Skocz do zawartości

[kaseta] Stukanie w kasecie romet orkan 5 film


misfit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Do pasji doprowadza mnie stukanie w okolicach kasety. Przy normalnej jeździe stukot ma miejscy przy każdym obrocie korby, na każdy biegu. Stukot ustaje tylko gdy kręcę wolno tzn. z kadencją ok. 50 lub niżej.

Dla zobrazowania zamieszczam filmik - nagrałem stukanie przy kręceniu do tyłu na postoju.

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/55646557/MOV_0449.mp4

 

czy ten model tak ma, czy da się to wyeliminować? może ktoś miał podobny problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź łańcuch. Może w którymś miejscu chcę się rozpiąć. Ja miałem stukanie , po kilkunastu km ustało a wczoraj stało się to.

NQYpYBl.jpg

 

Jak łańcuch będzie ok to sprawdź kółka przerzutki i kasetę. Może jakiś syf wlazł albo jest luźna etc. Mogą to też być pedały i suport. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rower ma 660 km od nowości, nie chce mi się wierzyć, że to łańcuch, no ale sprawdzę bo nie takie rzeczy już widziałem. stukot wg mnie ewidentnie dobiega z kasety, ale z drugiej strony wiem jak bardzo czasem można się pomylić przy lokalizowaniu trzasków i stuków. 

dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij koło i spróbuj zakręcić samą kasetą. Lub zrzuć łańcuch z przerzutki i zostaw na kasecie i wtedy kręć (da się tak).

Potem kręć samą korbą bez łańcucha. Coś wyeliminujesz.

Mi ten dźwięk kojarzy się ze zbyt mocno skręconymi konusami w piaście na wolnobieg.

 

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to może jednak coś z korbą nie kasetą? 

Autor pisze, że co obrót korbą, ale na filmie widać, że stuka co jeden obrót kasety (popatrz na odbicie w plastikowej osłonie szprych).

Mi tak stukała niedokręcona kaseta, co jeden obrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjąłem koło, wyczyściłem wózek przerzutki i jedną zębatkę (coś było nawinięte). ani korba, ani kaseta, ani koło nie dawało żadnych stuków po rozebraniu. jedyną rzecz oprócz czyszczenia którą zrobiłem to dokręcenie kasety. po złożeniu stukanie w kasecie zostało wyeliminowane, ale stukanie przy jeździe pozostało - czyli za każdym obrotem jest stuk.

 

akan - jutro biorę się za pedały rozbieram i smaruję. zobaczymy może to one.

 

przy okazji jaki klucz do stożków 16 czy 17 (piasta shimano fh-m475 i hb-m475? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak nie kaseta.

Jest coraz gorzej. Pomimo tego, że rozebrałem i nasmarowałem pedały, rozebrałem i złożyłem ponownie suport. Stukanie i trzeszczenie występuje przy każdym obrocie korby.

Jako ciekawostkę podam, że po stronie napędu były dwie podkładki dystansowe 2,5 mm i 1,8 mm zamiast dwóch podkładek po 2,5 mm  :icon_confused:

albo pomylili się przy składaniu albo może ja czegoś nie wiem? w każdym razie przy składaniu włożyłem po stronie napędu 2x2,5 mm.

Czy to normalne w romecie orkanie z tymi podkładkami czy po prostu pomyłka?

 

Poniżej film z odgłosami z korby.

https://www.dropbox.com/s/qfi8u45ipsgi5rd/MOV_0458.mp4?dl=0

 

Już nie wiem co mam jeszcze rozebrać i nasmarować

A może po prostu suport padł po 700km?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak mam sprawdzić te elementy które wymieniłeś. wydaje mi się, że nie ma potrzeby ich sprawdzać. gdy kręcę spokojnie i bez dużego nacisku to napęd pracuje cicho i bez zgrzytów jęków i stuków. gdy zaczynam kręcić żwawo to zaczyna się orkiestra jak na filmie który zamieściłem.

rower kupiony w maju 2016. więc wszystko nówka, łańcuch nasmarowany, przerzutkę też sprawdzałem. może to jednak pedał??? sprawdzę podmieniając z drugiego roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz na podmiankę to luz. Możesz ewentualnie całe koło przełożyć aby sprawdzić bębenek bo możliwe , że łożysko się rozsypało , choć wątpię.

 

Kółka przerzutki mają się po prostu gładko kręcić. U mnie też jest strzelanie , ale tylko na trójce więc ja na to leje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddałem się, rozebrałem i przesmarowałem pedały, suport rozbierałem 4 razy. (romet dał źle podkładki dystansujące od strony napędu, więc wymieniłem na dobre), przykręcałem suport mocno potem słabiej, tak samo z lewą korbą. Wszystko wyczyściłem i przesmarowałem na nowo i NIC. dalej stuka przy każdym obrocie korby, gdy pedałuję lekko bez nacisku to jest cicho, gdy tylko przycisnę stuk za każdym obrotem. postanowiłem to olać i jeździć aż się rozpadnie, w każdym razie mam już nowy suport. jako zapas kupiłem accenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gdy pedałuję lekko bez nacisku to jest cicho, gdy tylko przycisnę stuk za każdym obrotem

u mnie jak przycisnę (najczesciej pod góre) na ustawieniu przod 2- , tyl 5-6 to stuka.

przy przelozeniu przod 3 tego nie ma.

jak Ty po swoich zmianach nie wpadles na przyczynę, to juz chyba nikt nie pomoże..

moze oddaj go na gwarancję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...