Skocz do zawartości

[Ból] Ból kolana, a wysunięcie siodła


Orgasmatron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem ostatnio nowy rower Kross Level B8 i pojawił się problem bólu kolana, a dokładnie przyczep mięśnia powyżej rzepki. Wysokość siodełka mam ustawioną dobrze. Pozostaje jednak ustawienie przód-tył, więc domyślam się, że tutaj jest problem. Mimo wysunięcia siodełka maksymalnie do tyłu(już poza skalę) nitka spuszczona z rzepki przy korbie równoległej do podłoża nadal jest jakieś 2cm przed osią pedału. Dodam, że mam uczucie, iż podczas pedałowania podnoszę kolana wyżej niż w przypadku starego roweru(spodenki rowerowe podwijają się wyżej, a widzę to po opaleniźnie:) ). Właśnie kiedy kolano jest w największym zgięciu(korba na godzinie 12) i naciskam na pedał to pojawia się ból. Rozmiar ramy mam dobry... Rama 19''(M) przy wzroście 182cm i kroku 82cm. Wydaje się to bardzo dziwne, że mimo wysunięcia siodła na maksa brakuje jeszcze kilku cm...

Dodaję:

 

-geometria roweru: https://zapodaj.net/9a09f2bdcef5f.jpg.html

 

-zdjęcie mojej pozycji na rowerze: https://zapodaj.net/de23efc608b66.jpg.html

 

-zdjęcie wysuniętego siodła: https://zapodaj.net/f7980fdeb961e.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, przestaw siodło do przodu i sprawdź wtedy. Po drugie, idź do lekarza (pierwszego kontaktu) po skierowanie na rtg. Ze zdjęciem kolan idziesz do porządnego ortopedy, najlepiej sportowego. I polecam iść prywatnie bo możesz jeszcze bardziej pogorszyć stan kolan (jeśli coś ci dolega)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie sforsowałeś sobie przypadkiem kolana? Zaliczyłeś jakąś dłuższą trasę poprzednim rowerem ostatnim czasem? Też kiedyś troszeczkę przesadziłem i przez jakiś czas miałem problem z kolanem..

 

Jest jeszcze możliwość, że geometria ramy Ci dokucza, ale nie wiem jaki był Twój poprzedni sprzęt? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze jaką masz długość korb w obu rowerach. Jeśli w nowym masz 175 (a tyle prawie zawsze dają do rowerów), w starym miałeś 170, a wszystko inne zawiedzie to w akcie desperacji możesz kupić korbę 170. Podobno mniej obciąża kolana - większa kadencja i mniejszy zakres ruchu stawu kolanowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stracisz trochę kasy co najwyżej ;). Mnie włóczenie się po ortopedach itp uszczupliło już o ~700zł a efektów brak. Czy te 5mm n długości ramienia korby powoduje aż takie szkody? Śmiem wątpić. Zacząłbym od ustawienia nowego roweru na wzór starego. Nic Cię to nie kosztuje (dosłownie) a pomóc może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę lat temu miałem podobnie - po przesiadce na nowy rower pojawił się ból kolana. Tak samo kombinowałem z ustawieniem siodła i nic. Okazało się, że w starym rowerze była korba 170mm, a w nowym 5mm dłuższa. Po zmianie na krótszą ból ustąpił. Chociaż patrząc z perspektywy czasu to wtedy pewnie miałem też za nisko ustawione siodło. A dodatkowo dłuższa korba wymusza niższe ustawienie siodła + powoduje większe zgięcie kolana w górnej pozycji.

 

Od tamtej pory jeździłem zawsze na 170-tkach. Wyjątek to 172,5mm w szosówce. Teraz kupiłem kolejny rower, oczywiście fabryczna korba to 175mm. Ale na razie zaryzykuję i pojeżdżę na niej bo też nie uśmiecha mi się wymieniać nowego XTka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że faktycznie problem może leżeć w długości korby. Wyjaśniałoby to większe zgięcie w kolanie, gdyż siodełko jest o 5mm niżej. Z drugiej strony... Krótsza korba to jeszcze większe wystawanie rzepki przed oś pedału, co również powoduje większe zgięcie w kolanie. Jednak nie uśmiecha mi się wydawanie kolejnych kilku stówek na korbe, gdzie nie ma 100% pewności poprawy... Spróbuję jeszcze troche podwyższyć siodełko, może to jakoś pomoże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A nie sforsowałeś sobie przypadkiem kolana? Zaliczyłeś jakąś dłuższą trasę poprzednim rowerem ostatnim czasem? Też kiedyś troszeczkę przesadziłem i przez jakiś czas miałem problem z kolanem..

 

 

polecam dip hot, świetny krem za pzysłowiowe grosze.

 

Co do ustawień i ergonomii - też mam ten problem bo ostatnio przewoziłem rower, wyciągnąłem sztyce i teraz nie mogę jej ustawić na taką samą wysokość jak była wcześniej. Aż niewygodnie mi się jeździ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...