Skocz do zawartości

[Przetrenowanie] Jak się przed tym uchronić?


Jusytka

Rekomendowane odpowiedzi

Na 61 stronie książki jest tabela, dopasuj +/- te swoje 153 uderzenia do kolumny strefy 5a. I tyle, będziesz miała rozpisane strefy.

Wg mnie strefa 5a 152 do 155, 4 143-151, 3 136-142, 2 122-135, 1 poniżej 122.

 

Potem w części B książki jest rozdział Menu Treningów gdzie masz różne ćwiczenia z podaniem stref mocy lub tętna. Gdzieś wcześniej będzie rozpisany rok, gdzie s kolei dowiesz się, w jakim okresie na jakie treningi należy się nastawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli trenuje tylko dla przyjemności, to i planu póki co nie mam. Fajnie jednak widzieć jakiś progres i się nie zajechać, dlatego zbieram informacje. Dziś rano miała być lekka przejażdżka po bzy, a tu poczułam wiatr w żaglach i przycisnelam trochę, no i kolejny rekord prędkości ubiłam,dlatego ten test Friela udało się zrobić Zauważyłam, że jak jadę sama to o wiele szybciej to robię niż z kimś, nawet lepszym ode mnie Powód? Moje gadulstwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to przeczy już istocie, czyli przyjemności z jazdy

Znalazłam jednak coś w rodzaju kompromisu, jak jadę z kolegą to gadamy sobie spokojnie, a potem ogień i tak w kółko, albo jedziemy na poniewierkę do lasu na leśne górki, czyli mtb. Jak jadę z koleżankami to gadulstwo jest cały czas, więc traktuje to jako rozjazd po cięższym treningu poprzedniego dnia. Jak jadę sama to ogień jest cały czas, bo do lasu sama się boję wjeżdżać, a gadać nie ma z kim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ma się pulsometr dla kogoś, kto ma problemy z ciśnieniem? Chciałabym kontrolować, żeby nie przekroczyć niebezpiecznej granicy. W jaki sposób ustawianiać? Tak jak podawaliście? Jutro dotrze do mnie licznik z całym dobrodziejstwem (kadencja i pulsometr) i to moja pierwsza przygoda z czymś takim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ma się pulsometr dla kogoś, kto ma problemy z ciśnieniem? Chciałabym kontrolować, żeby nie przekroczyć niebezpiecznej granicy. W jaki sposób ustawianiać? Tak jak podawaliście? Jutro dotrze do mnie licznik z całym dobrodziejstwem (kadencja i pulsometr) i to moja pierwsza przygoda z czymś takim.

 

Ciśnienie i puls to dwie różne rzeczy. Jednak aktywność fizyczna dla wysokociśnieniowców jest bardzo wskazana... Jednak na twoim miejscu spytałabym lekarza, bo niestety miałam przypadek w rodzinie, kiedy osoba otyła lat ok 50 z wysokim cholesterolem i wysokim ciśnieniem wybrała się do lasu na rower i przy podchodzeniu pod dość wysoką górę serducho nie wytrzymało i przestało bić, choć nie do końca wiadomo dlaczego, bo nie przeprowadzono sekcji zwłok, ale lekarz jako przyczynę zgonu określił dysfunkcję serca lub krążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matulu, teraz patrzę, co napisałam... xD Rozwinę się, jak normalny człowiek: generalnie, z tego co wiem, puls przyspiesza przy nadciśnieniu. Przynajmniej ja miałam mocno podwyższony puls przy spoczynku i kołotanie serca. Teraz nie biorę leków, bo teoretycznie mi się wszystko unormowało (już kilkanaście miesięcy), ale dalej kontroluję, bo powinnam. Ciśnieniomierzem mierzę raz dziennie zwykłym na ramię i chciałabym pilnować też puls podczas wysiłku. Myślę, że takie połączenie wystarczy. I teraz pytanie: czy ustawiam jak dla zdrowej osoby?

Jusytko, na szczęście nie mam przeciwskazań :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kołatanie serca, to objaw nerwicy tzw. nerwica serca. Możesz mieć inne schorzenia np WPW czy nie daj borze arytmię.

Podwyższony puls spoczynkowy, to zwyczajny brak ruchu, osoby zasiedziałe, otyłe itp. mają takie objawy i tak jest prawdopodobnie z tobą. Osoba wytrenowana ma bardzo niski puls spoczynkowy (ja mam ok. 45 o ile nie niżej, w tej chwili jak siedzę mam ok. 50/52), a może też chorować na nadciśnienie.

Zapytaj się lekarza, czy przy twoim schorzeniu dopuszczalny jest taki wysiłek, a jeśli tak, to z jaką intensywnością (intensywność jest dla serowców ważniejsza, a nie sama kalibracja pulsometru). Odnośnie ustawień pulsometru, to nic się nie zmieni, powinieneś go ustawić tak jak wszyscy (metod jest kilka, ale ty prawdopodobnie poprawnie tego nie zrobisz, a na oko to jeden gość w szpitalu....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy to tylko przy badaniu wysiłkowym, u kardiologa.

Sprawa druga to badanie ciśnienia raz na dzień nic nie pokazuje. W przypadku wystąpienia kłopotów z ciśnieniem robi się badanie 4 razu w ciągu dnia, bo rano może być prawidłowe za to popołudniu wysokie.

Do prawidłowego ustawienia pulsometru trzeba znać HRmax, a w twoim przypadku ... kto to wie ?

W każdym bądź razie dla "sercowców" zalecane są ćwiczenia tlenowe, czyli między innymi nordic walking i jazda na rowerze z umiarkowanym obciążeniem.

Tu masz przejrzyście opisane jakie tętno i do czego http://trenujmadrze.pl/trening-a-puls/trening-a-puls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matulu, teraz patrzę, co napisałam... xD Rozwinę się, jak normalny człowiek: generalnie, z tego co wiem, puls przyspiesza przy nadciśnieniu. Przynajmniej ja miałam mocno podwyższony puls przy spoczynku i kołotanie serca. Teraz nie biorę leków, bo teoretycznie mi się wszystko unormowało (już kilkanaście miesięcy), ale dalej kontroluję, bo powinnam. Ciśnieniomierzem mierzę raz dziennie zwykłym na ramię i chciałabym pilnować też puls podczas wysiłku. Myślę, że takie połączenie wystarczy. I teraz pytanie: czy ustawiam jak dla zdrowej osoby?

Jusytko, na szczęście nie mam przeciwskazań :)

 

To dobrze! Nie chciałam straszyć, choć mogło to tak zabrzmieć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...