Skocz do zawartości

[Shimano M395] coś trze w przednim kole w hamulcach


Exciter555

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich. Wczoraj kupiłem nowy rower ze sklepu. Do transportu zdjąłem przednie koło. Oczywiście zabezpieczyłem przednie klocki hamulcowe aby przypadkiem , nie wcisnąć hamulca. W domu zamontowałem koło , Sprawdziłem czy wszystko ok, przejechałem się jakieś 3 km i wszystko było pięknie i cudnie ;) Dzisiaj zamontowałem licznik i chciałem go sprawdzić póki co nie jeżdżąc więc obróciłem w powietrzu przednie koło aby zobaczyć czy działa. Licznik działa , ale coś zaczęło jakby obcierać, trzeć w przednim kole. Tarcie dobiega z hamulców (Shimano M395 - tarcza 180mm). Nie trze cały czas, trze tylko w jednym punkcie kiedy koło wykona pełny obrót. Może nie głośno , ale jednak. Tak jakby tarcza była skrzywiona w jakimś miejscu , ale to raczej nie możliwe, gdyż wczoraj nic nie tarło, a dzisiaj już tak, przez noc raczej się sama nie skrzywiła. Zresztą nowy rower i przebieg 3km ...

Hamulce hydrauliczne w rowerze to dla mnie nowość , Niegdyś jak jeździłem na rowerze to były tylko V-brake;).

 

Panie i Panowie co to może być ...

Bardzo proszę o jakieś porady ...

Edytowane przez Exciter555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest normalne gdy nie masz sztywnej osi, po zdjęciu koła ciężko trafić idealnie w ten sam punkt gdy je z powrotem założysz i klocki mogą delikatnie ocierać.

 

Musisz wyregulować zacisk i problem zniknie. Poluzuj te dwie śruby którymi przykręcony jest zacisk do amortyzatora, ustaw go tak żeby klocki nie ocierały o tarcze i dokręć z powrotem. Ewentualnie spróbuj najpierw na poluzowanych śrubach zacisnąć klamkę hamulca i dokręcić śruby, tylko cały czas trzymaj wciśniętą klamkę przy dokręcaniu. Zazwyczaj ten sposób pomaga, jeśli natomiast będziesz regulował zacisk ręcznie możesz podłożyć pod zacisk latarkę, będziesz lepiej widział przerwę między tarczą a klockami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedzi.

 

Zrobiłem tą metodą : "Ewentualnie spróbuj najpierw na poluzowanych śrubach zacisnąć klamkę hamulca i dokręcić śruby, tylko cały czas trzymaj wciśniętą klamkę przy dokręcaniu" No i podziałało :) Tarcie klocków zniknęło jednak pojawiło się teraz "obijanie" ramionek tarczy o obudowe zacisku (zaraz przy jednej  srubie , którą przykręca się zacisk do amortyzatora). Tam za śrubą obudowa zacisku ma takie "wybrzuszenie" i stykało się one z ramionkami tarczy podczas obrotu koła. Więc poluzowałem tą srubę i obijanie ustało. Także już nic nie słychać. Pytanie tylko czy tak może zostać , chodzi o to , że jak są dwie śruby , którymi przykręca się zacisk do amortyzatora, to jedna z nich jest na maksa dokręcona , a druga tak średnio . Jak tą drugą na maksa dokręcę to znowu obija się obudowa zacisku o tarczę.

Edytowane przez Exciter555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wyregulować to tak, żeby nic nie tarło i żeby obie śruby były odpowiednio mocno dokręcone, niekoniecznie na maxa, ale wystarczająco mocno, żeby się nie odkręciły albo nawet nie poluzowały.

 

Może zamiast tej metody, którą wykonałeś spróbuj ustawić zacisk ręcznie, tylko pamiętaj, że podczas dokręcania śrub zacisk będzie minimalnie zmieniał swoje położenie, więc musisz je dokręcać stopniowo i sprawdzać na bieżąco czy klocki nie obcierają, jeśli tak, to korygujesz lekko zacisk i znowu delikatnie dokręcasz, aż do skutku.

 

Na początku jest z tym trochę zabawy, ale jak dojdziesz do wprawy, to później będziesz ustawiał zacisk w "kilka sekund" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To jest normalne gdy nie masz sztywnej osi, po zdjęciu koła ciężko trafić idealnie w ten sam punkt gdy je z powrotem założysz i klocki mogą delikatnie ocierać.

 

Musisz wyregulować zacisk i problem zniknie. Poluzuj te dwie śruby którymi przykręcony jest zacisk do amortyzatora, ustaw go tak żeby klocki nie ocierały o tarcze i dokręć z powrotem. Ewentualnie spróbuj najpierw na poluzowanych śrubach zacisnąć klamkę hamulca i dokręcić śruby, tylko cały czas trzymaj wciśniętą klamkę przy dokręcaniu. Zazwyczaj ten sposób pomaga, jeśli natomiast będziesz regulował zacisk ręcznie możesz podłożyć pod zacisk latarkę, będziesz lepiej widział przerwę między tarczą a klockami.

 

Cześć, mam ten sam problem, tylko że w ogóle po poluzowaniu zacisku nie mogę go tak ustawić żeby klocki nie ocierały o tarcze, może ktoś wie jak się z tym uporać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poluzowujesz zacisk, kręcisz kołem i wtedy ustawiasz (gdy koło sie kreci). Nie da sie tak ustawić? Między klockami a tarczą jest wyraźna przerwa, czy nie ma?

 

Generalnie hamulce shimano bardzo łatwo wyregulować, więc albo robisz coś źle, albo coś nie tak z zaciskiem.

 

Wysłane z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie robię tak jak napisałeś luzuję zacisk, kręcę kołem i staram się tak ustawić żeby nie tarło ale zawsze minimalnie trze. Właśnie co do przerwy między tarczą a klockiem nie ma wyraźniej przerwy, ten klocek jakby trochę krzywo jest, do połowy klocka jest wyraźna przerwa a potem zanika. Rower jest nowy przejechał z 40 km było dobrze ale jak zdjąłem koło do transportu i ponownie założyłem to zaczeło trzeć. Czy zawsze po zdjęciu koła są takie problemy z tym tarciem. Czy to może być spowodowane tym że hamulec został lekko naciśnięty jak nie było zdjęte koło? DO tej pory miałem tylko V-brakei i o tarczówkach i ich obsłudze wiem tyle co nic :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...