Skocz do zawartości

[łańcuch] Co zrobić aby skuć do końca łańcuch.


Rekomendowane odpowiedzi

Musiałem kupić nowy łancuch Shimano HG40 bo stary wydłużył się o aż 3% i nie dało się już pedałować (masakryczne przeskoki na korbie). Rozkuwanie starego łancucha za pomocą taniego rozkuwacza za 25 zł (podobny od tego http://www.ceneo.pl/31323722#mh=S4I5SFcw38000TlmRFWm3Tv0c8MZXFZhMSiEkyhOQpTqyH6gXnpkT1dSOFV-_yv1qD-izBCDOBD1r_jqyv5JiBFJOfEf2H0AnTMUjIR3GhpxniBI8dq4aeQjM96rse2bzaQkJ4RztUPyNufcQ2OPISal7uD2O1vfqiKDrDsh1LxvYfu8VxEJQaddHjFwXKKkiHg2) poszło raz dwa. Problem pojawił się gdy trzeba było skuć nowy. Za chiny ludowe nie mogę zmusić tego bolca aby przeszedł przez drugi otwór w łancuchu. Brakuje mi około 0,5mm - 0,75mm do pełni szczęścia. Bolec skuwacza powiginałem. No to wziąłem łancuch w imadełko. I nadal nic. Za cholerę ten przeklęty bolec nie chce się zakleszczyć na drugim otworze. Na koniec spróbowałem jeszcze akcji ze "szczypcami nastawnymi" (podobne do tego https://www.obi.pl/decom/product/LUX_Szczypce_nastawne_z_przegubem_przelotowym_250_mm/1385749?position=18&pageNum=1&pageSize=72) o długości 25 cm. Ściskałem z całych sił a ten bolec nic! Co to ma być!?!
Czy to jest normalne że aż takim mission impossible jest skucie głupiego nowego łancucha. Coś czuję że bez jakieś maszyny się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pin wszedł pod złym kątem i nie chce wejść na swoje miejsce.

Najlepszym wyborem będzie zakup spinki np takiej https://www.rowertour.com/p/17776/connex-spinka-do-lancucha-8rz.-connex

 

Sprawdź też stan korby i wolnobiegu bo też może wymagać wymiany..

Sprawdzaj często ten łańcuch bo hg-40 bardzo lubi się rozciągać i niszczyć wolnobieg/kasetę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spinka i kilka kłopotów z głowy:

 

1. Rozpinasz łańcuch i możesz wymyć

2. Robisz coś przy napędzie i też możesz sobie go zdjąć

3. Nie będziesz się męczył tak jak teraz

 

Jestem naprawdę pod ogromnym wrażeniem że są ludzie którzy jeszcze NIE używają spinki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, te skuwacze są jednorazowe, rozwaliłem jeden, brat rozwalił drugi.

 

Nie będziesz miał problemu bo nie ma z czym, kup KMC czy Sram, rozpinasz łańcuch tak żeby były dwa ogniwa wewnętrzne i wkładasz spinkę, tyle. Nie kupuj tylko spinki Shimano, nie dość że ma najbardziej na świecie irytujący sposób zapinania to jeszcze jest tak naprawdę jednorazowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra skoro tak mówicie to polecę jutro po te spinki. Czy muszę na coś zwrócić uwagę przy zakupie? Czy spinka to spinka i można brać budżetową? Np coś takiego
http://www.ceneo.pl/43729200#mh=A5Z2A3WD25000_oyMYQ4lfsdVbr-OUNOn0yEkyhOQpTqyg7hygc5Mb8gvlopRpbEqn5TK8m9xF4BBYhbj98kIckgXb0RmzT-2U5wiJIMs23m97hrVSmuLgm-ujux5bH6PVrGiy44PeU1Q_7_Mv-g4T705MpKHSOaHfiIiDz4bHdwVWdSTm-EDAMTLJOcsoofjsw2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy muszę na coś zwrócić uwagę przy zakupie?

Szerokość łańcucha/ilość rzędów do jakiej łańcuch jest przystosowany np 8rz

 

 

Czy spinka to spinka i można brać budżetową?

 Sunrace to raczej nie jest zbyt dobra firma. Spinka Accent, Kmc lub Sram kosztuje niecałe 10zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój, przecież to koszt kilku złotych, więcej nerwów i czasu ( no i skuwacz) natraciłeś niż jest warta spinka normalnej firmy. Jeżeli to 9s to kup Złoty Ząbek Srama, fajnie wygląda i absolutnie nie stwarza problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytaliście uważnie isntrukcji do tego skuwacza, tam jest wyraźnie napisane:

1. Rozkuć łańcuch odsłaniając po obu końcach ogniwa wewnętrzne

2. Założyć spinkę

3. Wyrzucić opakowanie po spince, zbędne ogniwo łańcucha i skuwacz ;)

​Powinni taki dodawać gratis do lepszych droższych spinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra kupiłem srama srebnego 8 speed.
pol_pl_Spinka-lancucha-Sram-8-rzedowa-sr

 

Żeby dało się zakleszczyć spinkę najpierw musiałem młotkiem spłaszczyć (wbić) te wystające bolce. Tak jak jest na tym zdjęciu nie ma szans aby zablokować spinkę! Bolec po zewnętrznej stronie musi być dokładnie na równi z resztą.

