Skocz do zawartości

[trzaski] Trzeszczący nowy rower


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kupiłem rower Merida big nine 100, po przejechaniu 11 kilometrów rower zaczął trzeszczeć jak wigry 3 po 20 latach użytkowania. Rower ma przejechane obecnie 300km i trzaski cały czas występują podczas naciskania na pedały. Drogą eliminacji szukałem rozwiązania. 

- trzeszczy na siedząco i stojąco z siodełkiem i bez. Kierownica odkęcona też nie pomaga

- korba, suport rozerbane przeczyszczone przesmarowane

- łańcuch wyczyszczony, przesmarowany

- hak tylnej przerzutki zdjęty, nie daje efektów dalej trzeszczy

I teraz co odkryłem aczkoliwek dalej nie wiem w czym leży problem. Gdy nie zapne tylnego szybkozłącza na tylnym kole jest cisza, nic nie skrzypi przy naciskaniu, Zapinam mocno, średnio, lekko trzeszczenie powraca. Walcze z rowerem już prawie dwa miesiące i przeklinam dzień w którym zdecydowałem się na niego. Może ktoś z forumowiczów naprowadzi mnie co to może być i co jeszcze sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały tutaj nie grają roli bo jak ich nie mam wkręconych i naciskam na korbę to jest ten sam dźwięk. Miałem wrażenie, że dźwięk dochodzi z okolicy korby saportu, ale wyeliminowałem to i mam wrażenie, że dzwięk dochodzi bardziej z tyłu. Odpinam tylne koło, ale zostawiam na miejscu i jest cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ośka kręci się płynnie, zaciski nie dotykają tarczy, próbowałem zaciskać koło bardzo lekko, normalnie oraz bardzo mocno i za każdym razem trzeszczy.  PIasta P/T Alloy Disc/disc cassette, kaseta Shimano CS-HG200-9s 11-34c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Skrzypi QR.

Załóż inny, tej samej długości. Możesz posmarować ( lekko ) elementy pracujące ze sobą ( dźwignia i tocośtakie ,co współpracuje z dźwignią) oraz miejsca kontaktu śrub zamykacza z ramą. Do tego sprawdź miejsca styku ramy z piastą- podejrzewam,że lakier jest uszkodzony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy suchych zapadkach koło kręci się idealnie, nie idzie tego wogóle zdiagnozować, a jednak trzeszczy przy nacisku na korbę. Chodzi o suche gniazda w których osadzone są zapadki. Po zazębieniu wywierany jest nacisk na zapadkę i zaczyna trzeszczeć. Ośką i kołem możesz sobie kręcić do rana, a i tak tego nie zdjagnozujesz, trzeba zdjąć bębenek, zajżeć w zapadki i najwyżej dać kroplę oliwki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj z trzeszczeniem to różnie bywa, czasem trzeba dlugo tropic. 

Ja ostatnio w przełajce mialem pykniecie przy mocnym nacisnieciu na prawy pedał, i zawszye "odpykniecie" jak korba robilla pol obrotu.

Rozebrałem 2 razy kokpit, 2x stery, po razie koła, tj szybkozamykacze, smarowałem sztyce. suport wykrecałem 2x i wkrecałem na sterylnie czyste gwinty ze smarem, pedałki wkrecałem 2x na smar, korbe to chyba z 3x wytmjmowałem i wkładałem ... finalnie postanowiłem zdjać blaty. I to był strzał w dziesiatke ;-) miałem sucho w kominach wsadziłem tam ciupke smaru i cisza.

 

Czy w miejscu stojac na rowerze jestes w stanie wygenerowac jakis dzwiek ? czy rower musi jechac ? u mnie stojac w miejscu i naciskajac z calej sily strzelało.

 

Jakos nie wydaje mi sie zeby zapadki w nowej piascie stanowily problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sprawdzil blaty korby jesli ich nie odkrecales od ramion, zakladam ze skoro probujesz na otwartym szybkozamykaczu to znaczy ze generujesz to takze jak rower sie nie porusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj z trzeszczeniem to różnie bywa, czasem trzeba dlugo tropic. 

Ja ostatnio w przełajce mialem pykniecie przy mocnym nacisnieciu na prawy pedał, i zawszye "odpykniecie" jak korba robilla pol obrotu.

Rozebrałem 2 razy kokpit, 2x stery, po razie koła, tj szybkozamykacze, smarowałem sztyce. suport wykrecałem 2x i wkrecałem na sterylnie czyste gwinty ze smarem, pedałki wkrecałem 2x na smar, korbe to chyba z 3x wytmjmowałem i wkładałem ... finalnie postanowiłem zdjać blaty. I to był strzał w dziesiatke ;-) miałem sucho w kominach wsadziłem tam ciupke smaru i cisza.

 

Czy w miejscu stojac na rowerze jestes w stanie wygenerowac jakis dzwiek ? czy rower musi jechac ? u mnie stojac w miejscu i naciskajac z calej sily strzelało.

 

Jakos nie wydaje mi sie zeby zapadki w nowej piascie stanowily problem.

Tak, rower stojąc w miejscu także generuje dźwięk przy naciskaniu na pedały, na korbę bez pedałów. Jedynie jak rozepnę szybkozłącze z tyłu to nie jestem już w stanie wygenerować tego dźwięku. Blaty zdjąłem, kominy przesmarowałem, praktycznie przedni napęd rozmontowałem do pojedyńczych cześci i złożyłem tak jak powinno się to robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany. Przełożyłem inne koło i trzaski dalej były. Zdemonotwałem gwint haka przerzutki był mocowany od strony piasty na dwa imbusy 2.0 (myślałem ze jest nie demontowalny) posmarowałem smarem miejsce styku tego ustrojstwa z ramą i nastała błoga cisza. Dzięki wszystkim za pomoc. I moja rada dla następnych poszukiwaczy trzasków, sprawdzajcie wszystko, bo rama niesie ten dźwięk niesamowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...