Skocz do zawartości

[Wybór roweru] Rower górski do 4-5 tys zl


tomek699

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Przymierzam się do zakupu roweru. A wiec na poczatku chcialbym napisac kilka slow o sobie. Wzrost 173/174 cm - waga 65 kg. Na rowerze jezdze odkad pamietam, a intensywniej  juz jakies 15 lat od kiedy kupilem mojego Gianta. Jako, ze w mojej okolicy jest wiele fajnych miejsc na jazde po dosc stromych gorkach, chcialbym kupic rower gorski - jakis lepszy ze wzgledu na to, ze moj stary juz powoli niedomaga. Dotychczas jezdzilem na kolach 26 calowych. Teraz po wstepnych probach wydaje mi sie, ze najlepsze dla mnie beda 27,5 calowe kola. Mimo, ze jestem juz doswiadczonym rowerzysta, ktory swoj rower naprawia sam, nie bardzo znam sie na terazniejszym osprzecie rowerowym. Mam problem z wybraniem odpowiedniego dla siebie modelu. Co byloby dla mnie najlepsze? Rower ma sluzyc nawet i kolejne 15 lat. Nie mam zamiaru go tuningowac, a jedynie naprawiac biezace usterki. Jego przeznaczenie: wlasciwie ma byc to rower uniwersalny, ale ze wzgledu na odleglosci jakie nim pokonuje, wiele kilometrow przejezdzam w terenie dla sportu. Czasami chcialbym wystapic w jakims amatorskim wyscigu MTB dla sprawdzenia sie. Ze wstepnych poszukiwan moj wybor padl znowu na Gianta dlatego, ze jestem z niego zadowolony, jednak zdaje sobie sprawe ze moj stary Giant, a ten to przepasc technologiczna - wlasciwie to dwa zupelnie inne rowery.


Pierwszy jaki podaję to:


1. Talon 27.5 0 LTD (2016) | Rowery Giant | Ride Life. Ride Giant. | Polska


Gdzies takze czytalem, ze warto zwrocic uwage na osprzet w:


2. ZR Team 27,5 8.0 – RADON Bikes - ten rower wyglada ladnie. Jednak czy lepszy od Gianta tego nie wiem (chodzi o jakosc i osprzet, wlasciwosci itp.)


3. Co myslicie o Krossie Level R8 | Kross | Górskie | MTB XC 27,5


4. http://www.scott.pl/produkt/215/1286/Rower-Scale-760/


5. http://pl.author.eu/cross-country/mtb-27-5/author-instinct-2016-ua42864002


 


To poki co wszystko co znalazlem, ale jak pisalem wczesniej mimo, ze moge rozlozyc rower na czesci pierwsze, a pozniej go zlozyc to nie jestem zaznajomiony z nowinkami i nazwami takich producentow jak Shimano czy np. Sram. Ktory z tych bylby najlepszy, a moze macie jakies lepsze propozycje.


 


Moj budzet to do 5 tys zl, ale wolalbym blizej 4 tys.


 


Z gory dziekuje za wszelkie uwagi.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Radon ma słabszy od Gianta amortyzator, a z drugiej strony np. krótsze tylne widełki, co przekłada sie na lepszą zwrotność.

Oba mają słabe hamulce.

Jednak jeśli Radon, to prędzej modele Race o bardziej wyścigowej geometrii, tylko że cena jest już wyższa : http://www.radon-bikes.de/en/bikes-2016/mountainbike/hardtail/zr-race-275/zr-race-275-70/

Kross podobnie jak powyższy Radon posiada obie osie sztywne, jednak ma dość ciężki w porównaniu do Reby amorek i niestety nie cieszące się najlepszą opinią hamulce.

Author i Scott w wymienionych konfiguracjach zupełnie do mnie nie trafiają, ale to nie ja kupuję.