Tak swoją drogą to nieźle przeginają z ceną tych spinek. Te dwie "blaszki z dziurkami" ważące tyle co kot napłakał kosztowały mnie tyle co 1/3 całego łancucha. Normalnie poczułem się ekonomicznie zgwałcony w biały dzień. Gdyby nie te problemy ze skuciem łancucha to za nic w świecie nie dałbym 10 zł za to coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spinki KMC do 10x kupisz na allegro za 5zł, w sklepuje stacjonarnym pod 8x też za 5zł pewnie dostaniesz, do 10x trochę drożnej, nie powiem czemu własnie nie kupiłeś taniej KMC, tylko z jakimś SRAM'em kombinujesz. ;)

Kup następnym razem łańcuch KMC, a nie gumkę od Shimano, dłużej na nim pojeździsz + spinkę z łańcuchem dostaniesz "gratis".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że kupiłeś spinkę 8 rzędową, a na zdjęciu jest 9 rzędów? I dziwisz się, że nie pasuje?

Swoją drogą: młotkiem klepałeś spinkę? Boże jedyny, tu się wszystko robi palcami, no może poza rozłączeniem, bo czasami bardzo mocno trzyma.

Musisz się chyba sporo podszkolić z mechaniki rowerowej, a przede wszystkim 10 razy się zastanowić, czy nie robisz czegoś źle, zanim zaczniesz walić młotkiem....

 

EDIT: kolega zdążył zmienić zdjęcie w międzyczasie :) Niemniej podtrzymuję: palcami się spina, nie potrzeba młotka. Wstępnie zapiętą spinkę obracając korbą do tyłu ustawiasz u góry pomiędzy korbą a kasetą, ręką naciskasz korbę - pstryk! i po temacie. Żadnych siłowych rozwiązań, rower to nie wóz drabiniasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie spinka jest 8 speed. Wygląda dokładnie tak tylko że ma 8 SPD i jest srebrna
pol_pl_Spinka-Zapinka-9rz-SRAM-93_1.jpg

 

 

Swoją drogą: młotkiem klepałeś spinkę? Boże jedyny, tu się wszystko robi palcami, no może poza rozłączeniem, bo czasami bardzo mocno trzyma.

Musisz się chyba sporo podszkolić z mechaniki rowerowej, a przede wszystkim 10 razy się zastanowić, czy nie robisz czegoś źle, zanim zaczniesz walić młotkiem....

 

Gdybym nie wbił tych bolcy na równo z "blaszką" to za chiny ludowe nie byłbym wstanie zapiąć tej cholernej spinki! Chyba pół godziny się męczyłem bo znowu brakowało mi cholernych 0,5mm. Więc wziąłem spinkę w imadełko i lekko młotkiem wbiłem ten wystający bolec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze pinką nowa co najwyżej jest taki problem, że się może nie chcieć za 1-szym razem "zapiąć" do końca, wtedy już na założonym łańcuchu lekko na pedał wystarczy nadepnąć przy zablokowanym hamulcu.

A co do spinki że za szeroka, to nie powinna być, chociaż nie dam sobie głowy uciąć że spinka SRAM'a bez problemu wchodzi na łańcuch Shimano, te KMC pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kup następnym razem łańcuch KMC, a nie gumkę od Shimano, dłużej na nim pojeździsz + spinkę z łańcuchem dostaniesz "gratis".

Następnym razem tak zrobię. To że shimano się rozciąga to nawet jest mi teraz na rękę bo "wymęczone" biegi 8-7-6-5 na razie nie chcą łapać mi tego nowego niewyciągniętego łancucha. Puki co jestem zmuszony to jazdy na nietkniętej 4. W przyszłości wraz z nowym łancuchem wymienię i kasetę. Na razie mam już dość tych rowerowych wydatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten motyw już się tu przewijał - prawdopodobnie spinka przewidziana do łańcucha o szerokości 7,1 mm została "stuningowana" młotkiem , aby wejść w łańcuch shimano 7,3 mm.

 

Nie boisz się, że to po prostu musi "p....lnąć" w najmniej sposobnych okolicznościach ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej. Lekko tylko dobiłem młoteczkiem bolec aby był na równi z blaszką. To nie jest tak że nawalałem jak głupi ślepo w całą spinkę bez umiaru. Nie ma szans aby to wypadło. Prędzej zmienię łancuch niż coś tam się poluzuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...