Skocz do zawartości

[Trzaski] Czy to stery?


no1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Ostatnio na ostrych wertepach zaczęło mi trzaskać w okolicach główki ramy - potwierdzone przez osobę trzecią. Trzaski występują gdy widelec wygina się do tyłu. Wykluczyłem hamulec oraz elementy przy kierownicy. Nie zauważyłem też żadnych pęknięć na widelcu czy ramie.  Filmik poniżej - od 7 sekundy: 
https://www.youtube.com/watch?v=OfO4RiSufYo

Mam stery półzintegrowane. Czy to one mogą być przyczyną? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymontuj widelec, obejrzyj go sobie dokładniej (m.in. korona od spodu) oraz sprawdź czy nie ma jakiegoś pęknięcia na sterówce (ponieważ czasami pęka zaraz pod bieżnią dolną (co bieżnia skutecznie zasłania) to zajrzyj też na dole do rury sterowej od środka). Przy okazji dokładnie wyczyść i przesmaruj łożyska sterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręcasz Top Cap, odkręcasz mostek i wychodzi widelec. Uważaj tylko żeby Ci się nie wysypały kulki/ wypadł wianek. Chyba że masz łożyska maszynowe, wtedy problemu że coś wyleci nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem jeszcze raz widelec dokładnie z latarką w ręku i nie ma na nim nawet rys, poza miejscami od pancerza. Dodatkowo wykonałem test dosłownie skacząc na nim powodując jego wygięcie (o próg) i też nic nie słychać. Na ramie znalazłem coś takiego, ale szczerze to nie wygląda na pęknięcie, na dole nie dotyka spawu, a u góry tam gdzie są spawy, ta kreska ma przerwy w zagłębieniach, czyli to raczej rysa.

aB3UV4k.jpg

 

Tak wyglądają moje stery z obu stron: Da się je rozebrać? 

Xhv2xtZ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skrzypienie mostka i kierownika wykluczasz?

Wykluczone, złapałem za ramę ze zdjętymi kołami i dociskałem widelcem do ziemi, słychać trzask.

 

 

A zacisk i tarcze dobrze skręcone? koło też? Troszkę głośny ten dźwięk jak na syf/ luz na sterach
 

Jak wyżej, przy zdjętym kole słychać trzask. Dodatkowo na mocnych wertepach słychać trzask bez użycia hamulca.

 

 

Da się. Wyciągasz i jedziesz

Wszystko dobrze, ale jak wyciągnąć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Łożyska tzw maszynowe i nie ma sensu ich rozbierać jeśli kręcą się gładko. Może sterówka chce się wydostać z widelca

Wybiłem przed chwilką bieżnie z widelca, wygląda okej. Jutro idę na rower z amortyzatorem. Zobaczymy, choć widelec wstępnie już odrzuciłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powracam. Post pod postem.

Tak jak pisałem wczoraj, byłem dzisiaj na jeździe próbnej z amortyzatorem. Pokonałem jakieś 3 kilometry nie słysząc trzasków. Wróciłem do domu, nabiałem ponownie bieżnie dolną na sztywny widelec i.... cisza, przejechałem 72 km. Wszystko gra. Dziwne, no ale nie marudzę, zobaczymy co będzie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł się dostać gdzieś syf. W sztycy masz to samo, ja miałem niby czystą a coś mi strzelało. Wyjąłem, wytarłem, wsadziłem i cisza. Warto też nałożyć trochę smaru, raz że ułatwi Ci to zdjęcie bieżni w przyszłości, a dwa że smar zapobiega trzeszczeniu itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...