna? (i czy jest droga)

 

Manetka jest nowa kupiona - coś takiego (http://www.megabikes.pl/images/11307.jpg)

Po prosotu mam wciąż nadzieje, że przy kole wszystko jest w porządku i manetka jest ok

a coś poszło nie tak przy montażu przez znajomego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SIS - System Index Shifting miał swoją premierę w 1984 r. i dotyczył 6-trybów. Na 5-trybach nigdy on nie funkcjonował. To tak trochę histori. Plastikowa manetka nadaje się jako atrapa na wystawe, dlatego proponowałem wykonanie metalowego odpowiednika. Musisz to skonsultować z jakimś miejscowym ślusarzem. Tam powinna być taka kulka która przeskakuje zagłębienia, w plastiku te zagłębienia szybko tracą swoje właściwości i indexowania brak.Można otrzywiście przerzucać bez indexowania bo tak było w tamtych czasach tylko że musi być mocniej dokręcona/zaciśnięta dzwignia manetki tak żeby samoczynnie sama się nie przesuwała co w wykonaniu z plastiku też raczej jest utrudnione.

Wymiana na 6-tryb była sugerowana w przypadku założenia manetki na 6 Funkcjne indexowanie i pełną kompatybilność działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie funkcjonował, a kilka postów wyżej masz istniejącą indeksowaną manetkę na 5 przełożeń. No to jak?

 

Sprawa jest prosta. Trzeba sprawdzić, czy linka jest dobrze przymocowana i wtedy można się zastanawiać nad źródłem problemów.

 

PS Nie masz 5 przerzutek. Przerzutka to element odpowiedzialny za zmianę przełożeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko bedzie działać o ile przerzutka, wielotryb i manetka jest zgodna z SIS. Problem może się pojawić, jeśli jest to positron. Wtedy (prawdopodobnie, nie wime, bo nie miałem tego w rękach) trzeba by poszukać innej manetki. Problem może być też przy połaczeniu manetki Shimano z przerzutką SRAM.

Opisz proszę, co jest napisane na przerzutce, i co jest napisane na manetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że tego wcześniej nie przeczytałam i oddałam już rower do serwisu :/

 

Plastikowa manetka nadaje się jako atrapa na wystawe, dlatego proponowałem wykonanie metalowego odpowiednika. Musisz to skonsultować z jakimś miejscowym ślusarzem. Tam powinna być taka kulka która przeskakuje zagłębienia, w plastiku te zagłębienia szybko tracą swoje właściwości i indexowania brak. Można otrzywiście przerzucać bez indexowania bo tak było w tamtych czasach tylko że musi być mocniej dokręcona/zaciśnięta dzwignia manetki tak żeby samoczynnie sama się nie przesuwała co w wykonaniu z plastiku też raczej jest utrudnione.

 

Trzeba sprawdzić, czy linka jest dobrze przymocowana i wtedy można się zastanawiać nad źródłem problemów.

 

Linka była też nowa, zresztą w zestawie z manetką.

 

Generalnie oddałam rower do serwisu na osiedlu, mają mi ogarnąć te przerzutki, sprawdzić piszczące hamulce, jakiś ogólny przegląd. 120zł - nie wiem czy ok/nie okey czy właśnie ostro przepłaciłam. Ale jednak może zasugerują co jest nie tak, jeśli problem nie tkwi tylko w manetce.

Biorąc pod uwagę, że w zeszłym sezonie wydałam z 4stówy na ten rower z wymianą błotników, siodełka, przegląd i niby "nowe", ale używane hamulce z innego podobnego Marsa, to chyba bardzo kocham tego starucha :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...