Skocz do zawartości

[27,5" czy 29er] Przyszłość i rozwój obu standardów


montell81

Rekomendowane odpowiedzi

Rower złożony przeze mnie, z każdą przemyślaną częścią nie będzie pospolity.

Myślałem o ramie karbonowej, ale płacić za to 3000+ w stosunku do 650 za Peak'a to dopiero byłoby kpiną. Wolę te pieniądze wrzucić w koła poniżej 1500 gr

Kilka tysięcy za przerzutki, manetki, korbę, łańcuch i kasetę, sztyce + siodło.

 

Aha.

 

Rozumiem, że masz wątpliwości co do kwoty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up, daruj sobie złośliwości i pomyśl nad tym co czytasz. Nie napisałem, że zamierzam kupić koła za 3000, a tylko tyle, że lepiej dołożyć te pieniądze do lepszych kół i amortyzatora.

A z drugiej strony, jak kogoś stać to niech nawet kupuje koła za 3000 €. Co to kogo obchodzi co ze swoimi pieniędzmi robi?

Edytowane przez montell81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś: kola poniżej 1,5 kg, a sensowne takie pod 29" tanie nie będą to raz.

Dwa, piszesz o przyszłościowych standardach a chcesz inwestować gruba kase w kola pod qr9

 

Po co zdajesz pytania na forum, skoro lepiej wiesz na co wydawać Twoje wlasne pieniądze?

Edytowane przez radziuGD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła za trzy koła do pika? Bez połówki nirozbierosz!

A w czym masz problem? Szosowcy do ram alu za 1kzł zakładają stożki karbonowe za 3x3kzł i osprzęt nie żadko DA czy choćby Ultegry. Co w tym dziwnego?

Nie wiem czy wiesz, ale do tradycyjnych widełek można założyć także piastę z osią 10mm. Fakt, że to takie ratowanie staroci, ale jednak jest to jakieś usprawnienie qr.

Koła 1500g za 1500zł to żaden problem, dajemy obręcz DT 380g, szprych 24/28, piasty Novateca czy DT350, nyple alu i mamy koła o takiwj wadze. Pytanie czy dla każdego?

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te piasry można konwertować z 9mm na 15mm. Więc nie bardzo rozumiem gdzie tu jakiś brak sensu czy konsekwecji.

 

No tak ale osi tylnej w Piku nie przekonwertujesz na QR12mm. Nie trzeba wydawać 3K na wungiel by mieć sporo nowocześniejszą ramę. Na siłę nie namawiam. Twój projekt, Twoja zabawka będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, temat zaczął się fajnie, a zszedł na Peaka :(

Trzeba sobie jasno powiedzieć, to nie jest rama z nowoczesnymi standardami, głównie chodzi o tylną piastę. To jest jej największy ból, a zaleta to cena. Najnowsze standardy to piasty 148mm na tyle i 110 na przodzie.

Montell, chcesz nowoczesnej ramy, to szukaj pod te piasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale osi tylnej w Piku nie przekonwertujesz na QR12mm. Nie trzeba wydawać 3K na wungiel by mieć sporo nowocześniejszą ramę. Na siłę nie namawiam. Twój projekt, Twoja zabawka będzie. 

 

Ok, w takim razie przedstawi mi kilka alternatywnych propozycji na nowocześniejszą ramę. Być może źle szukałem. Jeśli przedstawisz coś sensownego to prosiłbym o kilka słów uzasadnienia.

Ja potrafię innym przyznać rację, jeśli sam jej nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arni: co 20mm wewnętrznej szerokości obręczy ma wspólnego z  nowoczesnymi rowerami?

@montell: boost tani nie będzie bo dość nowy i mało samych ram w ofercie, jednak absolutne minmum wypadałoby brać 100/15 i 142/12. Powiedz nam jaki budżet planujesz przeznaczyć na ramę/koła/amor - będzie łatwiej coś poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź pan w nowoczesność 12 z tyłu 20 z przodu, zastaw się a postaw się,  ja mam 9 z tyłu i tyle samo z przodu, nap....lam ile wlezie i kiedy mam czas biorę udział w maratonach okolicznych.  
Rower jak dobry pecet, "jak karta niedomaga to wymieniam jak płyta i procek stary to wymieniam" jak chcesz być nowoczesny to tylko z najwyższej półki bo przecież 9QR jest mega słabe i można się zabić  ;)

pzdr0wer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sobek82 czy możesz przestać piepszyć trzy po trzy bo jakoś chyba nie tylko mnie mało interesuje na czym tam "napitalasz". 

 

Ok, w takim razie przedstawi mi kilka alternatywnych propozycji na nowocześniejszą ramę. Być może źle szukałem. Jeśli przedstawisz coś sensownego to prosiłbym o kilka słów uzasadnienia.

Ja potrafię innym przyznać rację, jeśli sam jej nie mam.

 

Nie wiem ile masz wzrostu ale w takie coś bym ja osobiście poszedł http://allegro.pl/rama-merida-big-nine-lite-team-silk-black-21-i6335940788.html  Porządna rama pod oś sztywną i nie ma press fitu. Zresztą są tu bardziej obeznani w temacie ram. Jak podasz preferencje na bank coś Ci wyszperają. 