Radzę najpierw pochodzić po sklepach i poprzymierzać się do różnych sprzętów - obstawiam ramy 16 " z racji Twoich warunków i perspektywy ostrzejszej jazdy w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mógłbyś podać mi jakis wlasny typ w tym przedziale cenowym, ktory wybralbys dla siebie o podobnym przeznaczeniu? Ktory wydaje Ci sie najbardziej oplacalny? Czy jednak moze te ktore ja podalem beda ok. Wiem, ze bez przymiarek sie nie obedzie, ale wlasnie myslalem o malym rozmiarze. Bylbym rowniez wdzieczny za inne opinie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W Twoim przypadku poza osprzętem trzeba się skupić na doborze właściwego rozmiaru, więc część ofert z powodu rozmiaru na starcie odpada.

Według mnie 17 " na kole 27,5 " to jest absolutne maksimum dla Ciebie i dlatego powinieneś się przymierzać do ram 16 i 17 ".

Przykładowo : http://allegro.pl/kross-level-r9-xs-16-2014-dla-kobiety-27-5-i6133506919.html#thumb/1  ( nie sugeruj się opisem " dla kobiety " ).

Tu jest ciekawsza propozycja, ale na kole 26 " : http://allegro.pl/kross-level-a10-s-17-carbon-xt-fox-32-float-i6136016918.html  - prawdopodobnie dałoby radę się z nimi dogadać i kupić taniej poza aukcją.

Ten jest jeszcze ciekawszy : http://allegro.pl/kross-level-a10-2014-m-18-carbon-xt-slx-fox-i6160017084.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tego ostatniego Krossa A10. Jak wypada porownanie osprzetowe  z np. Giantem lub Radonem ktore podalem wczesniej. Chodzi o amortyzator, hamulce, przerzutki itp. Fakt wyglada ciekawie i jest lekki. Ale czy rozmiar podany akurat na tej aukcji (M) bylby dla mnie dobry? Wiem, ze trudno Tobie to ocenic gdyz musialbym go sam przymierzyc, ale mysle rowniez, ze moje ok 174 cm to nie jest znowu tak malo. Osoby o tym wzroscie jak i nizsze jezdza na 29 caloych kolach i ramach M, chwalac sobie - jednak ja po pierwszych przymiarkach faktycznie wole mniejsze kolo (dlatego tez wybralem 27,5 a z 26 calowymi kolami wlasciwie trudno cos znalezc wsrod producentow w nowych kolekcjach. Gorzej z moja waga, ale tu zamierzam dobic do 70 kg. Duzo plywalem zima, gralem w pilke halowa no i dosc intensywnie uzywalem roweru stacjonarnego, stad tez moja waga - brak widocznego tluszczu, widoczny kazdy miesien tak, ze az zle sie z tym czuje. Jeszcze jedno pytanie. Na stronie Krossa jest podana cena tego modelu 9 tys na innych stronach podobnie. skad ta roznica? Czy ten model jest jeszcze w ogole produkowany skoro jest z roku 2014?  http://www.kross.pl/pl/2014/mtb-xc-26quot/level-a10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie to wynik rozmiaru koła, którego praktycznie nikt już nie chce bo nie produkuje się już tej klasy rowerów 26". To co zastało nie chce się sprzedać wiec obniżają ile się da. Zresztą i tak jest trochę za drogo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie rozmiaru 26 sie nie boje jednak troche daje mi do myslenia przyszlosc tego rozwiazania. Co kiedy za kilka lat bedzie problem z kupnem dobrych czesci zamiennych, opon itp. Dlaczego odchodza od tego rozmiaru, czy jest jakies logiczne uzasadnienie typu mniejsza wydajnosc? Jak wyglada zestawenie tego Krossa A10 z podanymi przeze mnie rowerami? Licze rowniez na dalsze opinie. Rower planuje kupic w przeciagu miesiaca, jednak im szybciej tym lepiej. Na dworze juz zaawansowana wiosna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama 17" przy 26er to naprawdę bardzo mało. Bez przymiarki nie podchodz. Na pewno nie kupił bym opcji z kołami Shimano bo to kiepski produkt jest. Koła Eastona będą mniej kłopotliwe. 

