Skocz do zawartości

[Manetka] Problem z regulacją przerzutki przedniej 2x10


saphrii

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

W nowo zakupionym rowerze mam przerzutki Shimano w systemie 2x10, tył wyregulowałem i działa bdb., z przodem mam problem - korba Shimano 22/36 OEM

Rower odebrałem z przerzutką ustawioną na dużej i łańcuch nie ocierał o prowadnicę na pełnym zakresie kasety, nie podejrzewałem problemów.

W końcu zrzuciłem na 22 na korbie, łańcuch nie ociera w zakresie kasety od 11 do połowy, od połowy do 36 ociera dość mocno o prowadnicę. Pokręciłem zakresem wychylenia, nie chciał zejść bliżej ramy, popuściłem więc linkę, ustawiłem zakres wychylenia i na 22 mam w końcu zakres od 36 do gdzieś 8 biegu bez ocierania...

Próbuję wrzucić na korbie z 22 na 36, łańcuch wspina się na haczykach blatu i spada. Podkręcam więc linkę do momentu póki mi prowadnica na biegu 22-36 nie zaczyna ocierać o łańcuch, efekt ten sam, łańcuch nie podchodzi do góry.

Winę przerzutki przedniej (Shimano Deore montowana do ramy, boczny ciąg linki) raczej wykluczam, moje podejrzenie bardziej skłania się ku manetce z grupy SLX SL-M670, bo co ciekawego w niej zauważam: na "monitorku" wskazówka dla blatu wychyla się do lewej strony, dla młynka wskazówka zeskakuje na mniej więcej na środek zostawiając jeszcze miejsce po prawej, tak jakby była to manetka trzybiegowa dostosowana do pracy jako 2 (łudziłem się że manetka ma jeszcze jeden bieg w dół, odpuściłem więc linkę przerzutki i niestety nie, manetka ma dwa biegi).

 

Problem z indeksacją manetki? A może to wina korby? (np. zbyt szerokiego rozstawu między koronkami?)

 

Powiem szczerze, że pierwszy raz coś takiego spotkałem, a niejedną przerzutkę w życiu regulowałem.

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetka SL-M670 jest 2/3 biegowa (od spodu ma przełącznik) stąd w monitorku przy 2s wskazówka nie chodzi po całym jego zakresie. Winy bym upatrywał raczej w przedniej przerzutce (boczny ciąg czyli Side Swing FD-M617) , ponoć są z nimi problemy z ustawienie http://www.forumrowerowe.org/topic/199748-naped-wymiana-napedu/?do=findComment&comment=1831470 (sam nie miałem z nią do czynienia ale @@Puklus trochę sprzętu przewinął przez ręce i wie co pisze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeżeli to faktycznie najnowszy wypierd shiamno to problemy będą. Oni sami stwierdzają iż problemy z ocieraniem mogą występować ( WTF !?) Jakoś w grupach z przez 10 lat dało sie 3 blaty ustawić tak ze nigdzie nie tarło.

 

Mało tego, sami oficjalnie przyznali sie do tego ze celowo, z premedytacją drastycznie obniżyli jakość swoich produktów wszędzie poza topowymi rozwiązaniami, a nie oszukujmy sie deore nie jest topowym wymysłem inżynieryjnym.

 

Co możesz zrobić. Bawić sie z regulacjami co 1mm lub mniej, jak nie przyniesie to rezultatu zadowalającego, sprzedaj to póki nowe. Albo narzędzia w dłoń i czas na gięcie bo innego sposobu nie ma.

 

Może to zmuszenie ludzi do przejścia na singlową korbę, może zamiast inżynierów zaczęli zatrudniać sprzątaczki, nie wiem, ale wiem że shimano będzie gościć w moich rowerach tylko z musu, tylko to co konieczne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedzi. Powiem szczerze, jestem niemile zaskoczony i zmartwiony. Podejrzewałem jakiś feler fabryczny w egzemplarzu któregoś z podzespołów, a tu taki kwiatek.

Wprawdzie miałem gdzieś w zamysłach zmienić na dzień dobry sobie napęd na 1x11, ale raz że finansowo spłukałem się wydatkiem na sam rower, dwa, 1x11 ma swoje wady o których miałem szanse przekonać się próbując go na innym rowerze i już nie jestem już tym tak zachwycony jak w wyobrażeniach, więc póki co raczej będę kombinował z 2x10 (przejście na 1x10 mi nie odpowiada)

 

@gtb - gdyby to była kwestia przerzutki tylko i wyłącznie typu side swing, to nie zastanawiałbym się i ją wymienił na top lub down swing, tu wydaje się że nie mam możliwości montażu innego jak boczny, jak również byłby też problem z prowadzeniem linki.

 

@kemot1974 - załączam zdjęcia, choć nie mam pojęcia co mogłoby być tu nieprawidłowego. Linka już nieco sfatygowana, ale to wina wczorajszego maltretowania z jej ustawianiem. jak dojdę do ładu dam nową.