Edytowane przez beskid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO JAK TO PANOWIE, OSIE SZTYWNE A BEZ PRESSFIT?

hehe tak to jest z tą nowoczesnością, że niektóre rzeczy faktycznie mają wpływ na jakość jazdy, a inne nie. BB30 jest nowoczesne a okazało się niewypałem. Pressfit miał to polepszyć, mimo wszystko ludzie kombinują dalej, Chris King z White Industries już kombinują, żeby zrobić T47 czyli przeróbkę PF30 na gwint, bo jednak gwintowane suporty mniej trzeszczą. Z tego też powodu np. Rose Bikes w kilku trailowo endurowych rowerach na przyszły sezon rezygnuje z pf30 na rzecz bsa, bo prostsze w obsłudze i przyjazne użytkownikami. Nie każda nowość jest strzałem w 10!
To samo tyczy się tylnej osi, nie oszukujmy się, czujecie faktycznie tą różnicę sztywności? Bo ja przesiadłem się z ramy alu 9x135 na ramę alu 12x142 i nie czuję ani trochę różnicy. Może faktycznie usztywnia to konstrukcie typu carbonowa wydmuszka 900g.
Bo jak boost faktycznie ma wpływ na sztywność koła poprzez szerzej rozstawione kołnierze, tak 135 i 142 to te same piasty ze zmienioną osią/konusami.

Edytowane przez grzegosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arni: co 20mm wewnętrznej szerokości obręczy ma wspólnego z nowoczesnymi rowerami?

@montell: boost tani nie będzie bo dość nowy i mało samych ram w ofercie, jednak absolutne minmum wypadałoby brać 100/15 i 142/12. Powiedz nam jaki budżet planujesz przeznaczyć na ramę/koła/amor - będzie łatwiej coś poradzić.

Na koła planuję przeznaczyć 1500zł (na tym nie chcę oszczędzać ). Amortyzator to będzie najprawdopodobniej Epixon (ewentualnie jestem w stanie dołożyć 200-300zł do czegoś innego). Komplet hamulców raczej SLX. Na ramę pozostanie mi w granicach 2000-2500zł

Mój wzrost to 180cm, waga okoł 73-78kg w zależności od pory roku.

@Sobek82 czy możesz przestać piepszyć trzy po trzy bo jakoś chyba nie tylko mnie mało interesuje na czym tam "napitalasz".

 

 

Nie wiem ile masz wzrostu ale w takie coś bym ja osobiście poszedł http://allegro.pl/rama-merida-big-nine-lite-team-silk-black-21-i6335940788.html Porządna rama pod oś sztywną i nie ma press fitu. Zresztą są tu bardziej obeznani w temacie ram. Jak podasz preferencje na bank coś Ci wyszperają.

Proponujesz kowadło o wadze 2,25 kg jako alternatywę do pół kilo lżejszego Peaka?

W takim razie wolę pozostać przy "niesztywnej" osi.

Edytowane przez montell81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO JAK TO PANOWIE, OSIE SZTYWNE A BEZ PRESSFIT?

 

Pressfit miał to polepszyć, mimo wszystko ludzie kombinują dalej, Chris King z White Industries już kombinują, żeby zrobić T47 czyli przeróbkę PF30 na gwint, bo jednak gwintowane suporty mniej trzeszczą. Z tego też powodu np. Rose Bikes w kilku trailowo endurowych rowerach na przyszły sezon rezygnuje z pf30 na rzecz bsa, bo prostsze w obsłudze i przyjazne użytkownikami. Nie każda nowość jest strzałem w 10!

To samo tyczy się tylnej osi, nie oszukujmy się, czujecie faktycznie tą różnicę sztywności?

 

Press fit to akurat z założenia i tak na chłopski rozum nic nie mogło polepszyć. Poza farmazonami o lepszej sztywności. Trzeba być debilem by stosować to na ten przykład w fullach tyranych w błocie. Rose z tego co wiem też już się z tego szajsu wycofuje i w AM będzie od przyszłego roku BSA. 

 

Co do osi sztywnych z tyłu to jak już gdzieś pisałem najwięcej czuje się w sprzęcie do cięższego zastosowania i nie jest to 29er. Poza tym to co najlepsze czyli prostota, szybkość wypięcia/wpięcia koła plus kwestia kloski-tarcza. 

 

Panie ale w tej Meridzie masz wagę z osią i sterami plus dodatek za rozmiar 21". To jest przykład. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Press fit to akurat z założenia i tak na chłopski rozum nic nie mogło polepszyć. Poza farmazonami o lepszej sztywności. Trzeba być debilem by stosować to na ten przykład w fullach tyranych w błocie. Rose z tego co wiem też już się z tego szajsu wycofuje i w AM będzie od przyszłego roku BSA.

 

Co do osi sztywnych z tyłu to jak już gdzieś pisałem najwięcej czuje się w sprzęcie do cięższego zastosowania i nie jest to 29er. Poza tym to co najlepsze czyli prostota, szybkość wypięcia/wpięcia koła plus kwestia kloski-tarcza.

