Skocz do zawartości

[Opony] Dość dziwne pytanie o ciśnienie w oponach


Kiciok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, ja z takim dziwnym, wręcz wstydliwym pytaniem... a mianowicie. Czy ja mam paranoje obawiając się wybuchu opony od zbyt dużego ciśnienia? 

Używam opon maxxis detonator w rozmiarze 26x1.0 wcześniej miałem jakieś kendy, pompowałem do 3,5 bara i jakoś strachu nie było. Te oponki mają max ciśnienie do 6.8 bara lecz od zawsze pompuje 5 bar, bo zwyczajnie dalej się... boje. Swego czasu naczytałem się sporo (chyba za dużo) o obrażeniach od przeładowanych ciśnieniem opon, rozerwanych obręczach i teraz strach pozostał. Co gorsze, ostatnio jak napomowałem do 6 bar, to złapałem kapcia wjeżdżając niechcący w dziurę w asfalcie. Dziura była podwójna, uderzyłem obręczą o asfalt i złapało dętkę.

Druga sprawa, czy przy mojej BARDZO SKROMNEJ wadze warto te opony bić na więcej niż 5 bar? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gipiemmie@@lewocz, mnie też to zdziwiło, z tym, że jechałem dość szybko ok 35km/h a dziura była mała, ale głęboka. Przednim ominąłem, tyłem wpadłem :/ pompuje małą pompką nożną z lidla, ale kiedyś świeżo po napompowaniu taką pompką, serwisant sprawdzał mi ciśnienie taką profesjonalną i było praktycznie identyczne. 

@@porcelanowy, A ma takie w wersji 28 cali? Nie wiem, czy te nie mają wyższego TPI bo te moje mają 60... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Hmmm...

 

Nie wiem jak teraz ale kiedyś Detonatory faktycznie potrafiły wywalić jak przekroczyło się maksa dopuszczalnego...

 

Koleżka miał wątpliwą przyjemność kilka razy to przetrenować...

 

Generalnie przepompowywanie opon prowadzi tylko do ich szybszego zniszczenia...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już sama nazwa "Detonator" mówi wszystko :) A z ciśnieniem w kołach to warto wiedzieć, że rośnie ono wraz ze wzrostem temperatury wiec koła napompowane na maks w temperaturze pokojowej po wyjściu na zewnątrz łapią wyższą temperature, szczególnie na postoju kiedy słonko daje czadu a czarne oponki chłoną ciepełko aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Słońce  :icon_cool:

 

To ja anegdotą z kampusa od mojego Brackiego.

 

Przyjechał jeden z jego studentów na zajęcia na rowerku. Postawił na słońcu. Postał 2 godziny i się nieco podgrzał. Jak huknęło to chcieli wzywać policję, gdyż myśleli iż ktoś ich ostrzelał. W Hamburgerowie poważnie podchodzą do takich incydentów, szczególnie po serii strzelanin w szkołach...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. ja nie chcę pompować więcej, niż możliwe. Chodzi o to, że ja zawsze pompuje do 5bar, na oponie jest 6.8... z tym, że ja się boje chociaż do 6.5 dobić, bo mam jakiegoś stracha, że mi obręcz pęknie i tyle będzie.

No i dochodzi kwestia mojej piórkowej wagi, czy w ogóle jest sens pompować wyżej niż 5 bar, czy odczuje różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj zaleceń producenta opony jeśli chodzi o ciśnienie w stosunku do wagi rowerzysty.

 

Edit:

Znalazłem taki wzór:

 

Tire Width=20: Pressure(psi) = (0.33 * Rider Weight in lbs) + 63.33

Tire Width=23: Pressure(psi) = (0.33 * Rider Weight in lbs) + 53.33

Tire Width=25: Pressure(psi) = (0.33 * Rider Weight in lbs) + 43.33

Tire Width=28: Pressure(psi) = (0.33 * Rider Weight in lbs) + 33.33

Tire Width=32: Pressure(psi) = (0.17 * Rider Weight in lbs) + 41.67

Tire Width=37: Pressure(psi) = (0.17 * Rider Weight in lbs) + 26.67

 

Tylko musisz swoją wagę na funty przeliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki. Czyli takiemu szczypiorowi jak ja, przy 1" oponach potrzeba ~6bar. To tyle będę nabijał, może nie wybuchnie. 

Swoją drogą odczuwam też fakt zakupu ultralekkich dętek, z których ciśnienie lubi sobie... uciec po kilku dniach i zastanawiam się czy ten snake nie był z tego właśnie powodu, nie pamiętam ile dni wcześniej pompował ostatnio te koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...