 

Skoro zwiększasz budżet to czemu nie Talon RC. Z rabatem powinno wyjść trochę ponad 5K. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie zwiększyłem budzet w kontekscie porownania tych dwoch modeli. Gdyby miało to sens to moglbym dolozyc te 500 zl. Zreszta gdybym dostal faktycznie rabat z 700 zl na tego Talona RC (czy to w ogole mozliwe?) to moglbym go kupic. Pytanie tylko czy wg. Was warto? W czym Talon RC jest lepszy od Talona 0 LTD podanego przeze mnie wczesniej i ewentualnie w czym gorszy?

 

Lekkie podsumowanie:

Na placu boju zostaje jak na razie:

Talon 27,5 0 LTD - pewnie tez moge uzyskac na niego jakis rabat

Kross Level  A11 - chyba obrecze mnie przekonaly

No i moze dolaczy ten Talon RC

Znalazlem jeszcze Merida BIG Seven XT-Edition - co o tym myslicie, warto czy nie warto rozpatrywac gdyby np. udalo sie zdobyc rabat?

http://www.rowerymerida.pl/produkt1032/bigseven-xt-edition-rower-merida.html

Ostateczna decyzje podejme pewnie w oparciu o Wasze opinie i oczywiscie o przymiarki, jednak musze miec ze trzy /cztery modele z ktorych bede wybieral.

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Hamulce ma lepsze, ale amorek o oczko niższy - może propozycja nie do końca trafiona, ale moją uwagę zwróciły także dostępne rozmiary i według mnie znośniejszy kolor niż w Talonie RC, ale to nie ja kupuję ...

Jeżeli nie boisz się zakupów wysyłkowych, to za te pieniądze ( 4,8 k z przesyłką ) jest np. : https://www.canyon.com/pl/mtb/grand-canyon/2016/grand-canyon-al-6-9.html

W przypadku Canyon'a jednak niektórzy narzekają na zbyt długie oczekiwanie na przesyłkę, a poza tym w sklepie go nie przymierzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za opinie. Wysylek sie nie boje, gorzej wlasnie z przymierzeniem. Poki co sprawdzalem kilka roznych modeli (niewymienionych tutaj, ale tych producentow) i okazalo sie, ze najczesciej pasuje mi rama 17". Jak sie rowniez okazalo mam dosc dlugie nogi do mojego wzrostu - jeden sprzedawca kierowal sie tez przelicznikiem doboru ramy roweru do przekroku. Dales mi troche do myslenia. Im wiecej czytam tym mniej wiem i trudniej jest mi wybrac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie przejmuj się - oczywiście zakładając, że nie musisz mieć roweru natychmiast - u mnie np. temat zakupu był wałkowany przez dłuższy czas, a rowerowi faworyci przychodzili i odchodzili ( w sumie kilkanaście modeli było branych pod uwagę - to chyba syndrom " osiołkowi w żłoby dano, w jednym owies, w drugim siano " :icon_lol: ).

Tak więc przemyśl temat, zastanów się i dopiero podejmij decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego Grand Canyona - rower wydaje sie wart uwagi, jednak z tego co wyczytalem to na kolach 27,5 wystepuje tylko w ramie XS (moze byc jednak za mala) - szkoda, bo rower ladny takze z wygladu i wydaje sie, ze dobrze wyposazony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili najblizej jednak jestem kupna Talona RC. Bede mial mozliwosc przymierzenia go w mojej okolicy wiec zobacze co wyjdzie. Rozmiar jaki jest dostepny obecnie to tylko M - ale patrzac tylko na przekrok powinien byc ok. Nie wiem czy dobrze robie decydujac sie na ten model - moze jest ktos kto mi go odradzi?Poki o wydaje mi sie najlepsza opcja. Teraz tylko pytanie dotyczace samego zakupu. Ile sprzedawa moze zejsc z ceny, jak moge cos utargowac - czy jest w ogole taka mozliwosc w sklepie? Tutaj daje link do sklepu gdzie zamierzam probowac:

