Skocz do zawartości

[licznik kadencji] z taniego starego licznika za ~10 zł - > pytania


hanus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio zastanawiam się nad takim rozwiązaniem, bo znalazłem w sieci pewnien wpis, że po prostu da się to zrobić ( http://im226.blogspot.com/2008/09/licznik-kadencji.html )

Teraz pytanie, czy ktoś z was próbował takiego, taniego sposóbu na uzyskanie informacji o swojej kadencji? Jakie są tego wady i czy warto się w to w ogóle bawić? Zastanawiałem się wcześniej nad kupnem licznika z kadencją jednak są one drogie i jako amator zrezygnowałem z takiego zakupu.

 

A teraz pomysł powrócił, bo gdzieś u siebie na wsi chyba mam stary licznik, a nawet jeśli nie to na allegro można kupić nowy za ~ 15 zł. I mierzyć swoją kadencję.

 

PS

Dział chyba odpowiedni? :-D

Edytowane przez hanus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest dobry i w 100% działa.

Moim skromnym zdaniem nie ma sensu bawić się w drogie liczniki z kadencją za 200-300zł, skoro za 25zł można mieć dwa liczniki spełniające dokładnie te same funkcję ;)

I niech mi tu nikt nie pitoli o dokładności takiego rozwiązania - oprogramowanie i komputerek w licznikach jest prosty jak konstrukcja cepa - to nie ma prawa źle działać ani przekłamywać.

 

Jest jeden tyci problem - a w zasadzie dwa ;P

1. Magnes, który masz w zwykłych tanich licznikach jest gówniany i ciężko go przymocować do korby - musisz kupić jakiś płaski magnes, i najlepiej go przykleić do korby.

2. Kabel może nie sięgnąć z kierownicy do korby - trzeba przelutować na dłuższy - ale hej, jesteśmy w dziale druciarstwa tak? :>

 

Nie znalazłem licznika, w którym można by było wpisać obwód 16,666m

Nie wpisuj też 1,667

W tych najtańszych masz obwód do 9999mm

Wpisz 8333mm

Wtedy jeśli licznik pokazuje 45km/h to znaczy że masz kadencję 2x większą - znaczy 90

Edytowane przez Arassuil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno, przy okazji konieczności naprawy zerwanego kabelka, testowałem licznik z Lidla jako miernik kadencji. Działał rewelacyjnie :-).

Wykorzystałem płaski magnes od zamka magnetycznego do szafki. Przymocowałem do ramienia korby za pomocą taśmy izolacyjnej.

Wpisałem obwód 1667 (mm). Na wyświetlaczu miałem X.y (np. 7.5, czyli kadencja 75).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się i to działa..

Zazwyczaj potrzeba więcej niż jednego magnesu na blacie korby - neodymowy fi 10 x 5 mm kosztuje koło zeta, i nawet nie trzeba do stalowej tarczy kleić bo się trzyma sam....

Clou programu tkwi rzecz jasna w sprawności arytmetycznej - czyli jaką wartość obwodu koła wpisać :)

Jakby co  - pisz na priv ...

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clou programu tkwi rzecz jasna w sprawności arytmetycznej - czyli jaką wartość obwodu koła wpisać

 

 

16,666m - albo odpowiednio wymnożone.

 

1 obrót korby na minutę ma dać 1RPM znaczy kadencję 1

60 obrotów korby w ciągu jednej minuty to kadencja 60

1 obrót na sekundę ma więc dać prędkość 60km/h - bo chcemy, żeby na liczniku tam gdzie jest prędkość wyświetlało kadencję.

Mówiąc inaczej: 60 obrotów na minutę ma dać 60km/h

 

Wyświetla się 60km/h, więc jeśli licznik 'sądzi', że w ciągu godziny przejedziesz 60km, to w ciągu minuty przejedziesz 1km

Przypominając powyższe: w ciągu minuty miało być 60 obrotów korby przy wyświetlanej! prędkośći 60km/h

Więc:

1km/60 = 1000m / 60 = 16,666m

 

Jak wpiszesz obwód 16667mm, to Twoja wyświetlana prędkość na liczniku to kadencja.

Jeśli w liczniku wpiszesz obwód 1667mm - to Twoja wyświetlana prędkość to 1/10 kadencji.

Jeśli wpiszesz obwód 8333 - to prędkość pokazywana na liczniku to 1/2 kadencji.

 

Jeśli natomiast chodzi Ci o błąd pomiaru takiego licznika - to jest to niemożliwe.

Magnes generuje impuls magnetyczny, a ten indukuje prąd w cewce w sensorze.

Nie da się tego spier****ć, żeby to źle działało, skopany musiał by być software licznika - a tego też nie sposób spierniczyć ;)

Edytowane przez Arassuil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rację niewątpliwie masz  - ale diabeł siedzi w szczegółach... np.

 

1. są tanie liczniki, które nie wyświetlają prędkości w postaci XX.X km/h ale tylko  XX   no i nie wiesz np. czy masz kadencję 80 czy 89, gdy widzisz tylko pierwszą cyfrę.

2. są liczniki, do których nie wprowadzisz obwodu 8333 - bo max jest lekko ponad 3000 ... stąd też z manewry z ilością magnesów, które łatwiej mocować do blatu niż ramienia ...

 

no i są liczniki które skalowane są także w milach / h - wtedy dochodzą dodatkowe możliwości.

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, że "diabeł tkwi w szczegółach", dlatego zaznaczyłem, że testowałem licznik z Lidla, który wyświetla prędkość w formacie X.y (a właściwie ZX.y, bo celowo pominąłem pierwszą cyfrę dziesiątek km/godz) i wpisuje się do niego  obwód koła w formacie "mm", czyli cztery cyfry).

