Skocz do zawartości

[koło] Zmiana amortyzatora na widelec sztywny - koło 26 czy 28?


krystian0120

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od pewnego czasu myślę nad lekką przeróbką mojego roweru. Napęd postanowiłem zostawić w spokoju, póki nie jest zużyty, ale zastanawiam się nad wymianą widelca na sztywny. Tu pojawiło się pytanie, czy lepiej założyć tylko widelec 26 czy widelec 28 i takie też koło (teraz jest 26). Drugi sposób motywuję tym, że być może nie zmieniłaby się w ten sposób geometria ramy (różnica w wysokości koła 26 i 28 wynosi dokładnie tyle, ile skok amortyzatora - 63 mm). Jak myślicie, czy taka przeróbka byłaby opłacalna, czy lepiej wywalić tylko amortyzator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widelce sztywne są tak projektowane , aby zastępować amortyzator , czyli ich wielkość jest tak dobrana , że przy zmianie na sztywny geometria się nie zmienia. W praktyce może jednak być inaczej bo obecnie standardem jest skok 100 mm i większość jest właśnie pod taki.

 

Jaki masz tam hamulec i rurę sterową? 

Przy v-br masz spory wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad najprostszymi widelcami (w moim przypadku jakiekolwiek droższe, są nieopłacalne), np.:

http://allegro.pl/rowerowy-widelec-accent-mtb-1-26-gwint-110mm-i6160047059.html

http://allegro.pl/widelec-sztywny-26-czarny-1-220mm-i6203862463.html?reco_id=4cd5f821-1e8a-11e6-af5d-56847afe9799&ars_rule_id=201.

Podejrzewałem, że przód poszedłby w dół po takiej zmianie, stąd pomysł z większym kołem.

 

Mam jeszcze kilka pytań - myślę nad zakupem opon. Znalazłem Kenda Khan.. Stąd też:

1) Czy opłaca się zmieniać opony Author Spanker 26x1.95 na wyżej wymienione (obecne są w stanie bdb)?

2) Czy odczuję jakąkolwiek zmianę?

3) Jaka szerokość - 1.5 czy 1.75? Zamierzam jeździć głównie po asfalcie, ale od czasu do czasu lekki teren (bez błota, itp.)

4) Czy zmiana 1.95 na 1.5 jest w ogóle możliwa bez zmiany obręczy?

5) Czy muszę zmieniać dętki przy zmianie opony na 1.75? Przy 1.5 wiadomo, że nie podejdą za Chiny ludowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad najprostszymi widelcami (w moim przypadku jakiekolwiek droższe, są nieopłacalne), np.:

http://allegro.pl/rowerowy-widelec-accent-mtb-1-26-gwint-110mm-i6160047059.html

http://allegro.pl/widelec-sztywny-26-czarny-1-220mm-i6203862463.html?reco_id=4cd5f821-1e8a-11e6-af5d-56847afe9799&ars_rule_id=201.

Podejrzewałem, że przód poszedłby w dół po takiej zmianie, stąd pomysł z większym kołem.

 

Mam jeszcze kilka pytań - myślę nad zakupem opon. Znalazłem Kenda Khan.. Stąd też:

1) Czy opłaca się zmieniać opony Author Spanker 26x1.95 na wyżej wymienione (obecne są w stanie bdb)?

2) Czy odczuję jakąkolwiek zmianę?

3) Jaka szerokość - 1.5 czy 1.75? Zamierzam jeździć głównie po asfalcie, ale od czasu do czasu lekki teren (bez błota, itp.)

4) Czy zmiana 1.95 na 1.5 jest w ogóle możliwa bez zmiany obręczy?

5) Czy muszę zmieniać dętki przy zmianie opony na 1.75? Przy 1.5 wiadomo, że nie podejdą za Chiny ludowe.

Zmierz sobie wysokość jaka masz obecnie od osi koła do korony widelca , wtedy zapytaj sprzedającego o tę długość i będziesz wiedział czy pójdzie w dół czy w górę.

 

Ja bym opon nie zmieniał póki nie są zjechane, ale jakaś tam różnica będzie.

Co do szerokości to sprawdź szerokość obręczy. Powinna być podana na naklejce na obręczy , ale pewnie to będzie 19c , wtedy opona minimum to jak dobrze pamiętam 1,75.

 

Z detkami może być różnie , ja przy oponie 2.25 mam detki 1.75-1.95 i jest dobrze. Jakiś przedział jest ale to się okaże przy zdjęciu opony jaka to detka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc wg tabelki (zakładając dwie możliwości: szerokość wewnętrzna 19 i 21 mm z wskazaniem na tą drugą - pod 19 teoretycznie nie pasuje opona 53-559, a taką właśnie mam) pod moje obręcze podejdzie bez problemu 1.5 - tylko czy to ma sens?

 

Pytałem o ten widelec Accent - ma ok. 39 cm, a amortyzator Mustang - ok.43-44 (mierzone bardzo "na oko").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...