Skocz do zawartości

[Nowy rower] czyszczenie/smarowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Kupiłem  kilka dni temu nowy rower, Zauważyłem od razu, że ma nawalone wszędzie tony smaru, pewnie w celu zabezpieczenia... Na dzień dzisiejszy ma przejechane około 70km, cały napęd jest czarny i oblepiony piachem który działa jak szlifierka. Teraz pyt. w jakim zakresie wyczyścić ten rower tj. które elementy i które elementy przesmarować i czego do smarowania użyć?  Nie pytam o profesjonalne smarowidła tylko pospolite. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie pytam o profesjonalne smarowidła tylko pospolite.

 

Do łańcucha to nie masz wyjścia, ewentualnie chyba można użyć smaru do pił łańcuchowych

 

Całą resztę przeczytasz na forum, są dziesiątki tematów jeżeli chodzi o to 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysty ma być cały napęd.

 

Smar ma być jedynie w łańcuchu , reszta ma być czysta i sucha. 

 

Piasty są nasmarowane i to wystarczy na najmniej rok , stery tak samo. Kółka w przerzutce są na ślizgach i też mają się gładko obracać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie jeździsz w terenie to kup sobie najtańszy smar do łańcucha, starczy Ci na dość długo. Jednak pamiętaj żeby przed smarowaniem łańcucha dobrze go wyczyścić i resztę napędu też. Po nasmarowaniu łańcucha możesz odczekać trochę czasu i przetrzeć go szmatką z nadmiaru smaru żeby nie ubrudzić zębatek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej płytą CD obwiniętą szmatą czyściłem kasety ale benzyna ekstrakcyjna sprawia że po jednym myciu płyta się na kawałki rozpada. W pewnym momencie płyt w domu zabrakło:P Fajnie między koronki wchodzi szmata na kluczu do konusów a co najważniejsze benzyna nie rozpuszcza go :)

Co do ekstrakcyjnej to uważaj, żebyś do łożysk piasty lub do bębenka nie nalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się ze swoim dylematem; czy wystarczy jak po jeździe w terenie oblecę napęd myjką ciśnieniową?

Może ciśnieniowa to za dużo powiedziane, taka za 3,5 stówki, więc to nie żaden karcher.

Sika mocniej niż z kranu i skupiony strumień.

Jak na razie co kilka dni tak robię a później dopiero smar letni.

Nie wiem tylko, czy i jak mocno trzymają uszczelniacze części łożyskowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd wodą? Bez sensu, wypłuczesz smar, nazbiera się woda itd. Szczoteczka do zębów, przykładasz do łańcucha i kręcisz korbą. Kaseta i blaty szczoteczką lub pędzelkiem. Można maczać w benzynie wycierając o ściereczkę żeby nie ciekło po napędzie. 10 minut roboty a napęd czysty.

 

 

W netto ostatnio widziałem sprzęta do czyszczenia napędu za 10 zł / 3 szt. Jak by ktoś był zainteresowany :P

 

Jakieś szczegóły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się właśnie zastanawiałem, do czego ta gruba szczotka.

Lufy przy swoim nie mam i rury wydechowej też nie było fabrycznie...

Niby zestaw bajkowy ale bardziej wizualnie do czyszczenia grila :)

Próbowałem nasze psy potraktować ale albo ona za miętka albo psy piórka za sztywne mają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakieś szczegóły?

Wyglądały podobnie do park tool-a tylko pomarańczowe. Chciałem wziąć ale nie doszedłem do tego. Muszę się tam wybrać , może jeszcze mają to bym sobie znacznie ułatwił nie lubiany przeze mnie proces.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umyłem ostatnio rower myjką po powrocie z weekendu rowerowego. Oczywiście ominąłem golenie amortyzatora, suport delikatnie i z daleka. Za to kaseta dostała porządny strzał, prostopadle do osi, tak, że napęd się kręcił, dzięki czemu umyłem i kasetę i łańcuch. Zaraz potem postanowiłem przesmarowac piastę i sprawdzić bębenek. W środku ani grama wody.

 

Wysłane z mojego Passport przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W netto ostatnio widziałem sprzęta do czyszczenia napędu za 10 zł / 3 szt. Jak by ktoś był zainteresowany :P

To bylo już dawno, także wątpie, że teraz coś takiego dostaniesz.

 

Jakieś szczegóły?

 

To wygląda prawie identycznie jak to : http://www.decathlon.pl/komplet-szczotek-do-roweru-id_8298195.html?gclid=CLWZiYnkmc4CFcJJcgodY6wCBQ

Moim zdaniem warto wydać te 30 zł na takie coś. W każdym bądź razie ten czyścik bardzo fajnie czyści kasetę, a uwierz, że o napęd kiedyś nie dbałem i mialem totalny syf. 

Na allegro same "skrobaczki" masz od 10 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...