 

@Puklus - czy istnieje szansa, że wymiana przerzutki sideswing z Deore na XT (czyli tej z topowej(?) grupy) rozwiąże problem? Bawiłem się ustawieniami w lewo i w prawo, da się to wypośrodkować, ale mogę albo zaakceptować ocierania w ustawieniu blat z 2-3 najmniejszymi koronkami kasety i młynka z 2-3 największymi koronkami, albo ustawić przerzutkę pod częściej używany blat i liczyć się z ocieraniem na młynku już od płowy kasety do mocnego tarcia na 36. Jakiś obłęd...

 

Zanim zacznę giąć przerzutkę mam pewien pomysł, który być może okaże się panaceum na powyższy problem, a natchnął mnie @gtb podpowiadając że manetka jest 2/3 biegowa

Tak sobie myślę, że gdyby przestawić manetkę na 3, ustawiłbym przerzutkę i manetkę pod blat, następnie by w pełni obsługiwać młynek zrzucałbym o dwa - przerzutka tak czy inaczej zatrzyma się na ograniczniku. (w końcu do niego dojdzie, a nie jak teraz, że naprężona linka uniemożliwia przerzutce dotarcie do ogranicznika).

Ktoś próbował? Co o tym myślicie? :)

 

Tak sobie tu teraz tylko dywaguję bo jestem tuż przed wyjazdem i grzebać nie mam czasu, pewnie zajrzę do roweru dopiero w środę ;(

 

W załączniku fotki przerzutki i manetki, mam nadzieje że to co istotne jest widoczne.

post-190400-0-41856300-1463918021_thumb.jpg

post-190400-0-48755800-1463918024_thumb.jpg

post-190400-0-93177400-1463918026_thumb.jpg

post-190400-0-28911900-1463918029_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Topswing nie wejdzie na pewno, downswing, o ile spaw od montażu obecnej nie będzie przeszkadzał, to obawiam się o damper - pomijam kwestię montażu obejmy która na oko może nie przejść koło dampera, lub będzie na styk. Pokombinuję najpierw z moim pomysłem i w środę dam znać co wyszło. Poza tym jak rozwiązać kwestię prowadzenia linki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Najlepiej w tym miejscu sprawdziła by sie manetka szosowa, która ma tzw pół biegi, niektóre modele mają tak:

 

klik - pół bieg, klik 2, klik - 2.5, klik 3 i w dół tak samo, klik 2.5, klik - 2, klik 1.5, klik 1. to by myślę pomogło. Ale to i tak półśrodek. Dodatkowo manetki szosowe flat bar są dość drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tia... albo stara wajcha sh*tmano SIS bez indeksowania - też się nada, a taniocha, że hej! ;)

 

Spróbuję najpierw mój pomysł z 3-biegami w manetce, teoretycznie powinien działać, tyle, że przy wrzucaniu na blat (i przy zrzucaniu na młynek) będę musiał przeskoczyć dwa biegi. Zawsze to jakiś półśrodek.

Jak się wkurzę do wyłożę dutki na grupę 2x11 M8000 (albo przekonam się do 1x11). Z tego co czytam tutaj: http://portal.bikeworld.pl/artykul/drukuj/14049/test_shimano_deore_xt_m8000 rzeczony sideswing został poprawiony w M8000. Nie wiem jak w praktyce, może Ty wiesz czy najnowsza grupa pozbyła się problemu który poruszyłem w wątku?

 

BTW. Dla upewnienia - w MTB mogę założyć kasetę 11 na bębenek tam gdzie była 10ka? Bo w szosie wiem, że 11 jest o 1,8mm szersza od 10ki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadam!

 

"Nieregulowalne" Sideswing można włożyć między bajki!

 

Napęd 2x10 zmienia biegi z przodu i nie trze na jakimkolwiek położeniu.

 

Oto przepis jak sprawić by napęd 2x10 i przednia przerzutka Deore sideswing zaczęła poprawnie działać:

1) przestawiamy manetki koniecznie w tryb 3-biegowy

2) redukujemy manetkę do pozycji biegu 1 (młynek)

3) ustawiamy naciąg linki

4) cieszymy się w pełni działającym napędem bez ocierania prowadnicy o łańcuch na którymkolwiek z dwóch biegów przednich

 

Młynek mamy na pozycji 1 w manetce, a blat na pozycji 2 (środkowej). Wcześniej ustawienia fabryczne manetki "na 2" zakładały młynek na środkowej pozycji manetki, blat na 3.

Podejrzewałem już wcześniej że tak może być, najwyraźniej ciąg linki na biegu 1-2 ma większy skok jak między 2-3.

 

Tyle w temacie, mam nadzieję że komuś się przyda.

 

Bartosz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...