Skocz do zawartości

[napęd, 1x10] Problem z regulacją tylnej przerzutki


johnnyno

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Mam napęd 1x10 składający się z:

  • kasety Sunrise MS3 11-42T (11-13-15-18-21-24-28-32-36-42)
  • zębatki HCC 36T oval
  • przerzutki SLX Shadow+ SGS
  • manetki XT
  • łańcucha KMX X10 HG73
  • (dodatkowo dokupione 4 najmniejsze koronki do kasety XT 11-13-15-17)

Zacząłem z konfiguracją powyżej, wszystko śmigało z tym, że musiałem odsunąć przerzutkę do tyłu (śrubą regulacyjną), żeby obsłużyć na kasecie 42z, bo inaczej łańcuch się blokował miedzy przerzutką a największą koronką. Po przejechaniu ok 600km łańcuch był wyciągnięty na 0.75 więc kupiłem kolejny (taki sam) i założyłem, ale okazało się że przeskakuje na koronce 15z i nie chce się ułożyć, więc kupiłem nową koronkę Shimano XT 15z i założyłem. 

 

Kiedy przyszło na kolejny łańcuch, okazało się że ten skacze na koronce 11z więc zrobiłem to samo i wymieniłem koronkę na Shimano XT 11z.

Po jakimś czasie zauważyłem, że indeksowanie trochę świruje i często musiałem poprawiać przerzutkę wrzucając 2 w górę, a później zrzucające 1 w dół.

Uznałem że po prostu linkę trzeba podregulować i olałem problem..

 

No i tak jedziłem, do czasu aż na maratonie w Czerwonaku (33 km w błocie) przerzutka przestała pracować (zawalony błotem pancerz zablokował linkę, tak że kombinerkami nie moglem jej wyciągnać :P). W trakcie maratonu próbowałem trochę siłowo manetką zmienić bieg, ale po kilkunastu próbach odpuściłem. Jednak po maratonie okazało się, że rozwaliłem manetkę więc kupiłęm nową (xt), założyłem, dodatkowo zrobiłem pełen pancerz z uszczelnianymi końcówkami.

I tu zaczęły się problemy.

 

Nowa manetka -> linka -> regulacja i okazuje się że nie idzie wyregulować przerzutki.

Jak naciągnę linkę to biegi idą w górę, ale później nie chcą schodzić w dół bo jest zbyt mocno naciągnięta.

Z kolei jak poluzuję linkę baryłką to biegi w górę nie chcą wchodzić za pojedynczym kliknięciem manetki, za to w dół jest ok. 

Po wielu próbach wpadam na pomysł, że to może pomieszane koronki powodują ten problem (może wcześniej to też była przyczyna problemów z indeksacją).

Zakładam więc wszystkie oryginalne koronki Sunrace, reguluję przerzutkę i śmiga (poza ospałym zrzucaniem z koronki 13z).

No to wymieniam teraz 4 najmniejsze koronki na XT, regulacja i wszystko chodzi poza 11 -> 13, która nie chce wchodzić wyżej pomimo mocno naciągniętej linki.

Ale co zauważyłem to przy niektórych kliknięciach manetką wskakuje błyskawicznie (1 na 20 kliknięć), więc możliwe że w trakcie tych manewrów pomieszałem koronki.

 

Przemyślenia:

  • sprawdzić na innym łańcuchu? 
  • pomieszane koronki Sunrace z Shimano XT mogą stanowić problem?
  • zajechane zęby dolnego kółka przerzutki mogą powodować problem (załączone zdjęcie)?
  • krzywy hak?
  • krzywa/uszkodzona przerzutka?

Wiem, że niezłe kombinacje, ale już odchodzę od zmysłów powoli :P

Help me please...

post-178626-0-31956900-1472033028_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ten maraton był zabójczy dla sprzętu, ciężko się nie zgodzić ;)

sprawdź czy hak jest prosty, zdemontuj go i połóż na polskiej powierzchni, wymieniłeś linkę, a pancerz też jest nowy? jak nie to leć do sklepu bo to pancerz najbardziej się niszczy w błocie, a nie linka, jak nic nie pomoże to może rzeczywiście przerzutce się dostało, spróbuj psiknąć wd40 na swożnie, może tam coś ciężko chodzi.

 

Tapnięte z mojego Mi3. jeśli napisałem coś dziwnego to wina autokorekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...