Skocz do zawartości

[amortyzator] pomoc w wyborze


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Poszukuję amortyzatora przedniego, dlatego zwracam się o pomoc. Po przeczytaniu niewiadomo ilu wątków, które najczęściej były sprzed kilku lub nawet kilkunastu lat postanowiłem założyć własny.
Ale do rzeczy, jestem posiadaczem roweru na bazie ramy Meridy Matts Pro '06 o rozmiarze 20.5". Z tego, co udało mi się dowiedzieć, to oryginalnie siedział tu skareb o wysokości ~450mm, obecnie przejściowo jeżdżę na sztywniaku. Na przodzie używam tarczy 185mm z BB5-ką, ponadto nie należę do najlżejszych jeźdźców (82kg), a jeżdżę ok 60-70% po asfalcie/drogach utwardzaonych, a resztę po bezdrożach, lecz nie boję się sprintu przez las przy prędkości ~40km/h, niestety przy obecnym przodzie boję się jechać przez las szybciej aniżeli 20km/h ze względu na ryzyko uszkodzenia widelca oraz ramy. Rocznie robię od 3 do 5 tys km (wiem, szału nie ma), ale chciałbym mieć sprzęt przynajmniej na kilka lat. Od amortyzatora wymagam przede wszystkim dostępności części zamiennych, a w szczególności tulei ślizgowych, w kwestii amortyzacji nie mam szczególnych preferencji i czy to będzie powietrze, czy sprężyna to bez znaczenia. Do tłumienia też nie mam szczególnych wymagań. Skok najlepiej w granicach 80-100mm, lecz z większym sobie poradzę. Do tej pory nie miałem styczności ze sprzętem z górnej półki, dlatego nie mam porównania. Jak na razie najlepszym amortyzatorem na jakim miałem okazję jeźdźić był DuroLux FR20, który był odpowiednio sztywny oraz wystarczająco się uginał. Nie wymagam pracy zawieszenia aktywnego BOSE, ale nie chcę też drewnianego amortyzatora. Szybki i prosty serwis to dla mnie plus, ponadto nie zależy mi zbytnio na wadze. Mój budżet to maksymalnie 450zł (nie mam nic przeciwko niższym kwotom).
Jak na razie w poszukiwaniach jedynie udało mi się znaleźć:
RS Reba - lecz w tej kwocie nie ma odpowiednie do mojej ramy tj ze sterówką prostą
RS Tora - 450zł za 318 :/
RS Recon silver

Marzocchi MX Comp ETA - lecz czytałem, że nowsze roczniki są dość słabe
Marzocchi Z2
Marzocchi Z3 light
Marzocchi Z5

Manitou Minute '04 - lagi 30, ale wyczytałem, iż jest to dobry i sztywny amortyzator

Manitou R7 - o tym z kolei czytałem, że jest dość wiotki

Manitou Black Elite - uboga ilość informacji

Ponadto szukałem również czegoś ze stajni suntoura, lecz ubogo tam w części zamienne, co dla mnie je dyskwalifikuje.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli istnieją takie możliwości to zmienia postać rzeczy, a serwis roweru i tak zawsze robię sam, dlatego nie mam dojść. W takim razie co proponujesz? Z Suntoura to chyba tylko Epicona mógłbym szukać w moim pułapie, a w chwili jedyny, na który mógłbym sobie pozwolić (z tego forum) ma zbyt krótką sterówkę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak napisałem 450zł to absolutne maksimum, jakie jestem w stanie przeznaczyć. Rozważałem jeszcze przez chwilę zakup xcr-a i zalanie go olejem+wymiana uszczelek na olejowe (coś bym wymyślił), tylko boję się, że mógłby tego nie wytrzymać.


A jak ma się sprawa w przypadku raidona z roku 2015? Jak to pracuje, ponieważ istnieje możliwość zakupienia takowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co macie z tym zalewaniem olejem - kąpiel olejowa jak to zwiecie, lecz nie jest to wskazane i bezpieczne dla takich amorków. Nie ma osobno uszczelek olejowych. Teraz produkują uszczelki zintegrowane w uszczelce przeciwkurzowej. 

 

Szkoda że nie masz 560zł bo bym ci takiego mógł załatwić

f775a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...