http://www.biketop.pl/p2866,rower-giant-talon-rc-ltd-27-5-2016.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica na + dla Talona RC w porównaniu do Talona 0 to napęd 2x11 na najnowszym XT M8000 oraz hamulce Deore M615 (choć te też nie są jeszcze najdoskonalsze) , amortyzatory w obu są porównywalne. Osobiście skłaniałbym się bardziej ku Talon 0 , można go dostać za 4699 http://olimpiasport.pl/produkt/808.13967.2.htm , wymienić hamulce na SLX M675 (koszt około 450zł) i masz całkiem fajnie skonfigurowany rowerek , wszystko zależy od tego ku jakiej wersji napędu bardziej się skłaniasz 3x10 czy 2x11. Co do rozmiaru to M bedzie w sam raz. Jeśli chodzi o ceny to napisz do @@MarcinGoluch, on handluje Giantem i być może będzie miał dla ciebie dobrą ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje. Faktycznie moze lepiej Talon 0 - czyli wyszloby na to, ze po zatoczeniu kola wrocilem do swojego poczatkowego wyboru. Pan Marcin Goluch czyli sklep msport, patrzylem rowniez na ich oferte - zadecydowala jednak odleglosc. Do Poznania mam troche blizej, ale niewiele. Tutaj chyba Lubin/Polkowice jakies 100 km - tez nie tak daleko. Jeszcze troche pomysle, ale warto sprobowac. Dziekuje za wszelka udzielona mi pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Talon 0 czy RC to sam zdecyduj ale chcesz roweru na lata bez modernizacji. W 0 są tak dupiane hamulce, że praktycznie ich nie ma nawet jak by zechcieli wymienić w rozliczeniu. Koszty zatem rosną. W opcji RC masz świetnie pracujący napęd 2x11 gdzie wyróżniają się i manetki i praca przedniej zmieniarki. Najlepiej porównać oba modele nawet kręcąc się koło sklepu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja jeszcze nie zapadla takze Talona RC nie odrzucam. Wszystko zalezy od tego co zobacze w sklepie na zywo i jaka oferte dostane. Akurat widzialem, ze w obu sklepach, ktore w tej chwili biore pod uwage sa oba modele, wiec moge porownac. Teoretycznie naped 2x11 bardziej mi pasuje.

 

Moze jeszcze tylko zeby calkiem zawezic obszar poszukiwan i upewnic sie w slusznosci swojego wyboru to prosilbym o porownanie przynajmniej jak to wyglada na papierze Talona RC z Merida http://www.rowerymerida.pl/produkt1032/bigseven-xt-edition-rower-merida.html - model z 2016 roku.

Akurat znajomy ma cos podobnego o ile dobrze pamietam tylko wersje z roku 2015. Sam sie do niej przymierzalem i podobala mi sie. Jest to rower dostepny w sklepach za ok 6000 zl czyli polka cenowa Talona RC, natomiast model z 2015 roku jest za ok 5000 czyli polka cenowa Talona 0 link do niego:

http://www.sawera-bike.pl/rowery-gorskie-275/15-merida-big-seven-xt-edition.html - wlasciwie on sie prawie niczym nie rozni od wersji z 2016 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Meridzie główna różnica między 2015 a 2016 to taperowana główka ramy (w tym nowszym). Hamulce raczej kiepskie (tak jak w Talon 0 stąd sugerowałem od razu zmianę na SLX M675), poza tym słabszy amor XC30 z goleniami 30mm i gorszym tłumikiem niż w Rebie . Miedzy Meridą a Giantem postawiłbym na tego drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...