 

Panie ale w tej Meridzie masz wagę z osią i sterami plus dodatek za rozmiar 21". To jest przykład.

Panie to dlaczego za brak sztywnej osi krytykujesz ramę 29" do XC dla zawodników do 100kg, by teraz twierdzić, że plusy sztywnej osi są odczuwalne w "sprzęcie do cięższego zastosowania i nie jest to 29er".

Twoje wypowiedzi kupy się nie trzymają.

 

Co do prostoty wpięcia i wypięcia to przy moich v-kach trwa to kilka sekund więc argument kiepski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwie strony wałkowania o nowych rozwiązaniach i standardach, rozważania co będzie za kilka lat, xtry, sztyce i siodełka za kilka tysięcy złotych, a na koniec rama peaka....  

skoro już teraz chcesz kupić "starą" ramę to po cholerę te rozkminy wcześniejsze...

 

Sory ale kupy to się ten temat nie trzyma.  Chcesz porządny rower na kilka lat to zacznij od porządnej ramy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że sztywne osie to nie tylko sztywność co zresztą napisałem. Po drugie to Ty szukasz nowoczesności a QR stały się standardem. Po trzecie bez urazy ale wiem jak bywają zrobione ramy Accetna. Przy tej Meridzie to delikatnie ujmując byle co. Dla mnie możesz sobie kupić ramę tego Pika i stworzyć coś ala Cube wcale nie posiadający QR nigdzie. Nie ja na tym jeżdził będę przecież tylko po co zakładałeś temat. By wytykać, że da się w takim samym czasie wypiąć koło na V-kach. Chciał byś by ten dziadowski system nadal był tylko nie ma porządnych amorów bo jak tak to nadal byś korzystał?? Fajnie by było jak byś szczegółowo zapoznał się jak co funkcjonuje zamiast wytykać nie trzymanie się kupy. Mnie nie interesują ludzie co wiecznie wytykają, że zwykła szpilka w kole im pasuje, tarcze się psują, ciekną i trzeba mieć habilitację z obsługi, sprzęgło nic nie daje w zmieniarce, ... Uśmiecham się i tyle bo o czym tu dyskutować. Nie jestem fanem wszystkich nowinek bo sam mam wszystko co stare i nowe bez Boosta lecz z V-kami ale bez jaj. Narzekasz na tą Meridę a weż jedną i drugą do ręki. Porównaj geo i najważniejsze wrażenia z jazdy. I tak na koniec jak masz kasę to czemu nie kupić gotowego Pika Pro. Mają akurat na stanie M-kę w rewelacyjnej kasie z Rebą na pełnym X0. Tyle w temacie bo chyba wszystko zostało napisane. 

Edytowane przez beskid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwie strony wałkowania o nowych rozwiązaniach i standardach, rozważania co będzie za kilka lat, xtry, sztyce i siodełka za kilka tysięcy złotych, a na koniec rama peaka....  

skoro już teraz chcesz kupić "starą" ramę to po cholerę te rozkminy wcześniejsze...

 

Sory ale kupy to się ten temat nie trzyma.  Chcesz porządny rower na kilka lat to zacznij od porządnej ramy

 

Temat trochę się rozszedł, ale o przyszłość standardów się cały czas ociera.

Co do ramy, to chcę porządną bazę, podałem budżet, a w odpowiedzi otrzymałem propozycję ciężkiej (nawet przy 19") Meridy, której atutem jest "nowoczesna" sztywna oś, która i tak przy 29erach jest nieodczuwalna bo przeznaczona do "cięższego zastosowania". Więc gdzie tu logika i nowoczesność, skoro większość zawodników XC idzie w zbijanie wagi? Być może dla 100 kg osób ta rama jest odpowiednia, ja natomiast ważę ćwiartkę mniej.

Nie upieram się przy Peaku. Mam jeszcze dużo czasu na wybór. Ale na tą chwilę nie ma żadnej rozsądnej alternatywy.

Natomiast szanowny Beskid się emocjonalnie rozpisał, jednak treści tam niewiele. Motanie się w argumentach zostało mu wytknięte więc stwierdził, że w temacie wszystko zostało napisane.

Nie pierwszy wątek na tym forum, gdzie widać, że co by nie zostało napisane, to racja musi być po jego stronie. Nawet gdy w argumentach brak logiki.

 

Nie odbiegając więc od tematu jakie wskazalibyście ramy, które mogą być dobrą bazą na przyszłość, alternatywą dla "taniego" Peaka, w budżecie do 2500zł i w wiodącym standardzie 29" (bezsprzecznie rozmiar na kolejne lata)

 

Aha... Rama ta musi mieć wkręcane łożyska suportu. Co prawda w jednym z postów Beskit stwierdził, że "w erze press fitu potrzeba nowy wkład", by później stwierdzić, że "Rose z tego co wiem też już się z tego szajsu wycofuje i w AM będzie od przyszłego roku BSA." (tak na marginesie to kolejny brak konsekwencji w argumentacji Beskita)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...