Skocz do zawartości

[modernizacja] korba, wolnobieg, manetki, kierownica, siedzisko - nowe życie dla staruszka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdecznie... z tej strony Akwilian - lat 31 ;)

Mam kilka pytań dot. roweru któremu daje 2 życie... Kupiła go z 12 lat temu żona dla siebie - Everest Arkus.. No i jako że się nim od KILKU lat nie porusza, a ogólny stan jest naprawdę niezły, stwierdziłem że przywłaszczam sobie tego jednoślada i chce go przystosować pod siebie. 177 cm wzrostu. Poruszam się głównie po mieście.

- Pozbyłem się metalowych błotników jak i bagażnika by go odchudzić.

- Pozbyłem się opon "kostki" na rzecz bardziej miejskich.
- Zakupiłem nowe jarzemko oraz siedzisko -  lżejsze i znacznie wygodniejsze dla mnie.

 

 

i teraz pytania:

= Skrzywiona była ośka więc przy okazji wymieniłem kulki w piaście oraz zmieniłem wolnobieg z noname 6 rzędowego na 7 rzędowe Shimano MF-TZ21 
 

1.- "Jaką założyć korbę w rozsądnej cenie do tego wolnobiegu, by jechać na największej zębatce szybciej a na najmniejszej lżej ? Aktualnie największa przednia zębatka ma 42 zęby, najmniejsza 24."
2.- "Wymieniając wolnobieg nie wymieniłem łańcucha - nic złego się niby nie dzieje lecz czy to był błąd i dokupić nowy łańcuch ?"




= Aktualnie mam manetki "zegarkowe" z płynną regulacją... Najzwyklejsze jakie istnieją. Wyregulowałem przerzutki, łańcuch nie spada, wszystkie ładnie wchodzą... Jako że jest to regulacja płynna, gdy słychać że łańcuch delikatnie ociera o przednią przerzutkę, wystarczy że delikatnie naciągnę lub popuszczę ,manetkę. Przednia przerzutka minimalnie zmieni pozycję i już nie ociera. Lecz chciałbym zakupić klamkomanetki Shimano ST-EF51 3x7:
 

3.- "Czy wymienioną klamkomanetkę idzie wyregulować tak by się pozbyć ocierającego łańcucha o przednią przerzutkę ? Czy po prostu nie można w takim wypadku używać skrajnych dla siebie biegów przód - tył. Jak pisałem, na płynnej regulacji delikatnie przesuwam przerzutkę i ocieranie znika. Lecz chciałbym mieć ten wygodny "klik" do zmiany biegów. Niestety nie wiem jaka to firma przerzutek. Model i marka - wypłowiała. 



= Pozycja na tym rowerze nie jest dla mnie do końca komfortowa, rama ma 19" i dość mocno leżę na rowerze przez co po 15km jazdy odczuwam ból dłoni gdyż się na nich mocno opieram. Podniosłem do granic możliwości (aż delikatnie za granicę) mostek, oraz wymieniłem chwyty na piankowe - jest lepiej lecz to jeszcze nie jest to. Kierownica jest dość prosta.


4.- "Czy jeżeli zmienię na kierownicę aluminiową Mode City 600x40 taką jak w tym linku: http://hurtowniarowerowa.com/img/p/4/3/1/1/4311-thickbox_default.jpg , poprawi mi się postawa na rowerze i odciążę dłonie ?" 

 

 

Rower wygląda tak: jeszcze ze starym siedziskiem jak i wolnobiegiem.

 

post-199291-0-31712900-1469821138_thumb.jpg
 

post-199291-0-45148100-1469821147_thumb.jpg

Edytowane przez Takpoprostu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. http://www.gear-calculator.com/

2. Jak łańcuch jest wyciągnięty to szybko "zje" nowy wolnobieg

3. Idzie. Nie można - http://roweroweporady.pl/jak-poprawnie-zmieniac-przelozenia/

4. Poprawi to pojęcie względne, ale będziesz miał bardziej wyprostowaną pozycję. Odciążysz ręce, dociążysz tyłek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. http://www.gear-calculator.com/

2. Jak łańcuch jest wyciągnięty to szybko "zje" nowy wolnobieg

3. Idzie. Nie można - http://roweroweporady.pl/jak-poprawnie-zmieniac-przelozenia/

4. Poprawi to pojęcie względne, ale będziesz miał bardziej wyprostowaną pozycję. Odciążysz ręce, dociążysz tyłek.

 

Dzięki za odpowiedź. 

 

A wracając do pkt. 3 czy muszę zmienić również przerzutki  tył / przód takie które obsługują system "SIS" by działały takie klamkomanetki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup te klamkomanetki i wszystko powinno działać. Prawdopodobnie te stare wynalazki noname sa kompatybilne z Shimano, lub to jest Shimano :)

Z linku który mi wysłałeś wynika że potrzebuję przerzutek kompatybilnych z Dual SIS... Nie wiem czy 12 lat temu w rowerze tej klasy były by takie przerzutki... Ale kupię i sprawdzę - najwyżej zmienię  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dobra idę o krok dalej ;)

Rama pomalowana na piękną białą perłę u kolegi lakiernika samochodowego, który wisiał mi przysługę   ;) I chce zakupić nowe koła 26" by zmienić opony na 32x559... Ale tak sobie myślę, może ten wolnobieg który kupiłem przełożę żonie, a ja pójdę w kasete - skoro wymieniam koła.