Wspomniany magnes od zamka ładnie ulokował się w wydrążeniu korby (starsza Alivio), dlatego "druciarskie" przymocowanie go taśmą izolacyjną okazało się całkiem profi :-). Czujnik kontaktronowy licznika reagował na wspomniany magnes z odległości co najmniej 5 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie znalazłem tego licznika pewnie gdzieś się schował...

Czyli te najtańsze z allegro za ~15 zł wyświetlają prędkość bez przecinka? Czyli to słaby wybór? Bo znalazłem na olx takie coś... (szary, biały guzik)

 

@edit

Skoro te najtańsze liczniki zapisują max prędkość to i muszą wyświetlać liczby w postaci X. y

 

Moto

Edytowane przez hanus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie niekoniecznie - jeśli masz możliwość sprawdzenia / wyboru- to patrz za takim, który prędkość wyświetla z cyfrą po przecinku - będziesz miał mniejszy problem z jego adaptacją na "kadencjometr".

 

Mniejsze znaczenie , ale ma też, czy ostatnia cyfra jest tej samej wielkości co pozostałe - bo są liczniki w których jest o połowę niższa, gdzie np 86 wyglądałoby tak ...  8.6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak  -  4 magnesy na blat i obwód koła 4166 mm.   Jeśli  (jak w moim ) tyle wpisać się nie da, pozostaje:   a ) wpisać 2083 mm obwód i wyświetlaną wartość mnożyć przez 2 b ) dać 6 magnesów i obwód 2778 mm

 

 

Pomysł super!

Ale... gdzie czujnik?

 

- - - - - - - - - 

 

Panowie, tak jak mówiłem ;)

Dlatego ustawiacie obwód koła 8333 - wtedy mnożycie w pamięci prędkość x2 i mamy kadencje.

Podejrzewam, że nie jest dla nikogo problemem pomnożyć dwukrotnie cokolwiek mniejszego od stu ;P

 

Najtańszy licznik z allegro za 12zł prezentuje się tak - nagrywałem z marszu, youtube zaproponowało poprawienie jakości i oświetlenia..... aż tak gówniany mam tel. :>

 
Edytowane przez Arassuil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dolnej rurze ramy - a gdzież by indziej...

 

 

A mógłbyś pokazać jakąś fotkę? Rozumiem, że magnesy po prawej do blatu zębatki po wewnętrznej stronie?

 

- - -

 

No właśnie kminie jak by to zrobić, żeby nie mnożyć - z więcej niż 1 magnesem: super opcja! Dziękówa!  :D

Tylko muszą być w miarę ~idealnie naprzeciwko.

Edytowane przez Arassuil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Sorry za jakość - ale kapciem robione  ...

 

http://imgur.com/a/h2r54

 

Na drugiej fotce dwie średnice magnesów neodymowych w zestawieniu z monetą 1-groszową.

Ferrytowe są słabsze ale pewnie też dadzą radę .

 

Aha - przewód wymagał przedłużenia i przy okazji dostał rurkę termokurczliwą na takiej długości, jaką się udało nasunąć  :)

Edytowane przez Pablo59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kupilem z alegro magnesy - na zapas dużo. Kosztowało mnie to łącznie z przesyłką polecony inpost 10zł
O takie, wymiary w mm:

MPŁ 10x4x1,2 magnes - 10szt.

MPŁ 5x2,5x1 magnes - 10szt.
MPŁ 10x2x1 magnes - 10szt.

 

Wygląda to tak, dla porównania moneta 1gr + magnes z najtańszego licznika:

post-188313-0-96216100-1467642381_thumb.jpg
post-188313-0-50045200-1467642381_thumb.jpg

 

 
Już wyczułem, że te małe magnesiki mają z 2x większą 'moc' niż ten czarny.
Zaraz podpinam do zębatek korby i zobaczymy co wyjdzie ;)
 
ps. Jak dodać jakiś plik do "moje media"? Udaje mi się tylko dodać 'załączniki'.

post-188313-0-50045200-1467642381_thumb.jpg

post-188313-0-96216100-1467642381_thumb.jpg

Edytowane przez Arassuil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam forumowiczów , w temacie licznika kadencji wykonanego z tanich liczników rowerowych mam takie zapytanie .Czy magnesy neodymowe lub jakiekolwiek inne muszą być rozmieszczone po obwodzie w równych odstępach ?.Chcę przerobić taki licznik na kadencyjny do roweru spiningowego.Mam takowy na wytrzymałych podzespołach ale jest pozbawiony jakiejkolwiek elektroniki.Nie przeszkadza mi to zbytnio bo pulsometr mam na klatkę piersiową i zegarek,ale kadencja by się przydała ,obecnie liczę obroty korby przez 10 s i mnożę.Mam zamiar kupić 6 magnesów tak aby zgodnie z Waszą sugestią nie trzeba by było nic mnożyć,a na kole masowym jest dość miejsca na ich zamocowanie ,tylko właśnie kwestia czy muszą być precyzyjnie ustawione po obwodzie.Dzięki z góry za odpowiedzi,Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im precyzyjniej tym dokładniejszy będziesz miał pomiar.
Jak np. miałbyś dwa magnesy i zamiast idealnie po średnicy rozmieścił byś jest w proporcjach 55-45% obwodu - to co pół obrotu pokazywało by Ci raz większą a raz mniejszą kadencję.

 

ps. z doświadczenia - zaopatrz się w super glue ;) nawet mocne magnesy odpadają przy jeździe po polskich drogach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...