Skocz do zawartości

[przerzutka tył] XT-Deore - strzelanie łańcucha pomimo regulacji


SalamEx

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jako nowy użytkownik chciałbym wszystkich przywitać! :)

 

Mam problem z układem napędowym w rowerze Genesis solution 4.0 (shimano xt-deore).

Pomimo wyregulowania przerzutki podczas jazdy, bądź pchania roweru do tyłu, (czyli tak, że obraca się kaseta) w całym rowerze czuć niemiłe przeskakiwanie. Podczas jazdy czuć to też na pedałach. Wydaje mi się, że źródło dźwięku jest między kasetą, a pierwszym kółkiem przerzutki. Dołączam zdjęcia. Nie jestem pewien, czy dobrze ustawiłem nachylenie przerzutki (B-tension).

Rower jest prawie dwuletni i bardzo zadbany, więc odrzucam tu kwestię wyrobienia się jakiegoś elementu.

 

Proszę o pomoc

post-198361-0-38292900-1469123182_thumb.jpg

post-198361-0-74594400-1469123210_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo mam take wrażenie(słaba ostrość fotki) albo po prostu 34T to już śmieć i należy wymienić kasetę + łańcuch.

2-gi ząb od lewej, go już prawie nie ma przecież, jakiś mały stożek tylko został, jak ma się na tym łańcuch niby trzymać.

 

Kupić nowa kasetę + 2-3 łańcuchy KMC X9.73/93 i jeździć na zmianę co 500km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia powiem, że wczoraj pierwszy raz urwałem łańcuch. Był to KMC X9.73, skracałem go w sklepie (bez przymiaru do roweru, tylko do ogniw starego łańcucha + jedno dodatkowe), ale się okazało, że skrócili go za dużo (po prostu koleś źle policzył i zgubił po drodze 4 ogniwa)..... Sam doczepiałem resztę łańcucha. W tym miejscu niestety zrobił się słaby punkt. Jeżdżąc na nim wczoraj miałem podobne odczucia jak autor tematu, jak się okazało prawa strona zewnętrznego ogniwa (tego, którym doczepiona była reszta łańcucha) odstawała dość mocno od ogniwa wewnętrznego. Nie dało się z tym nic zrobić. Podczas pedałowania wydobywał się cykliczny dźwięk z napędu i czuć było wtedy minimalny luz na korbie. Miałem spokojnie wrócić do domu i to poprawić, ale nie zdążyłem, bo w końcu łańcuch puścił ;) Osobiście proponuję zwrócić również na taką przypadłość uwagę, bo niebawem będziesz kupował nowy łańcuch albo jeździł na dwóch spinkach tak jak ja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wyczyściłem łańcuch i cały układ, wyregulowałem przerzutkę najlepiej jak się da (używając suwmiarki żeby odmierzyć 5mm na b-tension - proponowane w specyfikacji shimano), wszystko nasmarowałem i niestety problem nadal występuje... Jak piszą osoby wyżej miałoby wynikać to z jakiegoś defektu, ale 'pstykanie' jest regularne i nie są temu winne pojedyncze ogniwa. Jedyne co mi przychodzi do głowy to rozciągnięty łańcuch, jeszcze to postaram się sprawdzić w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w serwisie, łańcuch nie jest jeszcze zużyty, ogólnie serwisant powiedział, że problemem może być suchy smar + lekkie zużycie łańcucha.

Teraz inna sprawa: chciałbym kupić łańcuch na zmianę, jaki wybrać? KMC X9, HG53? Czy trochę droższe, 'lepsze' wersje opłacają się? (tj. np niklowane powierzchnie)

Myślę nad kasetą M770, czy wymiana miałaby sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Łańcuch bym wybrał kmc z serii Xe a kasete to juz jak leci co tańsze, alivio teraz jest po między, w sumie zawsze było ale kiedyś było na granicy 8/9 a teraz jest pomiędzy TOPem a LOWem :P Nawet tą co masz teraz hg20 możesz sobie kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch bym wybrał kmc z serii Xe a kasete to juz jak leci co tańsze, alivio teraz jest po między, w sumie zawsze było ale kiedyś było na granicy 8/9 a teraz jest pomiędzy TOPem a LOWem :P Nawet tą co masz teraz hg20 możesz sobie kupić.

 

Cześć, zamówiłem łańcuch X9.93; mam jeszcze pytanie co do kaset. Czym różni się alivio od acera? Po specyfikacji wydaje mi się, że acera jest lepsza, ale cena (i numer :P) się nie z tym pokrywają, mógłbyś mnie oświecić?

https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/kasety-rowerowe/p,kaseta-alivio-cs-hg400-9-rz-shimano,377938.html

https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/kasety-rowerowe/p,kaseta-acera-cs-hg300-9-9-rz-shimano,555451.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...