 

Kupiłbym taki komplet:
http://allegro.pl/komplet-kol-26-stars-pod-kasete-czarne-mtb-alu-i5825391027.html

 

Sprzedawca piszę że bęben jest na kasete 8/9 rzędową. Czy mogę założyć również 7 rzędów ??? Problem polega na tym że aktualny 7 rzędowy wolnobieg  wchodził dosłownie na styk w ramę. Nie wejdzie raczej 8 rzędowa kaseta - a odginanie ramy chyba niezbyt zdrowe. 

Edytowane przez Takpoprostu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś sposób zawsze się znajdzie, pytanie czy to ma sens. Np. metoda barbarzyńska czyli obcinamy hak ramy. Takie wykastrownaie ramy to oczywiscie głupota, ale zalozysz wtedy tego Tourneya z hakiem (ale nie założysz juz nic lepszego). Mozesz przymierzyć (jesli ją już masz) tę przerzutke do roweru, moze da się ja przykręcic i nie bedzie haczyła czy obcierała o hak ramy. Ale ja bym nie kombinował i kupił inną przerzutkę (na upartego i Tourneya TX55) w wersji na śrubę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie się do zaprzyjaźnionego serwisu i za darmo lub za piwo można wyżebrać zawias do mocowania, odzyskany z demontażu. Te przerzutki były w wykonaniu z mocowaniem do ramy z hakami skośnymi otwartymi do przodu (i taką przerzutkę masz) oraz z mocowaniem do ramy z hakami otwartymi od dołu, czyli jak w Twojej ramie. Przełożenie tego zawiasu zajmuje kilka minut. Jednak taka przerzutka nowa kosztuje ze 30zł, więc opłacalność operacji zależy tylko od Ciebie, jeśli miałbyś np. kupować w necie i płacić jeszcze 15zł kurierowi. Jeśli nie masz dostępu do klamotów, pozostaje Ci kupić nową przerzutkę. Tourney tylko w akcie desperacji, bo luzów dostaje tylko leżąc na półce w sklepie, niestety Deore będzie 3-4 razy droższe.

Edytowane przez Kolmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki dziękuję ślicznie za odpowiedzi. Przy okazji zadam jeszcze jedno pytanko tym razem o rower żony ;)

Żona ma starą ramę, gdzie koło mocuje się na zasadzie wsuwania w szczeliny po skosie w tylnych widełkach, zapewne wiecie o co mi chodzi - tam jest przerzutka z hakiem, rama starego typu. Czy mogę założyć żonie nowe koła na szybko -zamykacz ? Czy do takiego sposobu montowania koła musi być przystosowana rama ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyć możesz, ale trzeba za każdym razem pamiętać o ustawieniu koła w osi symetrii i mocnym zapięciu zacisku, żeby się koło nie przesuwało w hakach, bo jednak dokręcenie nakrętki kluczem jest bardziej wytrzymałe. Dodając do tego obecność np. błotnika i bagażnika krew człowieka zalewa przy wymianie dętki.

Mam znajomego w takiej sytuacji, który dla utrudnienia ma jeszcze hamulce Magura HS33 - to jest dopiero jazda z ustawianiem wszystkiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, to dobrze bo obawiałem się że to nie będzie pasować... A co to ustawienia koła w osi to racja, zawsze to suwmiarką robię sprawdzając odległości felgi od ramy... Z tym że coś w tym jest że chyba szybko-zamykacza nie dokręcę tak mocno jak nakrętki kluczem i koło może się przesuwać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździmy razem, bez szaleństw. 2 lub 3x w tygodniu wycieczki tak po 20km - 25km. Ogólnie żona wspominała o nowym rowerze, takim do 800zł ale stwierdziliśmy że wydamy te 800 na modernizacje dwóch...

Więc tak po troszku dokupuje / wymieniam różne elementy. Stąd tyle moich pytań gdyż zatrzymaliśmy się w czasie, jeżeli chodzi o osprzęt rowerowy. Coś jak by dziecko we mgle, ale dzięki uprzejmości forumowiczów zaczynam się już odnajdywać w tym świecie ;)

Edytowane przez Takpoprostu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pytania o kierownicę, to dodam od siebie, że ja kupiłem sobie rogi nakręcane na kierownicę. Kierownicę miałem już o lekkim wniosie, taką, jak ty pokazywałeś na zdjęciu. To mi nie pomagało zbytnio. Dokupiłem rogi i robią różnicę, bo ręce mogą odpocząć od czasu do czasu w innej pozycji.

Zastanowiłbym sie jeszcze nad kierownicą typu motylek. Też jest fajna, bo oferuje więcej opcji położenia dłoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dot. suportu - obecnie mam jak to na tamte lata przystało taki że:

z prawej strony odkręcam schodzi sama korba - a z lewej musiałem użyć ściągacza, tylko nie pamiętam ale ona schodziła chyba razem z talerzami i ośką... Czy jest to nadal standardowy wymiar gwintu ? I jeżeli kupię cały suport to na pewno będzie pasował do starej ramy ? Ośka na pewno była kwadratowa na końcach...

Edytowane przez Takpoprostu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...