Skocz do zawartości

[Wózek z kół roweru] Jak połączyć oś z ramą bez widelca?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Muszę wykonać lekki wózek do przewożenia w warunkach terenowych objętościowej, ale lekkiej (zaledwie 8kg) bryły o wymiarach 100x100x30 cm. 

 

Posiadam dwa koła o średnicy 26" (przednie i tylne z tarczą przerzutki) wymontowane z roweru  ze zwykłym mocowaniem na widelcu:

 

 1060307300_1467120947_thumb.jpg

 

 

Koncepcja wózka:

 

 4186792900_1467121043_thumb.jpg

 

Czerwonym kolorem narysowałem ramę wózka, która może być wykonana z rury PVC lub aluminiowej lub jakiejś innej kształtki.

 

Wózek musi być łatwy do składania. Możliwe jest więc opracowanie takiego mocowania koła, by do niego przykręcić na stałe oś koła, a całość montowana z ramą na zasadzie zawleczki, itp.

 

 

No i pytanie: Jak połączyć koła do ramy bez wykonywania widelca, czyli jak połączyć koło tylko z jednej strony?

 

Chciałbym także, by nie trzeba było niczego spawać, bo nie mam dostępu do spawarki. Inne narzędzia w tym wiertarkę i szlifierkę kątową mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cześć.
 
Muszę wykonać lekki wózek do przewożenia w warunkach terenowych objętościowej, ale lekkiej (zaledwie 8kg) bryły o wymiarach 100x100x30 cm. 
 
Posiadam dwa koła o średnicy 26" (przednie i tylne z tarczą przerzutki) wymontowane z roweru  ze zwykłym mocowaniem na widelcu:
 
 1060307300_1467120947_thumb.jpg
 
 
Koncepcja wózka:
 
 4186792900_1467121043_thumb.jpg
 
Czerwonym kolorem narysowałem ramę wózka, która może być wykonana z rury PVC lub aluminiowej lub jakiejś innej kształtki.
 
Wózek musi być łatwy do składania. Możliwe jest więc opracowanie takiego mocowania koła, by do niego przykręcić na stałe oś koła, a całość montowana z ramą na zasadzie zawleczki, itp.
 
 
No i pytanie: Jak połączyć koła do ramy bez wykonywania widelca, czyli jak połączyć koło tylko z jednej strony?
 
Chciałbym także, by nie trzeba było niczego spawać, bo nie mam dostępu do spawarki. Inne narzędzia w tym wiertarkę i szlifierkę kątową mam :)

 

 

Robisz na koło ramę np.  z dwóch kątowników w odległości takiej żeby weszło koło. Załączę fotkę wózek stoi w pionie i jest na kołach od motoroweru.

 

post-194587-0-11883400-1467131790_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak jak widelec, a ja napisałem i wytłuściłem, że chcę tylko jednostronnie.

 

Znalazłem częściowe rozwiązanie, którym są koła wózka inwalidzkiego. One mają mocowanie jednostronne i odpowiednią oś. Mam w garażu idę sprawdzić, czy też takie są.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie samo mocowanie mają kółka w większości wózków dziecięcych - nie wiem czy jest jeden standard ale idea przyświeca wszystkim taka sama.

Tylko, co Ty będziesz woził? Styropian? Folię bąbelkową? Nie czepiam się, masa jest dość mała, ale miej świadomość, że to musi mieć jakąś sensowną wytrzymałość, bo podskoczy na wyboju i się poskłada.

 

PS: to powyżej również w kwestii mocowań jednostronnych, które są dużo słabsze niż dwustronne.

Edytowane przez Hetman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

8 kg na dwa koła to wypada po 4 kg na koło. Nawet jak będzie się to trzęsło i skakało, to nie sądzę, aby obciążenie przekroczyło 10 kg na koło, czyli prawie nic. Ja bym zaryzykował i dokręcił te koła bezpośrednio do ramy, po prostu używająć tylko jednej strony osi. Zwłaszcza, że (z tego co na zdjęciach widać) masz pełną, gwintowaną oś z nakrętką a nie jakieś tam szybkozamykacze.

Edytowane przez IvanDrago
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...