Skocz do zawartości

[AWARIA] Pęknięta dolna tylnego trójkąta - czy opłaca się ją spawać?


malimalinello

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Jestem tu nowy, mam nadzieję, że temat poprawnie nazwałem oraz umieściłem w odpowiednim dziale.

 

Przechodząc do mojego problemu - ponad tydzień temu podczas szybkiej jazdy na rowerze zjechałem, a właściwie zeskoczyłem z krawężnika. Niestety, dolna tylnego trójkąta (chyba tak to się nazywa?) pękła... I tu pojawia się moje pytanie - czy opłaca się to spawać? Ten element jest aluminiowy i rama w tym miejscu przyjmuje główny ciężar mojego ciała podczas jazdy. Lubię robić długie wypady i boję się, że jak to zespawam to prędzej czy później pęknie. Dodam, że ten rower mam od 2008 roku i służył mi bardzo dobrze, nigdy nie było z nim większych problemów. Mowa o rowerze Kross Vission. Kupiłem go w 2008 roku od gościa, który miał go jakieś 2 lata i niewiele na nim jeździł.

Uprzedzając pytania - jeżdżę przeważnie po asfalcie i równych drogach, ale nie unikam polnych i nierównych dróg, dołów i lasów. Często zeskakiwałem na rowerze z krawężnika (po prostu kończyła się ścieżka i wjeżdżałem na ulicę) i nic nie skrzypiało, nic nie nawalało. Rower przechodził regularne przeglądy.

Pobieżnie szukałem tej ramy na Allegro i OLX, ale niestety jej nie znalazłem. Kross nie produkuje już tego modelu od dawna i może być z tym problem. Nadmienię, że znajomy z Krossa powiedział mi, że właśnie pękająca rama była największym minusem Vissionów i odradził mi spawanie, ale chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat.

Poniżej kilka fotek:ae55e9fdbe6f1dd21ec3889468184a67.jpg5ef12db1b4a196aadd64b7719c4b3206.jpg2282596a63a16975f7b8b98c198fb829.jpg3219b2d1b9f9c9259288a20aca48424a.jpgd58da6ad8c1aaf67f326cb8d98a97eb3.jpg80fb9d7d4587dc897f9bcce759fafb4a.jpg

 

Pozdrawiam.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem, dzięki wszystkim za odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie - ta rama jest chyba dwuczęściowa? Może dałoby radę wymienić tylko tylny trójkąt? Nie wiem czy znajdę części do tego modelu, ale może z innego by pasował jakiś trójkąt?

Fotki:e1c559d6d1b57698bf6f97ee99c5c3c7.jpgb41347173cd63ea5c5c4f1e2d87e68e6.jpgff11fe0542b934dcd43175e0d4350b45.jpgd8afc492a311842bd3ceb253c8a21709.jpg339ebc8e222fe52db05c93ebd9f5a71c.jpg

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się to wymienić ale szanse że znajdziesz ten element gdzieś wśród używanych części na rynku są bardzo małe.

A może z jakiegoś innego modelu pasowałby ten trójkąt? Nie znam się aż tak dobrze i z góry przepraszam, że pytam o coś, co komuś może wydawać się oczywiste

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanse są jeszcze mniejsze, żeby nie powiedzieć zerowe. I może się to wiązać z mniejszym/większym "druciarstwem". 

 

Ta rama albo jakaś podobna jest do kupienia za grosze, więc według mnie nie ma sensu kombinowania. Kwestia znalezienia takiej używki i zrobienie przekładki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jaki jest przebieg tej ramy, nawet orientacyjnie?

No gość niewiele na niej przejechał, pewnie mniej niż 200 km, ja natomiast mogłem nastukać jakieś 15-20 tysięcy przez 8 lat jak ją mam. Tak bardziej na poważnie i na dłuższe dystanse jeżdżę od 2012 roku. Obstawiałbym ten przedział

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przy czyszczeniu roweru zauważyłem, że dolna rama ok 10 cm od główki ramy ma niewielkie wgniecenie. Wgłębienie (ok 1mm??) jest wyczuwalne przy dotyku. Jestem pewny, że rower nigdzie się nie przewrócił, nie miałem też żadnego upadku. Nie wiem skąd to małe wgniecenie, nie wiem też czy i w jaki sposób może to przeszkadzać w jeździe. Czy taka rama nadaje się do użytku? Jutro lub pojutrze postaram się wrzucić fotkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdanie nie wygląda to w żaden sposób niebezpiecznie. Zwykłe płytkie wgniecenie.
A skąd to się wzięło? Albo już tak było jak go kupiłeś albo musiał Ci się gdzieś przewrócić.

Według mnie poza aspektem estetycznym nie ma się czym martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam kilka dodatkowych zdjęć. Mam wrażenie, że wgniecenie z góry wygląda odrobinę gorzej niż na pierwszej fotce

Jak na moje oko to jest zwykłe wgniecenie. Nie zauważyłeś przy zakupie lub po prostu w coś delikatnie puknąłeś i klops. Nie wygląda to jakoś groźnie i myślę, że możesz spokojnie jeździć, ale to tylko moje zdanie. Aż tak obeznany nie jestem jak inni koledzy z forum.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak na moje oko to jest zwykłe wgniecenie. Nie zauważyłeś przy zakupie lub po prostu w coś delikatnie puknąłeś i klops. Nie wygląda to jakoś groźnie i myślę, że możesz spokojnie jeździć, ale to tylko moje zdanie. Aż tak obeznany nie jestem jak inni koledzy z forum.

 

Ja niestety też nie a czytałem, że wgniecenia osłabiają ramy - na ile w moim przypadku, ciężko powiedzieć. Rama nie jest pęknięta, mam nadzieję, że to tylko estetyka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...